Szybkie fotopoprawki

Zrobiliśmy zdjęcie z podróży, które okazaŁo się nieudane. Gdy nie mamy możliwości poprawienia ujęcia, z pomocą przychodzi nam program fotoedycyjny.

Zrobiliśmy zdjęcie z podróży, które okazaŁo się nieudane. Gdy nie mamy możliwości poprawienia ujęcia, z pomocą przychodzi nam program fotoedycyjny.

Piękne widoki, mnóstwo wrażeń, wiele sytuacji, które szybko próbujemy "zachować w pamięci" - wszystko to powoduje, że "pstrykamy jak szaleni", nie zawsze pamiętając o technicznej stronie zagadnienia. Zdarza się, że nie myślimy o ustawieniach aparatu, chcąc tylko "złapać" moment, lub jesteśmy pod tak wielkim wrażeniem jakiegoś pięknego widoku, że po prostu o nich zapominamy. Korzystanie z trybu pełnej automatyki nie zabezpiecza nas przed ewentualnymi błędami.

Zobacz również:

Niestety, może się okazać, że w niektórych sytuacjach automat sobie po prostu nie poradził.

Oczywiście wiemy, że za pomocą edytora graficznego poprawić można naprawdę wiele. Nie wszystko, ale bardzo dużo. Wiemy niestety również, że na ogół praca z fotografią w programie graficznym nie ogranicza się do jednego kliknięcia myszką - często musimy poświęcić sporo czasu, by zdjęcie wyglądało naprawdę dobrze.

Co jednak zrobić, by móc podzielić się z przyjaciółmi wakacyjnymi wrażeniami w postaci pięknych zdjęć najszybciej, jak to możliwe?

Pokażemy kilka naprawdę prostych sztuczek, dzięki którym wakacyjne fotografie będą wyglądać dużo lepiej.

Do tego są to sposoby zabierające niewiele czasu.

Na zdjęciu pierwszym skorygujemy niedoświetlenie wynikające ze złego pomiaru światła w aparacie. Na drugiej fotografii poprawimy kolorystykę (usuniemy żółty odcień, efekt nieprawidłowego ustawienia balansu bieli) i dokonamy retuszu skóry. W przykładzie trzecim przyciemnimy prześwietlone niebo i rozjaśnimy zbyt ciemny dół zdjęcia, wyprostujemy również krzywą linię horyzontu.

Na poważną pracę ze swoimi fotografiami w edytorze graficznym zarezerwujmy sobie długie jesienne wieczory, a na razie korzystajmy z wakacyjnego słońca - tych kilka trików zupełnie wystarczy.

I. Korygujemy niedoświetlenie/prześwietlenie

przedKliknij, aby powiększyćprzedpoKliknij, aby powiększyćpo

1 Powielamy warstwę

Otwieramy zdjęcie i kopiujemy warstwę tła (Background), używając Duplicate Layer lub po prostu przeciągamy ją nad ikonkę New Layer.

Kliknij, aby powiększyć

2 Tryb mieszania warstwy

Jeśli nasze zdjęcie jest niedoświetlone (za ciemne), to w palecie Layers zmieniamy tryb mieszania warstwy skopiowanej z Normal na Screen - ten zabieg rozjaśni równomiernie naszą fotografię. Jeśli nasze zdjęcie jest prześwietlone (za jasne), to w palecie Layers zmieniamy tryb mieszania warstwy skopiowanej z Normal na Multiply - to je równomiernie przyciemni.

Kliknij, aby powiększyć

3 Końcowe poprawki

Intensywność efektu zmniejszamy, przesuwając suwak krycia warstwy (Opacity) w lewo. Jeżeli uważamy, że zdjęcie zostało rozjaśnione/przyciemnione wystarczająco, wówczas należy spłaszczyć obrazek i go zapisać. Jeżeli zdjęcie wymaga dalszego rozjaśniania/przyciemniania, to całą procedurę powtarzamy, aż rezultat będzie zadowalający.

Kliknij, aby powiększyć

Czego uczymy

Prostych i szybkich poprawek zdjęć

Poziom trudności: Podstawowy

Potrzebne umiejętności: Podstawy posługiwania się edytorem graficznym

Program: Adobe Photoshop Elements 3.0

Sprzęt: Komputer

Wskazówka

Najszybciej jasność zdjęcia w Photoshop Elements 3 można poprawić, wybierając z paska narzędzi Enhance -> Adjust Lighting -> Levels lub Ctrl + L. Pożądane parametry ustalimy za pomocą znajdujących się tam suwaków.