Kopia kropka w kropkę

CloneCD to niezwykle prosty, a przy tym wszechstronny program do kopiowania krążków CD i DVD.

CloneCD to niezwykle prosty, a przy tym wszechstronny program do kopiowania krążków CD i DVD.

Miniaturowe okno CloneCD umożliwia szybkie uruchomienie kopiowania płyty, utworzenia obrazu krążka lub wypalenia nośnika na podstawie już istniejącego pliku obrazuKliknij, aby powiększyćMiniaturowe okno CloneCD umożliwia szybkie uruchomienie kopiowania płyty, utworzenia obrazu krążka lub wypalenia nośnika na podstawie już istniejącego pliku obrazuProgram CloneCD to jeden z najlepszych programów do kopiowania płyt CD i DVD. Program nie posiada narzędzi do tworzenia własnych kompilacji krążków, służy jedynie do kopiowania płyt, zapisywania obrazów na dysk i nagrywania takich obrazów na czysty nośnik. Wydawać by się mogło, że cena 130 zł za tak małą aplikację jest wygórowana.

CloneCD jest jednak niezwykle uniwersalny, potrafi bezproblemowo kopiować nawet zabezpieczone płyty. Zaletą programu jest też niezwykle prosta obsługa: opcje dostępne w Narzędzia/Ustawienia mają charakter niemalże kosmetyczny, a po instalacji program od razu uruchamiany jest z polską wersją interfejsu. Aplikacja potrafi nawet sprawdzić, czy jest dostępna nowa wersja programu. Aktualizacja taka nie jest jednak całkowicie automatyczna: należy wybrać opcję Narzędzia/Sprawdź, czy jest nowsza wersja CloneCD. W chwili przygotowywania tego wydania tips&tricks dostępna była wersja 5.2.4.2.

Zobacz również:

Tworzenie obrazu

Podobnie jak przy tworzeniu obrazu krążka, również wypalanie wymaga określenia typu płytyKliknij, aby powiększyćPodobnie jak przy tworzeniu obrazu krążka, również wypalanie wymaga określenia typu płytyPierwszym etapem tworzenia obrazu płyty za pomocą CloneCD jest wskazanie odpowiedniego napędu CD/DVD. W następnym kroku należy wybrać typ płyty. Zwykły krążek z danymi to Data CD, płyta z muzyką to Audio CD. Jeśli kopiujesz płytkę z grą, wybierz Game CD. Jeśli wiesz, że krążek jest zabezpieczony, zdecyduj się na Protected PC Game. W ostatnim kroku kreatora wybierz nazwę pliku, w którym zapisany będzie obraz płyty. Nazwa zapisywanego pliku ma rozszerzenie CCD, ale w rzeczywistości na dysku twardym pojawią się 2, a nawet 3 pliki: CCD, IMG i ewentualnie plik SUB, zawierający dane subkanałowe.

Wypalanie krążka

Zapisanie na twardym dysku obrazu krążka CD/DVD wymaga wybrania odpowiedniego profilu, zależnego od typu płyty i zabezpieczeńKliknij, aby powiększyćZapisanie na twardym dysku obrazu krążka CD/DVD wymaga wybrania odpowiedniego profilu, zależnego od typu płyty i zabezpieczeńJeśli posiadasz już plik obrazu, możesz nagrać kopię krążka lub zamontować go w wirtualnym napędzie (zarówno Alcohol 120%, jak i Daemon Tools obsługują obrazy tworzone przez CloneCD).

Nagranie krążka za pomocą programu sprowadza się do kliknięcia przycisku Nagrywanie pliku z obrazem płyty na CD, wybrania pliku obrazu z dysku oraz typu płyty (podobnie jak przy tworzeniu obrazu) i prędkości nagrywania (w większości przypadków można pozostawić opcję Max). Warto także zerknąć na prawą część okna Nagrywanie pliku z obrazem płyty na CD i sprawdzić, czy nagrywarka obsługuje wszystkie potrzebne opcje i czy włożyliśmy do napędu odpowiedni pusty nośnik.

Oczywiście, jeśli zamierzasz tylko skopiować krążek, a plik obrazu nie będzie w żaden sposób wykorzystywany, najlepiej użyć przycisku Kopiowanie płyty CD i nie martwić się wtedy zapisywaniem i nagrywaniem obrazu.

Chroń zapis

Jeśli podczas wypalania płytki ujrzysz informację o błędzie typu buffer underrun, możesz spróbować zaradzić temu, zwiększając rozmiar bufora systemu ochrony zapisu, wchodząc w Narzędzia/Ustawienia /Buforowanie.

Ta sztuczka nie zawsze pomaga: CloneCD automatycznie dobiera optymalne ustawienia buforowania, a pojawiający się błąd może mieć inne przyczyny.

Przeczytaj pamiętnik

CloneCD nie wyświetla praktycznie żadnych informacji o postępie odczytywania lub wypalania krążka, może poza czasem i procentowym postępem pracy. Jeśli chcesz, możesz przeczytać dokładny zapis wszystkich operacji, używając opcji Narzędzia/Okno Log. Tą samą informację uzyskasz używając skrótu [L].

Informacje

Strona WWW

http://www.slysoft.com

Cena: 130 zł

Plus Minus

+ banalnie prosta obsługa

+ kopiowanie zabezpieczonych płyt

+ polska wersja językowa

- brak możliwości tworzenia własnych kompilacji

Ocena - 4

Jeden z najlepszych programów do kopiowania płyt i tworzenia obrazów. Przy tym jego obsługa jest bardzo prosta.