Racławice raz jeszcze

Stworzenie panoramy wymagało kiedyś kilku miesięcy wytężonej pracy grupy malarzy, litrów farby i nieprzeliczonych ilości pędzli. Dziś wystarczą cyfrowy aparat fotograficzny i komputer.

Stworzenie panoramy wymagało kiedyś kilku miesięcy wytężonej pracy grupy malarzy, litrów farby i nieprzeliczonych ilości pędzli. Dziś wystarczą cyfrowy aparat fotograficzny i komputer.

PoKliknij, aby powiększyćPoMalarze pracujący nad słynną Panoramą Racławicką musieli znać doskonale zasady perspektywy i optyki. Stworzenie dzieła podziwianego do dziś zajęło wiele miesięcy żmudnej pracy. Mając aparat cyfrowy i komputer, nie musimy wiedzieć aż tyle o zasadach, jakimi rządzi się malarstwo. Wprawdzie trudno będzie nam powtórzyć sukces Panoramy Racławickiej, ale mimo to stworzenie własnych zdjęć, które można będzie oglądać „w kółko", sprawi na pewno wiele satysfakcji. Same zdjęcia panoramiczne nie są niczym nowym w fotografii. Ale do czasów rozpowszechnienia fotografii cyfrowej była to raczej zabawa dla prawdziwych pasjonatów i źródło zarobku nielicznych fotografów profesjonalnych. Głównie dlatego że do robienia zdjęć panoramicznych był potrzebny sprzęt specjalistyczny.

Zobacz również:

PrzedKliknij, aby powiększyćPrzedAparaty do robienia panoramy miały bardzo skomplikowaną budowę, ze względu na bardzo szeroki kąt widzenia obiektywów. Nie brakowało np. konstrukcji wyposażonych w obiektywy poruszające się w płaszczyźnie poziomej podczas robienia zdjęcia. W dobie komputerowej obróbki obrazów ruchomy obiektyw można zastąpić ruchomym aparatem fotograficznym. Wystarczy wykonać serię zdjęć, tak by kadry delikatnie zachodziły na siebie, obracając aparat wokół osi o dowolny kąt, nawet 360 stopni. Niektóre aparaty cyfrowe (np. wszystkie Canony serii Powershot) wręcz pomagają w kadrowaniu zdjęć panoramicznych, wyświetlając fragmenty poprzedniego ujęcia.

W czasie robienia takich zdjęć trzeba przestrzegać kilku reguł, niestety niezbyt prostych. Po pierwsze, najlepiej jest robić zdjęcia ze statywu. Wtedy najłatwiej jest wykonać wszystkie zdjęcia z tego samego punktu, gdzie jedyną zmienną jest kąt obrotu aparatu. Nie każdy jednak musi mieć ten gadżet. Można oczywiście zrobić „z ręki", ale trzeba pamiętać o dwóch rzeczach.

Po pierwsze, trzeba obracać aparat w jednej płaszczyźnie. Po drugie, obracać trzeba tak jakby urządzenie było przymocowane do statywu. Oś obrotu powinna przechodzić przez matrycę światłoczułą, inaczej zdjęcia będą przesunięte. I choć wydaje się to mało istotne, przesunięcie o kilka centymetrów może sprawić duże kłopoty z późniejszym sklejeniem zdjęć. Przesunięcie aparatu daje bowiem zupełnie inną perspektywę niż sam obrót. A jeśli ktoś jeszcze patrzy na tę uwagę sceptycznie, to proponujemy prosty eksperyment: spójrzmy na świat raz lewym, raz prawym okiem, a zobaczymy, że te dwa widoki delikatnie się różnią. Nie mniej istotne w czasie robienia serii zdjęć są parametry ekspozycji.

Jeśli aparat będzie robił w trybie automatycznym, to na pewno dobierze różne czasy naświetlania i przysłony w zależności od tego, jak będziemy ustawieni względem słońca (nawet w pochmurny dzień). Dlatego musimy wybrać jakiś fragment fotografowanego obrazu i na nim ustalić parametry ekspozycji. Najlepiej gdy słońce świeci nam dokładnie z boku, bo w takim przypadku oświetlenie jest uśrednione pomiędzy robieniem zdjęcia „ze słońcem" i „pod słońce". Jeśli aparat ma tryb ręczny, zapamiętujemy parametry ekspozycji dla wybranego fragmentu obrazu i ustawiamy taki sam czas i przysłonę w trybie ręcznym. Jeśli nasz sprzęt nie ma trybu manualnego, może ma przynajmniej blokowanie parametrów ekspozycji (nazywa się to AEL, AE Lock itp.), które działa w ten sam sposób. Jeśli i tego nie mamy, musimy liczyć się z tym, że panorama nie będzie rewelacyjna.

Gdy już zrobimy zdjęcia i przeniesiemy do komputera czas użyć programu do klejenia zdjęć, zwykły program graficzny nie przyda się na wiele, bo na pierwszą przymiarkę zdjęcia do siebie nie pasują. Dzieje się tak dlatego, gdyż każdy obiektyw wprowadza do obrazu zniekształcenia. Inaczej oddawane są linie poziome i pionowe w centrum kadru, a inaczej na jego brzegach. W efekcie zdjęcia nie pasują do siebie, bo linie, które pierwotnie miały być równoległe, krzywią się każda w swoją stronę - do środka lub na zewnątrz zdjęcia. Właśnie z tego powodu robienie panoramy „za starych dobrych czasów" fotografii tradycyjnej nie miało racji bytu. Odbitki przycięte nożyczkami nijak nie chciały do siebie pasować. Programów do klejenia zdjęć panoramicznych jest mnóstwo, jedne lepsze, drugie gorsze.

My przedstawimy jeden z najdokładniejszych programów do tworzenia panoram, stworzony na bazie pracy naukowej Hel-mut Dersch z Uniwersytetu w Melbourne. Program Derscha nazywa się Panorama Tools Sticher i jest darmowy. Niestety, korzystanie z niego jest bardzo skomplikowane. Ale do programu stworzono również interfejs użytkownika PTGui (umieściliśmy go na płycie dołączonej do tego numeru ZOOM-a), który niestety kosztuje 60 euro, ale za to czyni PT Sticher prostym w obsłudze. Poza tym przez 30 dni możemy testować program za darmo.

1. Rodzaj panoramy

Pierwszą rzeczą, jaką musimy zrobić, jest wybór rodzaju panoramy. W naszym przypadku jest to „klejenie" panoramy z czterech fotografii. Zaznaczamy więc pierwszą opcję i przechodzimy do następnej planszy, naciskając klawisz Next.

1Kliknij, aby powiększyć12Kliknij, aby powiększyć2

2. Ładujemy zdjęcia

Fotografie, które chcemy połączyć w panoramę, ładujemy za pomocą przycisku Load Images.

3. Wybieramy ujęcia

W oknie wyboru zdjęć zaznaczamy wszystkie te pliki, które posłużą do stworzenia panoramy. Kilka zdjęć zaznaczamy trzymając wciśnięty klawisz Ctrl.

3Kliknij, aby powiększyć34Kliknij, aby powiększyć4

4. Istotne szczegóły

W tym oknie określamy jak obracaliśmy aparat robiąc zdjęcia. Ważne czy był to ruch zgodny ze wskazówkami zegara, czy przeciwny, ponieważ program ułoży fotografie zgodnie z naszym wskazaniem.

Czego uczymy

  • Tworzenia zdjęcia panoramicznego

  • Poziom trudności: średnio zaawansowany

  • Potrzebne umiejętności: obsługa komputera, podstawy fotografowania w panoramę

  • Programy: PT Gui

  • Sprzęt: komputer

Wskazówka

Pamiętajmy, że im dokładniej wykonaliśmy zdjęcia wchodzące w skład panoramy, tym mniej pracy włożymy w wyznaczenie punktów kontaktowych, za pomocą których program łączy obrazy. W oknie wyboru zdjęć zaznaczamy wszystkie te pliki, które posłużą do stworzenia panoramy. Kilka zdjęć zaznaczamy trzymając wciśnięty klawisz Ctrl.