Windows prawie legalnie

Przestałeś być zadowolony z Windows 2000 lub Me? A może, mając Windows XP Home Edition, spoglądasz z nieukrywaną zazdrością na użytkowników wersji XP Professional? Zanim zdecydujesz się przejść na inną edycję systemu, wypróbuj wszystkie (prawie) legalne rozszerzenia środowiska Windows.

Przestałeś być zadowolony z Windows 2000 lub Me? A może, mając Windows XP Home Edition, spoglądasz z nieukrywaną zazdrością na użytkowników wersji XP Professional? Zanim zdecydujesz się przejść na inną edycję systemu, wypróbuj wszystkie (prawie) legalne rozszerzenia środowiska Windows.

Na pewno nie uda ci się zrobić Windows XP z leciwego Windows 98, podobnie jak XP Home Edition nie przeobrazi się w Server 2003. Niemniej jednak wiele narzędzi, których brak odczuwasz w swoim środowisku Windows, daje się przenieść z innej wersji systemu. Oprócz pakietów Resource Kits czy Power Toys są pojedyncze rozszerzenia. Microsoft oferuje pokaźną listę bezpłatnych narzędzi, lecz często nie informuje, że wiele z nich działa nie tylko w systemie, do którego zostały zaprojektowane. Na kolejnych stronach przedstawiamy najciekawsze dodatki i rozszerzenia, piszemy też, jak je zainstalować i jak z nich korzystać.

Zobacz również:

1. Uprawnienia lokalne w XP Home - XP Home Edition

Rozszerzenie Producent systemu Windows zablokował w XP Home Edition możliwość definiowania praw dostępu do zasobów gromadzonych na partycjach NTFS. Próżno szukać karty Zabezpieczenia w oknie właściwości folderów i plików. Niemniej jednak także XP Home Edition potrafi zarządzać prawami dostępu. Możesz to sprawdzić, uruchamiając system w trybie awaryjnym. Gdy przywołasz właściwości pliku lub folderu na partycji NTFS, ujrzysz kartę Zabezpieczenia.

Jeśli nie chcesz rezygnować z praw dostępu również w zwyczajnym trybie użytkowania systemu Windows, skorzystaj z bezpłatnego modułu Security Manager for NT4 SP4. Ten dodatek do konsoli MMC (Microsoft Management Console), przeznaczony do angielskojęzycznej wersji Windows NT4 z poprawką SP4, daje się zainstalować w Windows XP Home Edition. Jako efekt uboczny (niepożądany przez producenta) uaktywnia w tej wersji systemu kartę Zabezpieczenia.

Sposób instalowania i inne wskazówki Instalowanie dodatku Security Manager for NT4 SP4 jest dość proste. Najpierw należy pobrać z Internetu samorozpakowujące się archiwum scesp4i.exe. Przywołując ten plik EXE, rozpakujesz zbiory instalacyjne do wybranego folderu tymczasowego. Potem otwórz folder, kliknij plik setup.inf prawym przyciskiem myszy i wskaż polecenie Zainstaluj. Podczas instalowania w polskiej wersji środowiska Windows XP Home Edition może pojawić się ostrzeżenie o zastąpieniu biblioteki esent.dll jej angielskim odpowiednikiem. Kliknij przycisk Nie, aby zachować polski egzemplarz pliku. Nowa karta, a zarazem prawa dostępu NTFS, będą dostępne po zrestartowaniu systemu.

2. Obrazy ISO własnej roboty - XP

CDimage nadaje się doskonale do automatyzowania zadań związanych z archiwizowaniem danych. Ponadto pozwala nawet tworzyć obrazy ISO startowych płyt CD i DVD (porada 2).Kliknij, aby powiększyćCDimage nadaje się doskonale do automatyzowania zadań związanych z archiwizowaniem danych. Ponadto pozwala nawet tworzyć obrazy ISO startowych płyt CD i DVD (porada 2).Rozszerzenie Wprawdzie Windows XP potrafi kopiować pliki na płyty CD i DVD, jednak polecenia nagrywania zaszyte w Eksploratorze nie grzeszą nadmierną funkcjonalnością. Dzięki nim możesz przenosić pliki i/lub foldery na nośniki CD/DVD, lecz na tym kończą się możliwości systemu. Choć działa "tylko" w oknie wiersza poleceń, narzędzie Cdimage ma znacznie bogatszy asortyment funkcji. Za jego pomocą można m.in. tworzyć obrazy ISO startowych krążków CD czy DVD, a nawet zautomatyzować archiwizowanie określonych zasobów. Sam zapis płyty jest realizowany przez inne programy (patrz porada 3).

Wprawdzie Microsoft oficjalnie nie udostępnia użytkownikom prywatnym narzędzia, o którym mowa, ale jest ono dostępne w licznych witrynach internetowych.

Sposób instalowania i inne wskazówki Narzędzie nie wymaga procedury instalacyjnej. Wystarczy skopiować plik cdimage.exe do dowolnego folderu - np. C:\PROGRAM FILES. Do uruchamiania programu najlepiej używać plików wsadowych, w których za wywołaniem cdimage umieszcza się argumenty spełniające określone zadania. Na przykład w celu przygotowania prostej kopii zapasowej należy wstawić polecenie:

cdimage -l<etykieta> -h -jl -m <źródło> <cel>

W miejscu zmiennej <etykieta> podaj dowolną nazwę, którą chcesz opatrzyć nośnik. Zmienna <źródło> określa folder, który ma zostać zarchiwizowany, a zmienna <cel> - folder docelowy obrazu ISO (należy podać całą ścieżkę, a za nią nazwę obrazu, np. %temp%\backup.iso). Chcąc utworzyć startową płytę CD, musisz uzupełnić powyższe wywołanie o parametr b<plik_obrazu>, gdzie <plik_obrazu> to nazwa obrazu startowego.

Doświadczeni użytkownicy mogą stosować narzędzie Cdimage również do tworzenia płyt instalacyjnych Windows XP wyposażonych w najnowsze pliki aktualizacyjne (np. dodatki Service Pack).

Jeśli przykładasz dużą wagę do wygody, skorzystaj z programu Cdimagegui, który udostępnia graficzny interfejs użytkownika narzędzia Cdimage. Dzięki niemu będziesz mógł obsługiwać je za pomocą myszy.

3. Szybkie nagrywanie - XP

Po zaimportowaniu pliku PCWISOFILE.REG do Rejestru menu podręczne obrazów ISO zostanie wzbogacone o funkcję nagrywania na płytach CD i DVD (porada 3).Kliknij, aby powiększyćPo zaimportowaniu pliku PCWISOFILE.REG do Rejestru menu podręczne obrazów ISO zostanie wzbogacone o funkcję nagrywania na płytach CD i DVD (porada 3).Rozszerzenie Chcąc nagrać na nośnik CD lub DVD obraz ISO utworzony za pomocą Cdimage (patrz porada 2) lub innej aplikacji, nie obejdziesz się bez dodatkowych narzędzi, które nie wchodzą w skład standardowego przybornika środowiska Windows. Dysponując narzędziami Cdburn i Dvdburn z zestawu Windows Server 2003 Resource Kit, wyposażysz swój system w funkcję nagrywania obrazów.

Sposób instalowania i inne wskazówki Użytkowanie Cdburn i Dvdburn jest dość łatwe, bo w obu programach przewidziano bardzo ograniczoną liczbę argumentów przywoływania. W celu nagrania płyty CD wystarczy wpisać w oknie wiersza poleceń:

cdburn <napęd> <obraz> -speed max

Krążek DVD nagrasz poleceniem dvdburn <napęd> <obraz>. W obu wypadkach należy zastąpić zmienną <napęd> identyfikatorem literowym nagrywarki, a zmienną <obraz> nazwą pliku ISO (poprzedzoną całkowitą ścieżką dostępu do tego pliku).

Oprócz tego jest dostępny parametr /Erase. Służy do opróżniania nośników CD-RW i DVD-RW przed ich ponownym zapisem.

Aby ułatwić sobie uruchamianie narzędzi, o których mowa, możesz uzupełnić menu podręczne plików ISO o polecenia Nagraj na CD i Nagraj na DVD, za którymi będą kryły się przywołania tychże programów. Kliknij w tym celu dwukrotnie plik pcwisofile.reg, aby wprowadzić jego zawartość do Rejestru. Następnie przywołaj Edytor Rejestru (regedit.exe) i przejdź do kluczy "HKEY_CLASSES_ROOT\isofile\shell\NagrajCD\ command" i "HKEY_CLASSES_ROOT\ isofile\shell\NagrajDVD\command". W każdym z nich znajdziesz wartość ciągu "(Domyślna)" z przywołaniem danego narzędzia (Cdburn lub Dvdburn). W obu miejscach zamień ciąg X: na identyfikator literowy swojej nagrywarki.

4. Uniwersalne archiwizowanie - 2000, XP

Rozszerzenie Robocopy (Robust File Copy Utility) z pakietu Windows Server 2003 Resource Kit bardzo przypomina program Xcopy. Podobnie jak on, jest uruchamiany z wiersza poleceń i służy do kopiowania całych struktur katalogowych. Służy przede wszystkim do przenoszenia większych ilości danych w sieci, a także do synchronizowania serwerów. Nadaje się ponadto do tworzenia zapasowych kopii zasobów na innym twardym dysku czy choćby do synchronizowania zawartości katalogów.

Sposób instalowania i inne wskazówki Robocopy ma bogaty repertuar parametrów wpisywanych bezpośrednio w wierszu poleceń. Za ich pomocą steruje się działaniem tego programu. Szczegółowy opis wszystkich argumentów zawiera ponad 30-stronicowy dokument robocopy.doc, zapisywany podczas instalowania zestawu Windows Server 2003 Resource Kit (domyślnie) w katalogu C:\PROGRAM FILES\WINDOWS RESOURCE KITS\TOOLS\. Niemniej jednak zazwyczaj archiwizujesz dane, wykorzystując po prostu jeden lub dwa przełączniki. Aby założyć na przykład zapasową kopię katalogu, wystarczy wpisać polecenie:

robocopy <źródłowy> <docelowy> /E

Zmienne <źródłowy> i <docelowy> oznaczają ścieżki kopiowanego katalogu i katalogu, w którym zostanie umieszczony duplikat. Przełącznik /E powoduje uwzględnianie podkatalogów - bez niego Robocopy kopiuje tylko pliki zawarte bezpośrednio w katalogu <źródłowy>. Archiwizację tą metodą możesz przeprowadzać ręcznie, wprowadzając powyższe polecenie, lub automatycznie o określonej porze bądź przed zamknięciem systemu Windows.

Godny uwagi jest m.in. argument /MIR. Poleceniem

robocopy <źródłowy> <docelowy> /MIR

utworzysz obrazową (dokładną) kopię katalogu <źródłowy> w katalogu <docelowy>. Pliki nieistniejące w katalogu źródłowym zostaną usunięte z docelowego. Nowe pliki zostaną do niego dołączone, a starsze zastąpione nowszymi egzemplarzami.

Jeśli zamiast spartańskiego wiersza poleceń wolisz graficzny interfejs, który pozwoli ci wygodniej obsługiwać program Robocopy, skorzystaj z bezpłatnego narzędzia Copyrite (dostępne pod adresem: http://copyrite.dynu.com, rozmiar pliku: ok. 1,6 MB).

Instalowanie rozszerzeń w Windows

Wiele programów opisywanych w tym artykule wchodzi w skład pakietu Windows Server 2003 Resource Kit bądź Windows NT 4.0 Resource Kit. Wszystkie akcesoria i ich dokumentacja są dostępne wyłącznie w języku angielskim. Są przeznaczone przede wszystkim dla administratorów jako narzędzia pomocne w wykonywaniu codziennych, rutynowych zadań. Niemniej jednak można z nich korzystać również w komputerach niepodłączonych do sieci, na których jest zainstalowany system Windows 2000, XP Home Edition lub XP Professional.

Chcąc zainstalować określony program, trzeba przywołać plik EXE i zastosować się do wskazówek pojawiających się na ekranie. Za pośrednictwem menu Start | Windows Resource Kit Tools (lub odpowiednio Start | Resource Kit 4.0 Support Tools) uzyskasz dostęp do dokumentacji poszczególnych narzędzi. Programy instalacyjne samodzielnie włączają katalogi C:\PROGRAM FILES\WINDOWS RESOURCE KITS\TOOLS I C:\PROGRAM FILES\RKSUPPORT do domyślnej ścieżki wyszukiwania. Dzięki temu możesz uruchamiać opisywane narzędzia bezpośrednio z okna wiersza poleceń lub z okna otwieranego za pomocą menu Start | Uruchom.