Laboratorium bimbrownika

Alcohol to jeden z najlepszych programów do uruchamiania obrazów CD i DVD w wirtualnych napędach. Doskonale sprawdza się także przy klonowaniu zabezpieczonych przed kopiowaniem płyt.

Alcohol to jeden z najlepszych programów do uruchamiania obrazów CD i DVD w wirtualnych napędach. Doskonale sprawdza się także przy klonowaniu zabezpieczonych przed kopiowaniem płyt.

Pprogram Alcohol 120% i jego młodszy brat, Alcohol 52%, to świetne programy do tworzenia obrazów krążków i uruchamiania ich w wirtualnych napędach. Alcohol umożliwia także szybkie kopiowanie krążków CD i DVD, nawet tych zabezpieczonych. Już pierwsze uruchomienie Alcohol 120% sprawia bardzo dobre wrażenie. Program zaprojektowany został z myślą o użytkownikach Windows XP, a główne okno aplikacji niemal do złudzenia przypomina Eksploratora Windows. W lewej części głównego okna Alcohol 120% znajduje się zestaw przycisków uruchamiających najczęściej wykonywane zadania, a pozostały obszar zajmuje lista obrazów krążków CD i DVD oraz lista dostępnych napędów CD/DVD, w tym także tych wirtualnych, tworzonych przez Alcohol 120%. Podstawą pracy z aplikacją jest korzystanie z obrazków dysków CD/DVD. Możesz stworzyć obraz dowolnego krążka, a następnie uruchomić ten obraz po zamontowaniu do wirtualnego napędu. Wirtualny krążek działa dokładnie tak samo jak oryginał. Oczywiście możesz także nagrać obraz krążka na czysty nośnik, Alcohol 120% udostępnia też opcję bezpośredniego kopiowania krążków.

Zobacz również:

Drink dla każdego

Gotowe profile pozwalają błyskawicznie dostosować opcje do płytki, którą chcemy skopiowaćKliknij, aby powiększyćGotowe profile pozwalają błyskawicznie dostosować opcje do płytki, którą chcemy skopiowaćDo największych zalet programu należy doskonała obsługa wszelkiego typu zabezpieczeń stosowanych przed producentów - zwłaszcza w przypadku gier.

Alcohol 120% radzi sobie nawet z zabezpieczeniami wykorzystującymi błędne sektory na krążku. Użytkownicy wirtualnych napędów dzielą się na fanów darmowego Deamon Tools i miłośników Alcohol 120%. W znakomitej większości przypadków Deamon Tools poradzi sobie równie dobrze jak Alcohol, ale nieliczne wyjątki wskazują na wyższość destylatu.

Cały szereg wirtualnych krążków nie da się uruchomić w Deamon Tools. Dotyczy to przede wszystkim silnie zabezpieczanych gier. Kopiowanie takich płyt CD i DVD wymaga pewnych przygotowań i odpowiedniego ustawienia opcji, ale o tym za chwilę.

Tworzenie obrazu

Utworzone obrazy płyt montuje się w programie, klikając na obrazie i wybierając opcję zamontuj w napędzieKliknij, aby powiększyćUtworzone obrazy płyt montuje się w programie, klikając na obrazie i wybierając opcję zamontuj w napędzieTworzenie obrazu dowolnego krążka CD/DVD za pomocą Alcohol 120% to bułka z masłem. Wszystkie kroki procesu nadzorowane są przez specjalny kreator, a rola użytkownika sprowadza się w większości przypadków do klikania przycisku Dalej. Zacznijmy jednak od początku. Aby utworzyć obraz krążka, w głównym oknie programu kliknij przycisk Kreator odczytu. Zostanie wyświetlone okno kreatora, w którym przede wszystkim sprawdź, czy wybrany jest odpowiedni napęd (1). Opcja Prędkość odczytu powinna być ustawiona na Maksimum właściwie we wszystkich przypadkach. Zmień ją tylko wtedy, gdy pierwsza próba utworzenia obrazu nie powiedzie się. Warto zerknąć na opis płyty (2) oraz listę znajdujących się na płycie sesji i ścieżek (3) i sprawdzić, czy płyta nie zawiera jakiś nietypowych elementów (np. 100 ścieżek na płycie Audio CD). Najważniejsze ustawienia (4) znajdują się poniżej listy ścieżek. Możesz ustawić sposób reakcji na napotkane błędy oraz włączyć odczytywanie danych subkanałowych. Opcja DPM (Pomiar Precyzji Danych) związana jest wyłącznie z silnymi zabezpieczeniami płyt, a jej przeznaczenie opiszemy dokładnie nieco dalej. Wszystkie te opcje można ustawić samodzielnie, ale znacznie lepiej jest wybrać opcje odpowiednie dla danego typu płyty, korzystając z listy Profil (5).

Jeśli chcesz utworzyć obraz płyty zabezpieczonej przed kopiowaniem, przydatna będzie znajomość rodzaju użytych zabezpieczeń (np. Securom, SafeDisc). Jeśli nie znasz nazwy zabezpieczenia, wybierz opcję General Protected CD. Można także użyć jednego ze specjalnych programów przeznaczonych do wykrywania rodzaju zabezpieczeń (o takich narzędziach piszemy w następnym artykule). Opcja Ignoruj błędy odczytu może przydać się także w przypadku niezabezpieczonych płyt, np. wtedy, gdy oryginalny nośnik jest zarysowany.

W następnym kroku należy wskazać miejsce, gdzie zostanie zapisany obraz płyty. Można także określić jeden z dwóch formatów pliku: .CCD, znany z programu CloneCD oraz .MDS. Jeśli używasz opcji DPM (Pomiar Pozycji Danych), należy wybrać format .MDS. Po kliknięciu przycisku Start program rozpocznie zapisywanie obrazu krążka na dysk. Nie przejmuj się ostrzeżeniami (oznaczonymi wykrzyknikiem), które z pewnością pojawią się w przypadku zabezpieczonych krążków. Gorzej jeśli w oknie postępu tworzenia obrazu pojawi się czerwony znak stopu sygnalizujący informację o błędzie. W takim przypadku tworzenie obrazu zostaje przerwane. Trzeba jeszcze raz podjąć próbę, zmieniając opcje.

Dane subkanałowe

Są to dodatkowe informacje, wykorzystywane do zabezpieczenia płyty przed kopiowaniem. W większości przypadków wystarczy zaznaczyć opcję Odczyt danych subkanałowych, a najlepiej po prostu wybrać odpowiedni profil odczytu (np. General Protected CD, jeśli nie znacz typu zabezpieczenia).

Używanie wirtualnych napędów

W kreatorze odczytu ustawiamy między innymi format, w jakim zapisany zostanie obrazKliknij, aby powiększyćW kreatorze odczytu ustawiamy między innymi format, w jakim zapisany zostanie obrazJeśli obraz płyty został poprawnie zapisany na dysk twardy, możesz go używać bez konieczności wypalania go na płytce. Do tego celu służą napędy wirtualne. Używanie napędów wirtualnych ma wiele zalet. Przede wszystkim nie musisz używać oryginalnych krążków, chroniąc je w ten sposób przed zniszczeniem. Odczytywanie danych z twardego dysku jest też znacznie cichsze, niż szumiący i zgrzytający napęd CD/DVD. Podstawową wadą takiego rozwiązania jest utrata cennego miejsca na twardym dysku.

Coraz częściej korzystamy z krążków DVD, nie tylko w przypadku filmów - wiele nowych gier sprzedawanych jest tylko na takim nośniku. Tymczasem obraz krążka DVD zajmuje przynajmniej 4 GB, a czasem nawet 9 GB powierzchni dyskowej. Dodatkowo gra musi zostać zainstalowana, a więc finalnie może ona pożreć znacznie ponad 10 GB dysku. Trzymając na dysku wiele obrazów można szybko zapełnić największego twardziela. To minus takiego rozwiązania.

Przed zamontowaniem obrazu płyty w wirtualnym napędzie przejdź do Plik|Opcje i sprawdź (w grupie Napędy wirtualne), czy dostępny jest jakikolwiek wirtualny napęd. W większości przypadków w zupełności wystarczy jeden taki napęd. Jeśli chcesz, możesz zmienić domyślną nazwę napędu wirtualnego (karta Parametry napędów) oraz przypisaną mu literę (karta Litery napędów). Wirtualny napęd będzie dostępny w Windows dokładnie tak samo, jak prawdziwy napęd CD/DVD. Aby włożyć krążek do wirtualnego napędu, dwukrotnie kliknij plik obrazu zapisany na dysku. Możesz także kliknąć plik obrazu prawym przyciskiem myszy i wybrać opcję Zamontuj obraz z menu podręcznego Eksploratora Windows. Obraz można też wczytać bezpośrednio z głównego okna Alcohol 120% (dwukrotnym kliknięciem).

Wirtualny krążek można wyjąć z napędu z poziomu Eksploratora Windows (użyj opcji Wysuń z menu podręcznego). Możesz także kliknąć prawym przyciskiem myszy wirtualny napęd, będąc w głównym oknie Alcohol 120%. Z menu podręcznego, które się ukaże, wybierz opcję Odmontuj obraz.

Prawo jednej kopii

Pamiętaj! Zawsze możesz wykonać jedną kopię każdej legalnie nabytej pyty CD lub DVD z grą, filmem, oprogramowaniem lub muzyką. Zezwala na to polskie prawo. Producenci i wydawcy nie ustanawiają prawa w Polsce, więc ich ostrzeżenia i pogróżki możesz traktować z wyrozumiałą pobłażliwością. Samo omijanie zabezpieczeń przed kopiowaniem nie stanowi naruszenia prawa.

Również używanie obrazów krążków CD/DVD i wirtualnych napędów nie jest niczym niewłaściwym. Inna sprawa, jeśli zrobisz kilka kopii płyty i rozdasz znajomym - takie działanie jest oczywiście nielegalne.

Nagrywanie obrazu na nośnik

Alcohol pozwala utworzyć kilka wirtualnych napędówKliknij, aby powiększyćAlcohol pozwala utworzyć kilka wirtualnych napędówDo nagrywania obrazów krążków na czysty nośnik służy opcja Kreator nagrywania w głównym oknie Alcohol 120%. W pierwszym kroku należy wskazać plik obrazu, a w następnym wybrać nagrywarkę, prędkość zapisu (6) i liczbę kopii. Istotną opcją jest Tryb zapisu (7). Pojawiające się tam dziwaczne zbitki liter to nie nazwiska nowych przedstawicieli władzy ludowej w Chinach, ale skróty nazw określających sposób zapisu danych na krążku.

W kreatorze nagrywania opcje ustawić można wybierając odpowiedni profil. Mamy do nich jednocześnie pełen dostępKliknij, aby powiększyćW kreatorze nagrywania opcje ustawić można wybierając odpowiedni profil. Mamy do nich jednocześnie pełen dostępPodobnie jak przy tworzeniu obrazu, również tutaj możesz wybrać jeden z gotowych profilów (9), o ile znasz rodzaj zabezpieczeń użyty w danym przypadku. Możesz także samodzielnie ustawić opcje zapisu obrazu na dysk (8). Opcja Włącz system ochrony zapisu pozwala uniknąć błędów typu Buffer Underrun, związanych ze zbyt wolnym odczytem danych z twardego dysku. Większość dzisiejszych nagrywarek obsługuje tę opcję. Jeśli zaznaczysz opcję Nie zamykaj ostatniej sesji, do krążka będzie można później dograć dodatkowe dane. W przypadku nagrywania obrazu krążka ta opcja ma niewielkie znaczenie - z reguły i tak na krążku nie wystarczy miejsca na kolejną sesję. Opcja Korekcja EFM powinna być zaznaczona - pozwala ona poprawnie wypalić obrazy niektórych zabezpieczonych krążków.

Omijanie zabezpieczeń

Część sposobów na omijanie zabezpieczeń przy kopiowania krążków CD/DVD już podaliśmy. Jeśli znasz nazwę zabezpieczenia użytego w konkretnym przypadku, wystarczy wybrać odpowiedni profil podczas tworzenia obrazu i nagrywania krążka. Specjalnego traktowania wymagają płyty zabezpieczone z użyciem systemów Securom, StarForce oraz VOB ProtectCD. W tym przypadku należy zaznaczyć opcję DPM (Pomiar Pozycji Danych), a w dodatkowym oknie wybrać jak najniższą prędkość pomiaru (najlepiej po prostu 1x). Podczas tworzenia obrazu krążka możesz zauważyć ostrzeżenia o problemach z odczytem. Przy tego typu zabezpieczeniach to rzecz całkowicie normalna. Utworzony obraz możesz z powodzeniem zamontować w wirtualnym napędzie i używać dokładnie tak, jak oryginalny krążek. Podczas nagrywania płyty z obrazu utworzonego z pomiarem pozycji danych włącz opcje Korekcja danych subkanałowych oraz Zapis RMPS na nagrywanej płycie. Uwaga: nagrana w ten sposób płyta będzie działała tylko w systemie, w którym jest zainstalowany Alcohol 120% lub inny program emulujący tego rodzaju zabezpieczenie.

Ile procent potrzeba?

Czym różnią się obie wersje programu oznaczone różną zawartością procentową?

Alcohol 52% korzysta z tej samej technologii co Alcohol 120%, jednak nie udostępnia narzędzi do wypalania płyt.

Do czego więc służy?

Wyłącznie do tworzenia obrazów płyt i uruchamiania ich w wirtualnych napędach.

Jeśli posiadasz już program do nagrywania płyt, który nie pozwala na używanie wirtualnych napędów, Alcohol 52% może być dla ciebie dobrym wyborem.

Tryb zapisu

DAO / SAO - Disc At Once / Session At Once - ten tryb przeznaczony jest dla zwykłych krążków z danymi. Dane wypalane są w trakcie jednej sesji.

RAW DAO - RAW Disc At Once - ten tryb zapisu używany jest w przypadku krążków z zabezpieczeniami niewykorzystującymi danych subkanałowych.

RAW SAO + SUB - RAW Session At Once + Subchannel - ten tryb przeznaczony jest do kopiowania krążków, w których użyto zabezpieczeń wykorzystujących dane subkanałowe.

TAO - Track At Once - ten tryb kopiowania jest najrzadziej używany. Ścieżki kopiowane są oddzielnie.

Informacje

Strona WWW

http://www.alcoholsoft.com

Cena

Alcohol 120% ok. 171 zł

Alcohol 50% ok. 90 zł

Plus Minus

+ kopiowanie zabezpieczonych krążków

+ wbudowany wirtualny napęd

- nagrywa jedynie kopie

Ocena - 5

Najlepszy program do tworzenia kopii i wirtualnych obrazów płyt CD oraz DVD. Radzi sobie z najszerszą gamą obecnie stosowanych zabezpieczeń.