Shareaza, czyli sieciowy kombajn zbożowy "Bizon"

Shareaza jest programem bardzo przyjaznym dla użytkownika. Jednak na poznanie pełnego potencjału tego narzędzia P2P potrzeba nieco czasu - autorzy upchnęli w nim bowiem mnóstwo opcji.

Shareaza jest programem bardzo przyjaznym dla użytkownika. Jednak na poznanie pełnego potencjału tego narzędzia P2P potrzeba nieco czasu - autorzy upchnęli w nim bowiem mnóstwo opcji.

Wadą wszelakich kombajnów jest jednak mniejsza funkcjonalność w ramach poszczególnych ich funkcji, w porównaniu z programami wyspecjalizowanymi. Tego nie udało się uniknąć również twórcom Shareazy, dostępnej aktualnie w wersji 2.1. Jeśli poszukujesz dobrego, wyspecjalizowanego narzędzia do pobierania plików w standardzie eD2k, czy dajmy na to BitTorrent, znajdziesz lepsze rozwiązania, opisujemy je gdzie indziej w tym numerze. Jednak gdy zależy ci po prostu na wymianie plików bez zastanawiania się w jakiej sieci tego dokonać - czytaj uważnie dalej, bo Shareaza to zabawka dla ciebie. Co więcej, rozmach projektu rokuje pewne nadzieje na zwiększenie potencjału programu w kolejnych wersjach, zwłaszcza dzięki modularności zapewnianej poprzez system pluginów. Tekst opieramy na polskojęzycznej wersji, koncentrując się najpierw na trybie normalnym (najprostszym), później przechodząc do trybu ekspert. O formie przejściowej, trybie zaawansowanym piszemy króciutko w jednej z ramek.

Zobacz również:

Lekko, łatwo i przyjemnie - Tryb normalny

Zrób to sam: montaż kombajnu

Instalacja i konfiguracja programu Shareaza to czysta przyjemność. Przejrzyste opcje i częściowe wsparcie dla języka polskiego sprawiają, że nie będziesz mieć żadnych problemów. Zarazem jednak warto prześledzić te procesy, bo liczne opcje pozwalają na optymalną konfigurację już na początkowym etapie.

Kreator instalacji nie pozwoli ci się jeszcze nacieszyć mową ojczystą, ale problem zniknie zaraz potem. Póki co najlepiej pozostać przy języku angielskim, chyba że sprawniej idzie ci używanie, przykładowo, afrykanerskiego. Jedyną rzeczą, na którą warto zwrócić uwagę na etapie instalacji, jest okno Select Components - tu upewnij się, że wybierasz "Full instalation" i zaznaczona została opcja "Languages" (inaczej będziesz skazany na jeden z czterech podstawowych języków).

Przy pierwszym uruchomieniu powinna pojawić się opcja wyboru języka, na liście jest już polski. Jeśli takie okno nie wyskoczy samo, łatwo znajdziesz je w pasku poleceń (Tools, a potem "Choose a language..."). Kolejnym krokiem jest wstępna konfiguracja - to okno również powinno pojawić się samodzielnie, w najgorszym wypadku przywołaj je ręcznie.

Opcje konfiguracji połączenia sieciowego są bardzo szczegółowe - z pewnością znajdziesz ustawienia odpowiednie dla siebie. Mimo polskiej oprawy, zawartość pól jest angielskojęzyczna - jeśli sprawia ci to trudność, wybierz ustawienia dla domu (opcja "at home" w pierwszym polu) i każ przetestować zaporę ogniową automatycznie ("AUTO DETECT" w drugim polu). Przepustowość określasz za pomocą standardu łącza lub wybierając konkretną wartość w kilobitach na sekundę.

W dalszej części kreatora nie polecamy dodawania na oślep folderów do listy udostępnianych - możesz to zmodyfikować później, uprzednio sprawdziwszy, czy nie znajduje się tam coś chronionego prawami autorskimi, bądź mogącego zagrozić twojemu pecetowi lub, co gorsza, tobie. Warto się zatrzymać przy informacjach personalnych - tylko wypełnienie pola "I use the name" (w którym wpisujesz, jako kto będziesz identyfikowany przez innych użytkowników P2P) jest obowiązkowe. Możesz jednak określić swój wiek i to skąd pochodzisz - istnieje nawet lista dwudziestu polskich miast do wyboru!

Warto się upewnić po drodze, czy włączone są wszystkie opcje sieci P2P (zaznaczone pola z "connect" dotyczące odpowiednio eDonkey i Gnutelli) - jak kombajn to kombajn. Na koniec zalecamy odznaczenie opcji o uroczo brzmiącej nazwie "Włącz Shareazę przy starcie Windowsa". Pamiętaj, że programy P2P potrafią zapychać sporą część pasma - lepiej je odpalać już po sprawdzeniu poczty, albo innych podobnych czynnościach, nie zaś jednocześnie z systemem.

<hr size="1" noshade>Wyszukiwanie plików

Wyszukiwanie plikówKliknij, aby powiększyćWyszukiwanie plikówOkno wyszukiwania powiela się wielokrotnie, osobno dla każdego zapytania - do przechodzenia między nimi służą miniatury na pomocniczym pasku (1). W panelu wyszukiwania (2) wprowadzasz słowa kluczowe i uściślasz typ pliku. Więcej danych możesz wprowadzić w położonym niżej panelu, grupującym cechy charakterystyczne dla danego typu (3). Wyniki możesz sortować za pomocą kolumn (4) wartościami rosnącymi lub malejącymi. Szczegóły wyświetlają się w specjalnym okienku technicznym (5) i w polu poniżej listy wyników (6). Na pomocniczym pasku narzędziowym (7) zgrupowane są podstawowe, przydatne opcje dla wyszukanych plików.

<hr size="1" noshade>

Okno główne

Okno główneKliknij, aby powiększyćOkno główne1. Pasek poleceń, zawierający menu grupujące wszelkie narzędzia.

2. Pasek nawigacji w formie podobnej do zakładek - droga na skróty do najważniejszych okien.

3. Pomocniczy pasek grupujący aktywne okna.

4. Panel informacyjny, zawierający informacje o transferach, zasobach itp.

5. Podręczna wyszukiwarka - po wprowadzeniu danych przenosi do okna Szukaj.

6. Ciekawostka przyrodnicza - radio działające w oparciu o legalne zasoby muzyczne w sieci P2P (Mercora).

7. Skrót do opcji zmiany skórek - zasoby integralne są mało zróżnicowane, ciekawszych w sieci na razie brak.

8. Skrót do kreatora wstępnej konfiguracji programu.

9. Link do stron WWW zawierających pomoc (na silniku Wiki) - większość póki co po angielsku.

<hr size="1" noshade>

Wyszukiwarka dla wybrednych

Wyszukiwarka dla wybrednychKliknij, aby powiększyćWyszukiwarka dla wybrednychMożliwości wyszukiwarki plików zawartej w Shareazie zostawiają daleko w tyle konkurencję. Jedynie w trybie normalnym nie znalazła się opcja wyboru sieci P2P, w której zamierzasz myszkować. Ilość parametrów możliwych do wykorzystania przy poszukiwaniu i sortowaniu wyników jest olbrzymia - każde szczegółowe zagadnienie łatwo jest włączyć jako odrębną kolumnę. Wystarczy prawym przyciskiem myszy wywołać na nazwie dowolnej kolumny okienko techniczne. De facto nawołujemy do umiaru, gdyż w innym wypadku okno będzie się przewijało przez kilka szerokości ekranu. Każdy typ pliku posiada własny zestaw dodatkowych parametrów, z których możesz wybrać te, które uznasz za przydatne. W zasadzie brak tylko jednego ważnego drobiazgu: wartości granicznych rozmiaru pliku.

<hr size="1" noshade>

Bądź precyzyjny

W wyszukiwarce oprócz dosyć standardowych opcji dotyczących typu pliku (rozpoznawanego po typowych rozszerzeniach), możesz korzystać z zaawansowanych narzędzi. Dla clipu wideo określasz typ (przykładowo trailer, czyli zwiastun filmowy), gatunek (dajmy na to fantasy, komedia lub dramat), aktorów... a w przypadku aplikacji wśród opcji znajdziesz wersję, wydawcę i wiele innych detali.