Azureus Maximus

Prosty dla nowicjuszy, zaawansowany dla wymagających.

Prosty dla nowicjuszy, zaawansowany dla wymagających.

Od koncepcji do powstania działającej sieci BitTorrent nie minęło dużo czasu, a programów z niej korzystających pojawiło się już sporo. Jednak żaden nie przyjął się tak jak Azureus. Jest to jeden z najbardziej zaawansowanych klientów BitTorrenta, oferując naprawdę pokaźną ilość opcji i możliwości konfiguracyjnych i jednocześnie nie sprawiający problemów przy podstawowym użytkowaniu początkującym użytkownikom.

Proste miłego początki

Azureus oferuje kompleksowy zestaw informacji dotyczący pobieranych i udostępnianych torrentów. Tutaj określasz jakie dane mają być wyświetlane.Kliknij, aby powiększyćAzureus oferuje kompleksowy zestaw informacji dotyczący pobieranych i udostępnianych torrentów. Tutaj określasz jakie dane mają być wyświetlane.Przed uruchomieniem samego programu musisz zaopatrzyć się w sterowniki Java JRE, na których opiera się Azureus. Możesz je pobrać z oryginalnej strony http://www.java.com .

Zobacz również:

Konstrukcja aplikacji jest na tyle zmyślna, że automatycznie rozpoznaje kraj, z którego jesteś, i instaluje odpowiednią wersję językową. Po uruchomieniu automatycznie sprawdzane jest, czy pojawiła się aktualizacja i w razie potrzeby zostaje pobrana.Po poprawnej instalacji włącza się prosty kreator konfiguracji. Jedyne, co musisz zrobić, to wybrać odpowiednią szybkość twojego łącza z Internetem oraz miejsce, gdzie będą zapisywane ściągane pliki. Nie przejmuj się, jeśli nie wiesz dokładnie, jaką prędkość ustawić - w razie potrzeby zawsze możesz wpisać te informacje ręcznie w ustawieniach. Wpływają one głównie na ilość jednoczesnych połączeń, a więc osób, od których pobierasz, więc na pewno lepiej jest wybrać za dużo, niż za mało.

Złożoność w prostocie

Niewątpliwą zaletą Azureusa jest mnogość i łatwość dostępu do wszystkich jego ustawień, przez co z biegiem czasu i nabytym doświadczeniem zaczniesz korzystać z coraz większej liczby możliwości. Dzieje się tak dlatego, że program w domyślnej konfiguracji jest już gotowy do pracy, więc początkujący użytkownik, poza podstawowymi nastawami, nie musi męczyć się z ustawieniami.

Interfejs sam w sobie jest bardzo przejrzysty i intuicyjny, oparty na zasadzie zakładek. Wejście w opcje konfiguracyjne, czy też do detali aktualnie ściąganego pliku, automatycznie tworzy kolejną. Można się między nimi poruszać, jak przy przełączaniu arkuszy kalkulacyjnych w Excelu. Główne okno podzielone jest na dwa segmenty - pobierania na górze oraz udostępniania na dole. Kiedy któryś z twoich torrentów skończy się pobierać, automatycznie przeskoczy do dolnej części ekranu, ułatwiając tym samym rozeznanie w sytuacji.

Wszystkie podstawowe informacje o ściąganym pliku są podzielone na kolumny, jak np. całkowity rozmiar, ile już pobrałeś, czy też przybliżony czas zakończenia pobierania. Po kliknięciu prawym klawiszem myszy na torrenta, pojawi się menu z wszystkimi najistotniejszymi opcjami, łącznie z możliwością dodawania kolejnych kolumn informacyjnych poprzez "Wybierz kolumny", gdzie określasz, co chcesz, aby Azureus pokazywał. W tym samym menu znajdziesz również wiele innych przydatnych opcji.

"Pokaż pasek pobierania" stworzy mały pasek, który możesz umieścić gdziekolwiek na ekranie. Wyświetlane będą tam informacje o stanie pobierania każdego z torrentów. "Otwórz" jest po prostu skrótem do miejsca, gdzie został zgrany torrent, co na pewno jest wygodniejsze od szukania go po twardym dysku. "Eksportuj", "Hostuj" i "Publikuj" są elementami wbudowanego trackera, o czym napiszemy później.

Zakładka części - (1) podaje, które część jest własnie zgrywana a (2) jej rozmiar. W (3) możesz zobaczyć z ilu bloków każda z części się składa, oraz w ile już jest pobranych, z kolei w (4) masz podaną ich dostępność, czyli ile osób już posiada, oraz ilość bloków już zgranych.Kliknij, aby powiększyćZakładka części - (1) podaje, które część jest własnie zgrywana a (2) jej rozmiar. W (3) możesz zobaczyć z ilu bloków każda z części się składa, oraz w ile już jest pobranych, z kolei w (4) masz podaną ich dostępność, czyli ile osób już posiada, oraz ilość bloków już zgranych.Kolejna opcja dotyczy kolejkowania torrentów. Jeśli wybrałeś do ściągania kilka elementów, program po prostu będzie pobierał pliki w kolejności dodania ich do listy. Możesz zmieniać kolejność, przeciągając danego torrenta w inne miejsce lub korzystając z opcji "Przesuń".

Jedną z największych wad Azureusa jest to, że bez problemu potrafi zająć całą przepustowość sieci. Jeśli coś ściągasz i chciałbyś jeszcze w międzyczasie pobuszować w Internecie, to bądź pewien, że będziesz miał z tym problemy. Wyjściem z sytuacji jest ograniczenie transferu torrentów, co możesz zrobić przez kliknięcie na "Ustaw prędkość".

Dla osób, lubiących mieć wszystko poukładane i każdy plik na swoim miejscu przydatna okaże się opcja "Dodaj kategorię". Gdy pobierasz wiele rzeczy na raz i gubisz się w torrentach wyświetlonych na ekranie, to dzięki tej funkcji "przefiltrujesz" zawartość listy.

"Tracker" przydaje się, gdy chcesz zmienić lub dodać inny serwer dla ściąganego pliku. Czasem zdarza się, że rozpocząłeś ściąganie i po jakimś czasie stwierdzasz, że nie o to ci chodziło. Zwykłe usunięcie pliku torrenta z listy, nie kasuje tego, co już zdążyło się zapisać. Dzięki opcji "Usuń i" możesz wyrzucić obie rzeczy jednocześnie. Jeśli to, co widzisz w oknie głównym, nie jest wystarczające i chciałbyś się dowiedzieć więcej o danym torrencie, to wystarczy kliknąć na niego dwa razy. Wyświetli się ekran podzielony na cztery zakładki.

W pierwszym, głównym oknie są podane wszystkie potrzebne informacje o aktualnym stanie ściągania, tj. ilość pobranych już fragmentów czy też ewentualne straty w megabajtach, wynikające z błędów na sieci. Tutaj możesz również ręcznie ograniczyć transfer i ilość osób, które od ciebie pobierają dany plik.

W "Szczegółach" dowiesz się dokładnie, od jakich użytkowników ściągasz, z jakich klientów BitTorrent korzystają, oraz które części są aktualnie od nich pobierane. Po zainstalowaniu znajdującej się na stronie Azureusa "wtyczki" zwanej Country Locator, będziesz mógł zobaczyć również flagi krajów, z których są poszczególni użytkownicy.

Pobierany plik jest dzielony na "bloki", które po ściągnięciu są łączone w kompletny plik, co dokładnie pokazuje zakładka "Części". Ostatnia zakładka oferuje informacje o plikach znajdujących się w torrencie i na jakim etapie pobierania się znajdują. Jeśli więc któryś z nich ma 100%, to możesz już z niego korzystać. Tutaj także wybierzesz, których danych nie chcesz ściągać lub żeby były brane pod uwagę w pierwszej kolejności. Wystarczy kliknąć na nim prawym klawiszem myszy i wybrać "Ustaw priorytet".

Wszystkie elementy interfejsu są przejrzyste i czytelne, a informacje przekazane często w formie graficznej, co pomaga zorientować się, co i jak.

<hr size="1" noshade>Zakładka główna

Zakładka głównaKliknij, aby powiększyćZakładka głównaW (1) znajdują się zakładki do poszczególnych okien informacyjnych torrenta.

W sekcji (2) możesz zobaczyć ile części pliku masz już pobranych a ile jest jeszcze w trakcie.

(3) zawiera ogólne informacje o torrencie, prędkośc transferów oraz ilość połączeń. Dodatkowo w (a) możesz ustawić limity połączeń dla danego torrenta.

W (4) możesz znaleść adres hackera z którym się połączyłeś, nazwę pliku oraz ilość części na jakie został podzielony.

Natomiast (5) pokazuje rozmiar pliku i datę jego stworzenia, jak również jego hash.

Całe okno jest aktualizowane automatycznie co jakiś czas, ale możesz to zrobić manualnie przez (6).

<hr size="1" noshade>

Okno główne

Okno główneKliknij, aby powiększyćOkno główneJeśli dodałeś jakieś torrenty do stworzonych przez siebie kategorii, tu (1) możesz między nimi przełączać. Na dole ekranu (2) wyświetlane są informacje o wersji programu i stanie transferów. W górnej części ekranu (3) znajduje się sekcja z aktualnie pobieranymi torrentami, a na dole (4), ze zgranymi, które są udostępniane lub hostowane.

Pasek narzędzi (5) podzielony jest na trzy sekcje. W pierwszej (a,b,c,d,e), znajdują się opcje dotyczące tworzenia lub uruchomiania torrentów. Druga (f) dotyczy ustawiania kolejnoúci torrenta w kolejce. Ikona (g) "Otwórz", jest po prostu skrótem do miejsca gdzie zgrany został dany plik. "Hostuj" i "Publikuj" (h), są używane jeśli chcesz tylko udostępniać pliki, bez wcześniejszego zgrywania go z innego trackera. Ostatnimi trzema ikonami (i) możesz wstrzymać, wznowić lub skasować torrenta z listy. Z kolei poniżej (6) znajdują się zakładki do poszczególnych okien.

<hr size="1" noshade>

"Okrojone" hostowanie

Hostowanie torrentów na wbudowanym w Azureusa trackerze dla niektórych może być za trudne w skonfigurowaniu. Alternatywą jest "Publikowanie", gdzie stworzony torrent jest wysyłany do zewnętrznego trackera, i umieszczony do pobrania. Jest to szybszy i prostszy sposób, ale wstawienie swojego torrenta na stronie www trackera może być czasem utrudnione, przykładowo wymaga rejestracji lub jest tylko dla uprzywilejowanych użytkowników.

Daj coś od siebie

Wbudowany "tracker" jest wyjątkowo prosty w użyciu i nie wymaga wielkich ingerencji. Wszystko znajduje się w ustawieniach serwera, w głównym menu konfiguracyjnym. Jeśli chcesz udostępniać torrenta, musisz być pewien, że w jego kodzie zawarty jest poprawny adres "announce url". W tym wypadku musi to być adres "trackera" wbudowanego w Azureusa i, jako że znajduje się on na twoim komputerze, będzie wyglądał mniej więcej tak: http://TwójNumerIP:port/announce. Aby stworzyć takiego torrenta, wybierz opcje "Stwórz torrent" z menu Plik, a następnie podaj w odpowiednim polu dane, które chcesz udostępnić - mogą to być pliki lub całe katalogi. Pamiętaj jednakże, żeby przy tworzeniu swojego torrenta koniecznie zaznaczyć opcję "Używaj wbudowanego trackera". Dzięki tej operacji powinieneś otrzymać plik z rozszerzeniem torrent. Teraz pozostaje już tylko go uruchomić, przez co automatycznie pojawi się w Azureusie w sekcji seedowania, czyli udostępniania. Następnie kliknij na nim prawym klawiszem i wybierz opcję "Hostuj". Właśnie stworzyłeś i udostępniłeś swojego pierwszego torrenta. Aby sprawdzić, czy faktycznie działa, wystarczy, że w przeglądarce internetowej wpiszesz wcześniej podany adres, składający się z twojego numer IP poprzedzonego portem, który podałeś w ustawieniach serwera, domyślnie 6969.