Mac mini - poradnik dla nowych użytkowników

Mac mini to niewielki komputer, ale jego potencjał jest ogromny. To świetne narzędzie do zarządzania cyfrowymi zdjęciami i plikami muzycznymi, do montowania filmów wideo lub surfowania po Sieci. Komputer sprawdza się jako narzędzie dla samodzielnych grafików i niewielkich studiów, które nie chcą inwestować zawrotnych kwot w nowe komputery. Oczywiście Mac mini świetnie zastąpi starzejącego się peceta, który cierpi na kolejne ataki i wirusy.

Mac mini to niewielki komputer, ale jego potencjał jest ogromny. To świetne narzędzie do zarządzania cyfrowymi zdjęciami i plikami muzycznymi, do montowania filmów wideo lub surfowania po Sieci. Komputer sprawdza się jako narzędzie dla samodzielnych grafików i niewielkich studiów, które nie chcą inwestować zawrotnych kwot w nowe komputery. Oczywiście Mac mini świetnie zastąpi starzejącego się peceta, który cierpi na kolejne ataki i wirusy.

Kliknij, aby powiększyćCena Maca mini nie obejmuje jednak monitora, klawiatury, myszy ani żadnych innych dodatków, dzięki którym praca z Macintoshem jest tak wygodna. We wszystkie te akcesoria należy zaopatrzyć się samodzielnie. Aby ułatwić życie naszym Czytelnikom, przedstawimy tutaj kilka najciekawszych urządzeń, które można dołączyć do nowego komputera. Osoby korzystające do tej pory z systemu Windows z pewnością skorzystają ze wskazówek ułatwiających przesiadkę na Maca OS-a X.

Zobacz również:

Sprzęt na każdą kieszeń

Jeśli nowy Mac mini ma zastąpić starszy komputer, istnieje duże prawdopodobieństwo, że będzie można wykorzystać dotychczasowy monitor, klawiaturę i mysz. Jednak w wielu przypadkach konieczne będzie wybranie nowych akcesoriów. Na szczęście w każdym sklepie można znaleźć szeroki wybór kompatybilnego sprzętu, który nie będzie wymagał poważnych inwestycji.

Monitor

Poza samym komputerem, monitor to prawdopodobnie najdroższy element nowego zestawu komputerowego. Oczywiście nie oznacza to, że nie można znaleźć jakiejś super okazji. Przed kupnem najtańszego monitora w sklepie należy się jednak zastanowić, ile czasu będzie spędzane przed ekranem. Oczy użytkownika z pewnością będą zdrowsze, jeżeli wybrany zostanie monitor dobrej jakości.

Monitory CRT

Kliknij, aby powiększyćJeszcze do niedawna klasyczne monitory z kineskopem gościły na każdym biurku. Wydaje się jednak, że już niedługo podzielą los dyskietki i innych przestarzałych wynalazków, ustępując miejsca mniejszym i bardziej atrakcyjnym ekranom LCD. Porównanie cenowe w dalszym ciągu wypada na korzyść tych mamutów, które zajmują cenne miejsce. Również wielu grafików uważa, że jakość i odwzorowanie kolorów na ekranie LCD ciągle nie spełnia ich oczekiwań. W przeciwieństwie do paneli ciekłokrystalicznych obraz na monitorze CRT wygląda dobrze niezależnie od kąta patrzenia, co może mieć znaczenie w niektórych zastosowaniach.

Nowy monitor CRT można kupić już za 200 zł. Warto jednak zainwestować od 400 do 600 zł, aby wybrać monitor średniej klasy, który nie wpłynie negatywnie na stan naszego wzroku. Jeżeli nasz budżet nie pozwala na dodatkowe szaleństwa po zakupie Maca mini, można spojrzeć na jedną z licznych aukcji internetowych, na których wystawiane są bardzo tanie monitory poleasingowe.

Podejmując decyzję o zakupie monitora z kineskopem, warto zwrócić uwagę na istotne parametry:

Płaski ekran

Przymiotnik "płaski" nie oznacza oczywiście, że monitor CRT zajmuje tak mało miejsca jak ekran LCD. Słowo to odnosi się jedynie do płaskiej powierzchni kineskopu, który zwykle cechuje się lepszą jakością i mniejszymi problemami z odbiciami światła.

Rozmiar ekranu

Kliknij, aby powiększyćObszar widzialny kineskopu jest mniejszy o cal lub półtora od podawanego przez producenta. Kupno monitora 15 cali może się okazać wielką pomyłką, jeśli komputer będzie używany na przykład do edycji zdjęć. Biorąc pod uwagę obecne ceny monitorów, inwestycja w monitor o przekątnej 17 lub 19 cali nie powinna wymagać zbyt dużych nakładów.

Podstawowe specyfikacje

Aby uniknąć problemów ze wzrokiem, warto upewnić się, czy wybrany monitor spełnia pewne podstawowe wymagania. Rozmiar plamki, który decyduje o ostrości obrazu, nie powinien być większy niż 0,28 mm. Minimalna rozdzielczość monitora powinna wynosić co najmniej 1024x768 pikseli, a częstotliwość odświeżania 75 Hz lub więcej.

Monitory LCD

Inwestując dodatkowe kilkaset złotych, można wybrać nowoczesny monitor LCD, który nie tylko będzie dobrze komponował się z Makiem mini, ale również zwolni sporo miejsca na biurku.

W ciągu ostatnich kilku lat ceny płaskich paneli znacznie spadły, a ich jakość poszła w górę. Wystarczy odwiedzić duży sklep komputerowy, aby stwierdzić, że monitory LCD przeważają na półkach. Kolejną korzyścią płynącą z zastosowania takiego urządzenia jest spadek poboru energii elektrycznej w porównaniu z monitorem CRT. Nie musimy również obawiać się pułapek zastawianych przez producentów - przekątna podawana na opakowaniu odpowiada zwykle rzeczywistemu obszarowi roboczemu.

Obraz na monitorze LCD jest znacznie jaśniejszy, co jest szczególnie ważne w dobrze oświetlonym pomieszczeniu z dużą liczbą okien - w takim przypadku korzystanie z płaskiego ekranu będzie wygodniejsze niż z klasycznego monitora CRT. Również tekst jest znacznie ostrzejszy, nawet przy czcionce o niewielkim rozmiarze. Ponieważ ekran nie jest odświeżany, nie występują nieprzyjemnie drgania.

Kupując monitor LCD, należy zwrócić uwagę na kilka istotnych kwestii. We wcześniejszej wersji tego numeru digita można znaleźć krótkie przedstawienie 8 popularnych monitorów o wielkości 17 i 19 cali.

Jeden zestaw, dwa komputery

Przesiadając się na Maca, często nie chcemy lub nie możemy wysłać peceta na emeryturę. Czy to jednak oznacza, że na biurku musimy trzymać dwie klawiatury, dwie myszy i dwa monitory? Na szczęście nie. Lepszym rozwiązaniem będzie kupno przełącznika KVM, do którego można podłączyć mysz, klawiaturę i monitor oraz oba komputery. Aby przełączyć się między nimi, wystarczy nacisnąć przycisk na obudowie przełącznika. Przykładem takiego urządzenia jest Belkin OmniView SOHO, który w zależności od oferowanych funkcji kosztuje od 600 do prawie 950 zł (bez kabli).

Gdzie zniknęło jabłko?

Do Macintosha można podłączyć praktycznie każdą klawiaturę USB, ale nie wszystkie są równie przyjazne dla użytkowników. Wiele tanich klawiatur ma oznaczenia tylko dla systemu Windows, a zamiast klawisza jabłko znajduje się klawisz Windows. Co gorsza, znajduje się on na miejscu klawisza Option i vice versa. Aby zamienić je miejscami i przywrócić właściwe mapowanie klawiatury, można użyć darmowego narzędzia DoubleCommand.