Proste, czy zniekształcone ?

Współczesne aparaty fotograficzne to istne cuda techniki. Jednak nawet najlepsze obiektywy najbardziej renomowanych firm zniekształcają obraz. Ale na to też jest sposób.

Współczesne aparaty fotograficzne to istne cuda techniki. Jednak nawet najlepsze obiektywy najbardziej renomowanych firm zniekształcają obraz. Ale na to też jest sposób.

Skonstruowanie obiektywu do aparatu cyfrowego to bardzo trudne zadanie dla inżynierów. Z jednej strony każdy użytkownik chciałby mieć jak największą swobodę robienia zdjęć i dysponować obiektywem zoom o 10-krotnym powiększeniu, z drugiej, żeby obraz był jak najlepszej jakości. Niestety, jakość obiektywów zmiennoogniskowych jest odwrotnie proporcjonalna do wielkości zooma. Dlatego większa część aparatów cyfrowych produkowana jest z bezpiecznym, 3-krotnym zbliżeniem optycznym.

Zobacz również:

Przed i poKliknij, aby powiększyćPrzed i poPewnym sposobem na poprawienie jakości jest używanie w konstrukcji soczewek asferycznych, czyli takich, których kształt nie jest wycinkiem kuli, ale innej figury geometrycznej. Można też użyć lepszego szkła, np. fluorytowego. Tyle że takie soczewki strasznie trudno wyprodukować, a co za tym idzie są bardzo drogie. Cena obiektywu z soczewkami asferycznymi ze szkła fluorytowego sięga niejednokrotnie kilku tysięcy dolarów - więcej niż niejedna cyfrówka. A i tak obiektywy te zniekształcają obraz, tyle że mniej.

Obiektywy mają też kilka wad. Pierwszą są zniekształcenia beczkowate i poduszkowe oraz wszelkiego rodzaju "przekoszenia" obrazu (znamy to z monitorów komputerowych). Drugą jest winietowanie, czyli przyciemnianie brzegów obrazu. Trzecim rodzajem zniekształceń są aberracje chromatyczne, polegające na delikatnym rozjeżdżaniu się kolorów cienkich linii - kreski przypominają trochę miniaturowe tęcze. Ponieważ to zniekształcenie jest najmniej widoczne, na razie nie będziemy się nim zajmować.

Wygładzenie poduszki, usunięcie winietki

Choć zniekształcenia beczkowate albo poduszkowe wyglądają na przypadek beznadziejny, wbrew pozorom wcale nie tak trudno się ich pozbyć. Wprawdzie zniekształcanie obrazu za pomocą standardowych filtrów Photoshopa byłoby żmudne, ale na szczęście jest do tego odpowiednie narzędzie, co ważniejsze całkowicie darmowe. Jest ono ściśle związane z opisywanym już w ZOOM-ie pakietem Panorama Tools, służącym do tworzenia zdjęć panoramicznych. Jedną z rzeczy, jakie robi pakiet PT, jest korekcja zniekształceń obrazu, tak by panoramy do siebie pasowały. Thomas Niemann, nauczyciel informatyki w Portland Community College, napisał oprogramowanie, które korzystając z silnika PT koryguje zniekształcenia obiektywów. Oprogramowanie jest dostępne w dwóch wersjach - jako samodzielna aplikacja i jako wtyczka do dowolnego Photoshopa. Obydwie wersje zamieściliśmy na naszej płycie CD-ROM, najnowsze wersje można pobrać ze strony http://www.epaperpress.com/ptlens/ . Lista aparatów i obiektywów, które znane są programowi, jest bardzo długa. A jeśli akurat naszego aparatu na niej nie ma, możemy wysłać e-mailem odpowiednio spreparowane zdjęcie autorowi programu, by wyprodukował profil dla naszego urządzenia.

Zniekształcenia obiektywu, choć pojawiają się na każdej fotografii, szczególnie wyraźnie widać na zdjęciach architektury. Narysowaliśmy prostą czerwoną linię wzdłuż gzymsu. Wyraźnie widać, że linia, która miała być prosta, jest wygięta w łuk.Kliknij, aby powiększyćZniekształcenia obiektywu, choć pojawiają się na każdej fotografii, szczególnie wyraźnie widać na zdjęciach architektury. Narysowaliśmy prostą czerwoną linię wzdłuż gzymsu. Wyraźnie widać, że linia, która miała być prosta, jest wygięta w łuk.Po poprawkach dokonanych dzięki filtrowi PTLens po zniekształceniach nie ma śladu. W zasadzie każde zdjęcie powinno być poprawione tym filtrem pod kątem zniekształceń obiektywu - nigdy nie zaszkodzi to jakości.Kliknij, aby powiększyćPo poprawkach dokonanych dzięki filtrowi PTLens po zniekształceniach nie ma śladu. W zasadzie każde zdjęcie powinno być poprawione tym filtrem pod kątem zniekształceń obiektywu - nigdy nie zaszkodzi to jakości.

Narzędzie PTLens jest niepozorne, ale odda nieocenioną przysługę wszędzie tam, gdzie musimy skorygować zniekształcenia obiektywu. Opisane procedury można powtórzyć "ręcznie", tylko po co?

Dystorsja i winietowanie

1 Instalujemy

Instalacja wtyczki polega na skopiowaniu pliku PTLens.8BF z folderu skompresowanego PTLensPlugIn.zip i wszystkich plików txt z folderu skompresowanego PTLensProfiles.zip do katalogu Filters, który jest w miejscu instalacji Photoshopa.

1Kliknij, aby powiększyć12Kliknij, aby powiększyć2

2 Nowy filtr

Po uruchomieniu Photoshopa nowy filtr znajdziemy na końcu listy Filter z menu głównego. Przy pierwszym uruchomieniu program pyta, gdzie są profile obiektywów. Musimy wskazać mu katalog, do którego skopiowaliśmy pliki txt.

Czego uczymy

  • Usuwania zniekształceń obrazu

  • Poziom trudności: średnio zaawansowany

  • Potrzebne umiejętności: podstawy obsługi komputera

  • Programy: Adobe Photoshop Elements i plugin PTLens

  • Sprzęt: komputer

Unikanie zjawiska winietowania

Niepożądane zjawisko przyciemniania brzegów zdjęcia występuje szczególnie mocno, gdy przesłona w obiektywie jest otwarta na całą szerokość. Dlatego warto, jeśli tylko mamy taką możliwość, przymykać przysłonę do możliwie małego otworu.