Jak fotografować

Mimo że możliwości fotografowania są praktycznie nieograniczone, podczas wakacji będziemy poruszać się wśród motywów z krótkiej listy: portrety, krajobrazy, architektura, wnętrza, plaża, góry...

Mimo że możliwości fotografowania są praktycznie nieograniczone, podczas wakacji będziemy poruszać się wśród motywów z krótkiej listy: portrety, krajobrazy, architektura, wnętrza, plaża, góry...

1. Widok ogólny, czyli "pamiątka z wakacji"

Na zdjęciu, które ma jednocześnie pokazać naszą dziewczynę i krzywą wieżę w Pizie, nie będzie dobrze widać ani naszej dziewczyny, ani wieży. Trzeba się na coś zdecydować.

Zobacz również:

Lepiej pokazać przemyślane zdjęcie samej wieży lub jej detalu, a dodatkowo wykonać fotografię przedstawiającą naszą wybrankę. Dziewczyna na pewno ucieszy się z ładnego portretu, który będzie kojarzyć z miłymi chwilami podczas wakacji, a wieża pozostanie głównym tematem zdjęcia - wspaniałą pamiątką.

2. Portret

Canon PowerShot A80, F/5, 1/1200 s, ISO 100, 35 mm - Otwarte okno Kliknij, aby powiększyćCanon PowerShot A80, F/5, 1/1200 s, ISO 100, 35 mm - Otwarte okno "zamyka w ramę" przestrzeń na zdjęciu.Fotografowanie twarzy przy ostrym letnim oświetleniu niesie spore ryzyko. Ostre cienie powstają, kiedy słońce jest wysoko nad horyzontem i nigdy nie wyglądają zbyt dobrze. Czarne oczodoły, smoliste cienie pod nosem i brodą nie spodobają się nikomu. Na szczęście jest kilka sposobów, by ich uniknąć. Warto pamiętać, że najlepsze zdjęcia robi się wczesnym rankiem lub późnym wieczorem - a jeśli już minęła najlepsza pora, zawsze można obrócić modela bokiem lub tyłem do słońca. Nie zaszkodzi również spróbować fotografowania w cieniu, ale tu uwaga na balans bieli.

Canon EOS D20, F/8, 1/4000 s, ISO 100, 80 mm - Dobre zdjęcie portretowe możemy zrobić w każdej sytuacji, nawet mało Kliknij, aby powiększyćCanon EOS D20, F/8, 1/4000 s, ISO 100, 80 mm - Dobre zdjęcie portretowe możemy zrobić w każdej sytuacji, nawet mało "egzotycznej".Większość aparatów wyposażonych w lampy błyskowe ma opcję "doświetlania" - która służy do wyrównywania zbyt głębokich cieni. Zanim wyjedziemy warto ją wypróbować - niektóre aparaty mają możliwość ustawienia ilości światła błyskowego. Zdjęcia wyglądają lepiej, kiedy nie jest go zbyt dużo. Jeśli nie mamy funkcji "doświetlania" - warto po prostu czasem fotografować z lampą błyskową.

Pamiętajmy również o ustawieniu niewielkiej przysłony, długiej ogniskowej obiektywu i takich parametrach ostrości i nasycenia kolorów, które najbardziej odpowiadają naszym wyobrażeniom o portrecie. A jeśli stwierdzimy, że twarz modela za bardzo się błyszczy, wystarczy skorzystać z filtra polaryzacyjnego.

3. Architektura

Canon 300D, F/8, 1/2000 s, ISO 100, 35 mm - Uchwycenie odpoczywającego turysty w kadrze przełamało monotonię zdjęcia.Kliknij, aby powiększyćCanon 300D, F/8, 1/2000 s, ISO 100, 35 mm - Uchwycenie odpoczywającego turysty w kadrze przełamało monotonię zdjęcia.Stare przysłowie mówi "wszystko jest trudne, zanim stanie się proste" i jak ulał pasuje ono do fotografowania architektury. W czasie wakacyjnej podróży wiele budynków będzie nas kusić swoim urokiem. Dużo z nich z pewnością sfotografujemy.

Tylko czy na pewno na zdjęciu musi być cała Bazylika Św. Piotra? Czy nie będzie lepiej, jeśli skupimy się na najważniejszych detalach słynnych budowli. Sukces w fotografowaniu architektury osiąga ten, kto zda sobie najlepiej sprawę z ograniczeń własnego sprzętu. Zasadniczo próby umieszczenia na zdjęciu całych budynków są z góry skazane na niepowodzenie. Zamiast zapierających dech w piersiach widoków na małych odbitkach będziemy mieli jedynie nadmierny natłok drobnych szczegółów. Zarówno historyczne, jak i współczesne budowle da się w doskonały sposób opisać za pomocą przedstawienia ich najciekawszych szczegółów. Obejdźmy budynek dookoła - na którejś ze ścian niezależnie od pory dnia na pewno znajdziemy interesującą grę świateł. Przy zdjęciach architektury, tak jak przy portrecie, nieoceniony jest filtr polaryzacyjny. Przyciemnia on niebo (efekt zależy od pory dnia, kąta widzenia obiektywu i pogody) oraz pozwala na usunięcie odbić ze szklanych powierzchni.

Na zdjęciach przedstawiających najciekawsze fragmenty fotografowanych budynków przynajmniej nie widać tłumów turystów.... Fotografując płaskie ściany, warto poczekać, aż oświetli je boczne słońce - wtedy są najbardziej plastyczne. Warto również w wizjerze aparatu dokładnie sprawdzić, czy pionowe linie ścian są rzeczywiście pionowe.Kliknij, aby powiększyćNa zdjęciach przedstawiających najciekawsze fragmenty fotografowanych budynków przynajmniej nie widać tłumów turystów.... Fotografując płaskie ściany, warto poczekać, aż oświetli je boczne słońce - wtedy są najbardziej plastyczne. Warto również w wizjerze aparatu dokładnie sprawdzić, czy pionowe linie ścian są rzeczywiście pionowe.Jeśli mamy ze sobą statyw, spróbujmy nocnych zdjęć architektury. Większość cyfrówek posiada tryb "zdjęcia nocne". Skorzystajmy z niego. Zazwyczaj koryguje on bowiem więcej szumów. Pomiar słabego światła nocnego siłą rzeczy jest mało precyzyjny. Ale od czego mamy korekcję ekspozycji i funkcję bracketingu? Jeśli już stoimy z aparatem w środku nocy daleko od domu - nie żałujmy pamięci na kilka dodatkowych klatek. W takich warunkach warto zabezpieczyć się przed szybkim rozładowaniem baterii - zapasową, naładowaną musimy zawsze nosić ze sobą.

4. Muzeum

Fotografowanie w muzeach nastręcza trudności. Zdaża się, że nie wolno wykonywać zdjęć eksponatów. I jeśli widzimy tabliczkę z przekreślonym aparatem - lepiej nie ryzykować. Prawa autorskie to prawa autorskie - i właściciele obrazów nie muszą wyrażać zgody na ich kopiowanie. Zwłaszcza że w sklepiku obok muzeum sprzedają pocztówki z reprodukcjami. Jeśli jednak znajdziemy się w muzeum, gdzie wolno robić zdjęcia - stoi przed nami trudne wyzwanie. Niełatwo otrzymać dokładną "kopię" obrazu czy grafiki. W muzeach jest zazwyczaj dość ciemno. Światło błyskowe albo jest zakazane (zawiera bowiem dużo promieniowania UV niszczącego obrazy), albo całkowicie nieprzydatne - oświetlając obraz małą lampą wbudowaną w mały aparat, otrzymamy zdjęcie przedstawiające jasne odbicie błysku. W lepszej sytuacji są posiadacze lamp zewnętrznych, których palnik można skierować w górę - tak by fotografowane obiekty oświetlało światło odbite od sufitu. Niestety muzea to zazwyczaj bardzo wysokie budynki - i czasem tego światła jest za mało. Nie pozostaje nam więc nic innego jak skorzystać ze statywu. W wielu muzeach jego użycie jest zabronione lub dodatkowo płatne (jak widać nie tylko my wiemy, że to najlepsza droga do dobrych zdjęć).

Czasem emocje biorą górę, w efekcie czego powstają zdjęcia niepoprawne kompozycyjnie. Kliknij, aby powiększyćCzasem emocje biorą górę, w efekcie czego powstają zdjęcia niepoprawne kompozycyjnie. "Obcięta" głowa wielbłąda dyskwalifikuje to ujęcie, pod względem artystycznym.Kiedy użycie statywu i lampy błyskowej odpada, pozostaje nam manewrowanie czułością matrycy (ustawienie wysokiej czułości generuje niestety sporo szumów), maksymalne otwarcie obiektywu i systemy, które redukują drżenia podczas ekspozycji z długim czasem migawki. Najlepsze efekty osiągniemy, dociskając aparat do oka lub klatki piersiowej i naciskając spust migawki po długim i spokojnym wdechu. Warto nawet przed wakacjami sprawdzić, przy jakim najdłuższym czasie naświetlania uda nam się jeszcze zrobić nieporuszone zdjęcie.

Osobną kwestią, którą trzeba rozstrzygnąć podczas fotografowania w muzeum, jest ustawienie balansu bieli. Akurat w tym przypadku wierność kolorów ma zasadnicze znaczenie. A w muzeach często możemy spotkać światło mieszane lub dość specyficzne lampy, których nie ma w ustawieniach standardowych. W takim przypadku górą są posiadacze lustrzanek i zaawansowanych kompaktów - jak wiadomo pliki RAW pozwalają na późniejsze manipulacje balansem bieli. A użytkownicy prostszych aparatów? Przed zrobieniem zdjęć muszą wykonać kilka prób z różnym balansem, a potem stosować taki, który daje najlepszy rezultat. I w muzeum może przydać się filtr polaryzacyjny, który pozwoli zredukować niepotrzebne odbicia pojawiające się na powierzchni fotografowanych przedmiotów.

ABC fototurysty

  • Nieprzyjacielem cyfrówki jest woda, zwłaszcza słona. Zawsze w przypadku kontaktu aparatu z wodą trzeba jak najszybciej wyjąć z niego akumulator, wysuszyć go i dostarczyć do serwisu w celu przejrzenia elektroniki i pozostałych podzespołów.
  • Dostępne w miejscowych sklepikach pocztówki i foldery mogą stać się dla nas cenną fotograficzną wskazówką. Można podpatrzeć na nich sposób kadrowania i ustawienia aparatu.
  • Zanim dotrzemy do malowniczych okolic, można, a nawet trzeba obejrzeć zdjęcia, jakie zrobili tam inni. Najprościej oczywiście skorzystać z Internetu, gdzie można przecież znaleźć prawie wszystko...
  • Wizyta w biurze informacji turystycznej na pewno okaże się pomocna. Ulotki i plakaty, które tam znajdziemy, zaprowadzą nas wprost do najciekawszych okolic.
  • Będąc na miejscu, spróbujmy wymyślić "historię", którą chcemy opowiedzieć naszymi zdjęciami. Pozwoli to nam zamiast zbioru przypadkowych fotografii przywieźć z wakacji coś w rodzaju przemyślanego dziennika podróży.
  • Cyfrówki to urządzenia bardzo wrażliwe na wstrząsy. Jeżeli wybieramy się w podróż samolotem, spakujmy nasz aparat do bagażu podręcznego. Będziemy mieli wówczas pełną kontrolę nad jego bezpieczeństwem.
  • Najprostszym i najskuteczniejszym zabezpieczeniem aparatu przed piaskiem na pustyni lub plaży jest torba foliowa. Nie zawsze futerał chroni przed pyłem i kurzem, które są najgorszymi wrogami sprzętu elektronicznego.
  • Pamiętajmy, że niektóre muzea czy rezerwaty w określone dni tygodnia oferują zwiedzającym zniżki lub darmowe wejścia. Zaoszczędzone w ten sposób pieniądze można wydać np. na kolejną kartę pamięci.