Koncert w obiektywie

Koncert to nie tylko muzyka. To spektakl, przedstawienie, a przede wszystkim niecodzienna atmosfera. Okazji do zrobienia ciekawych fotografii będzie na pewno wiele.

Koncert to nie tylko muzyka. To spektakl, przedstawienie, a przede wszystkim niecodzienna atmosfera. Okazji do zrobienia ciekawych fotografii będzie na pewno wiele.

Kliknij, aby powiększyćPrzed nami lato, a co za tym idzie całe mnóstwo plenerowych imprez, koncertów i festynów. Poza muzycznymi wrażeniami każdy z nas chciałby z pewnością zachować jakąś pamiątkę tych wydarzeń. Nic prostszego, jak tylko utrwalić je na fotografiach. Później miło będzie powspominać i jeszcze raz popatrzeć na charakterystyczne gesty, specyficzne miny, śmieszne pozy naszych ulubionych wykonawców.

Zobacz również:

Twarze artystów wyrażają równie wiele emocji jak sama muzyka.Kliknij, aby powiększyćTwarze artystów wyrażają równie wiele emocji jak sama muzyka.Na pewno w czasie występu zarejestrujemy coś szczególnego, jakiś wyjątkowy moment, ciekawy szczegół, swoisty detal.

Jeśli poza normalnym udziałem w imprezie nastawimy się na jej trwały zapis, postarajmy się zastanowić, jak najlepiej oddać charakterystyczny styl, czy też szczególny klimat utworów interesującego nas artysty.

Każdy koncert jest inny

Trzeba podkreślić, że warunki, jakie możemy napotkać w trakcie pracy, mogą być bardzo różne, często skrajnie niekorzystne i wiele zależy od naszej pomysłowości i naszych umiejętności.

Nie ma niestety recepty na dobre zdjęcia koncertowe. To, czy nasze fotografie będą mniej lub bardziej udane, zależy od wielu czynników.

Wykonanie zdjęcia z lampą błyskową i przy długim czasie naświetlania (ok. 1 s) pozwala uzyskać ciekawy efekt.Kliknij, aby powiększyćWykonanie zdjęcia z lampą błyskową i przy długim czasie naświetlania (ok. 1 s) pozwala uzyskać ciekawy efekt.Inaczej będą wyglądały zdjęcia wykonane bezpośrednio przed sceną, a inaczej szerokie plany fotografowane z dużej odległości. Każdy koncert jest inny. Dla nas jedną z najważniejszych kwestii będzie oświetlenie. Jak wiadomo w trakcie koncertu zmienia się ono najczęściej, a tym samym znakomicie utrudnia nam właściwe dobranie parametrów ekspozycji. Stosunkowo łatwo jest robić zdjęcia koncertowe przy świetle dziennym, jednak takie najczęściej są pozbawione charakterystycznej atmosfery.

Szerokie plany kontra detale

Świetną chwilą na wykonanie ciekawych zdjęć jest schyłek dnia, kiedy światło dzienne przestaje dominować nad oświetleniem sceny. W takim momencie warto pozwolić sobie na szerokie plany, uwzględniając w kadrze bawiącą się publiczność. Jeżeli mamy możliwość fotografowania przed sceną, a nasz aparat dysponuje odpowiednim zakresem ogniskowej, możemy pokusić się o wykonanie zbliżeń muzyków. Wiele modeli kompaktów cyfrowych dysponuje długimi ogniskowymi, a te najbardziej zaawansowane wyposażone są w system stabilizacji obrazu, który umożliwia wykonanie nieporuszonych zdjęć "z ręki", nawet przy stosunkowo długich czasach ekspozycji.

Fotografując koncert, zwróćmy uwagę nie tylko na to, co dzieje się na scenie, ale również na bawiących się ludzi.Kliknij, aby powiększyćFotografując koncert, zwróćmy uwagę nie tylko na to, co dzieje się na scenie, ale również na bawiących się ludzi.Jeżeli posiadamy lustrzankę z teleobiektywem, warto zabrać ze sobą statyw i zewnętrzną lampę błyskową. Fotografując zbliżenia, ustawiamy punktowy (lub skupiony) pomiar światła i możliwie szeroko otwieramy przysłonę (niska liczba przysłony). Jeżeli okaże się, że "statyczne" ujęcia portretowe nie oddają wystarczająco atmosfery koncertu, możemy pokusić się o fotografowanie w trybie priorytetu czasu naświetlania. Należy wówczas ustawić czas w zakresie 1/10 do 1/30 s (aparat sam dobierze odpowiednią wartość przysłony). Fotografując z lampą błyskową, dobrze jest skorygować wyzwolenie błysku na drugą kurtynę migawki. Przy takich ustawieniach aparatu uzyskamy na zdjęciach efekt ruchu, a lampa błyskowa "zamrozi" fotografowaną osobę tuż przed zamknięciem migawki. Stosując długie czasy otwarcia migawki, trzeba zdawać sobie sprawę, że warunki oświetlenia sceny mogą się zmieniać w trakcie ekspozycji. Nie przejmujmy się, jeśli wiele zdjęć okaże się nieudanych.

Rezygnując z użycia lampy błyskowej, będziemy mogli uchwycić nietypowe sceniczne oświetlenie.Kliknij, aby powiększyćRezygnując z użycia lampy błyskowej, będziemy mogli uchwycić nietypowe sceniczne oświetlenie.W trakcie fotografowania z lampą błyskową zwróćmy uwagę na pracę wytwornicy dymu. Jeżeli chmura dymu przysłoni scenę w momencie kiedy lampa wyzwoli błysk, to najprawdopodobniej na zdjęciu zobaczymy jedynie białą plamę. W takich wypadkach lepiej zrezygnować z użycia lampy błyskowej lub odczekać, aż operator wytwornicy dymu zrobi sobie przerwę na kawę.

Koncertowy reportaż

Z fotograficznego punktu widzenia duże, kilkudniowe imprezy plenerowe (Przystanek Woodstock czy Festiwal im. Ryśka Riedla) są okazją do wykonania wielu interesujących zdjęć również poza sceną, na której odbywają się koncerty. Tłumy biwakujących młodych ludzi (ponad 200 tys. osób na ostatnim Przystanku Woodstock) i całe otoczenie koncertu dają okazję do wykonania interesujących zdjęć reportażowych. Wiele tego typu fotografii jest bardziej interesujących niż ujęcia zrealizowane w trakcie trwania koncertów.

Wybierając się na koncert czy imprezę plenerową, pamiętajmy o bezpieczeństwie własnym oraz naszego sprzętu. Duże imprezy najczęściej bywają profesjonalnie chronione, ale zawsze tam gdzie jest tłok mogą się zdarzyć różne przykre niespodzianki. Dobrze jest właściwie ocenić ryzyko. Czasem lepiej jest zrezygnować z ujęć przed sceną, gdzie tłok jest największy.

Wskazówka

Portretując grających na scenie muzyków, warto skorzystać z punktowego pomiaru światła. Jeśli będziemy używać pomiaru centralnie ważonego, może okazać się, że na naszym zdjęciu będziemy mieli pięknie naświetlone tło i wypaloną twarz artysty.