Pudełka, flaszki i puszki

Robienie trzech wymiarów na dwuwymiarowym monitorze komputera ma swoje zalety. Proces tworzenia jest szybszy niż klejenie i wycinanie, a poza tym powstają formy, których nigdy nie udałoby się stworzyć z papieru.

Robienie trzech wymiarów na dwuwymiarowym monitorze komputera ma swoje zalety. Proces tworzenia jest szybszy niż klejenie i wycinanie, a poza tym powstają formy, których nigdy nie udałoby się stworzyć z papieru.

FreeHand lub Illustrator

1. Perspektywa równoległa opakowania o prostych formach, jak kwadratowe lub cylindryczne pudełka, można spokojnie wykonać we FreeHandzie lub Illustratorze w tym samym layoucie.

Zobacz również:

Najłatwiej to zrobić właśnie za pomocą perspektywy równoległej. Należy zgrupować elementy, które będą stanowić przód pudełka, w jedną grupę i pozostawić ją aktywną. Dwukliknięciem na narzędzie Shear (pochylenie) na paletce narzędzi otwieramy okienko z polami do wprowadzania danych i wpisujemy tam wartość 15 stopni (kąt nachylenia pionowy - vertical). Skrzywienie to spowoduje powstanie pseudoperspektywy.

1Kliknij, aby powiększyć1Miłe jest to, że w tej operacji teksty są cały czas edytowalne (o ile wcześniej nie zamieniliśmy ich na krzywe) 1.

2. Pochylenie innych stron pudełka

Prawa strona naszego obiektu powinna się trochę mniej pochylać niż front pudełka.

2Kliknij, aby powiększyć2Dzięki temu po jej obróceniu nie będzie za długa. Jak w poprzedniej operacji należy wszystkie elementy prawej strony pudełka zgrupować i pochylić pionowo o 30 stopni i umieścić obok frontowej części pudełka. Na pokrywkę możemy użyć dowolnego kwadratu, o szerokości frontowej strony, a długości niepochylonej prawej strony. Następnie kwadrat zginamy o 60 stopni poziomo i 15 stopni pionowo, po czym dociągamy do wcześniej zrobionych części pudełka.

Po wygięciu - jeśli części pudełka wykrzywia się równolegle - teksty pozostają edytowalne 2.

3. Więcej elastyczności

3Kliknij, aby powiększyć3Aby nasze pudełko nabrało właściwego wyglądu, będą na nim jeszcze potrzebne cienie.

Prawą stronę należy więc trochę pocieniować. Najlepiej nałożyć półprzezroczystą warstwę kolorową (skrzywiony prostokąt), o zabarwieniu czarnym, ale wartość przezroczystości najlepiej ustawić na 10 procent. Zabieg ten da nam przyciemnienie całej ścianki. Dodatkowy cień na spodzie opakowania i za nim na pewno urealni jego wygląd. Cienie sprawią wrażenie głębi 3.

4. Perspektywa patrzącego

Jeśli nienaturalność perspektywy szkodzi, można pudełko tak przesunąć, aby jego perspektywa była odpowiednia ze strony patrzącego. Narzędzia do wykonania tego są zarówno we FreeHandzie, jak i Illustratorze.

We FreeHandzie np. aktywujemy zgrupowane elementy frontowej strony i wybieramy polecenie z menu Modify>Envelope>Create (Modyfikacja>Koperta>Wykonać).

Ponieważ zmiana perspektywy powinna dotyczyć tylko punktów narożnych, naciskając Shift wybieramy właściwe punkty,widoczne pośrodku linii. Na koniec kasujemy te punkty i wybieramy jeden, z tyłu po lewej.

4Kliknij, aby powiększyć4Z naszego punktu widzenia jest on jedyny, który powinien być zmieniony na przedniej stronie obiektu.

W Illustratorze możemy się posłużyć komendą Effects>Distort>Free Distort (Efekty>Zniekształć>Zniekształć Dowolnie) lub też Envelope (Koperta) 4.

5. Pożegnanie ze ścisłą równoległością

Perspektywa, w której wszystkie ścianki pionowe są ze sobą równoległe, nie przedstawia pudełka najlepiej.

O wiele ciekawszym wizualnie zabiegiem jest zmiana kąta nachylenia ścianek zewnętrznych (na dole ku środkowi).

5Kliknij, aby powiększyć5Pudełko będzie wyglądać bardziej dynamicznie i przez to prawdziwiej. W tej operacji FreeHand samoczynnie wykrzywi wszystkie teksty. Od tej pory nie można już ich edytować. Aby dodać do ścian pudełka pokrywkę - najpierw się ją grupuje, a potem odpowiednio wykrzywia.

W ściance bocznej przeciąga się punkt wykrzywiania od dołu z prawej na lewo, a w przykrywce odpowiednio od góry na lewo.

Jeśli zniekształcenia są już dla nas zadowalające, gotowe pudełko z FreeHanda powinno wyglądać naturalniej 5.

6. Inna możliwość - obiekt w kształcie cylindra

6Kliknij, aby powiększyć6Do pracy z cylindrem w Illustratorze lub we FreeHandzie potrzebny będzie zwykły jajowaty okrąg, uzyskany poleceniem Elypse. Obiekt wyjściowy należy zgrupować i przyciągnąć do owalu, który posłuży jako przykrywka.

Jak w poprzednim punkcie posługujemy się narzędziem do wygięcia ścianek Warp, wyginając przód pudełka tak daleko, żeby brzegi doszły do elipsy. Także tutaj cienie dodadzą powstałemu cylindrowi autentyczności 6.