Adobe Acrobat PDF i prezentacje ekranowe

Format PDF już od kilku lat zadomowił się na rynku wymiany dokumentów elektronicznych. PDF to bardzo wygodny sposób przenoszenia prac graficznych, projektów, czasopism, ulotek, książek i oficjalnych pism na dowolną platformę sprzętową z zachowaniem jej oryginalnej (często utworzonej przez zaawansowanego grafika) postaci i wyglądu. Adobe PDF jest także standardem wymiany dokumentów w placówkach Unii Europejskiej, co w znaczący sposób potwierdza jego skuteczność i zasięg wykorzystania.

Format PDF już od kilku lat zadomowił się na rynku wymiany dokumentów elektronicznych. PDF to bardzo wygodny sposób przenoszenia prac graficznych, projektów, czasopism, ulotek, książek i oficjalnych pism na dowolną platformę sprzętową z zachowaniem jej oryginalnej (często utworzonej przez zaawansowanego grafika) postaci i wyglądu. Adobe PDF jest także standardem wymiany dokumentów w placówkach Unii Europejskiej, co w znaczący sposób potwierdza jego skuteczność i zasięg wykorzystania.

Kliknij, aby powiększyćW chwili obecnej dzięki wielu, często niezależnym od Adobe producentom oprogramowania i dodatkowych modułów, przygotowanie dokumentów PDF jest możliwe w zasadzie w każdej aplikacji graficznej i biurowej. To w dużym stopniu wpływa na popularność i dostępność dokumentów elektronicznych PDF zarówno w sieci WWW, jak i na nośnikach elektronicznych typu CD.

Zobacz również:

Niestety (a szkoda), w wielu przypadkach wykorzystanie plików PDF kończy się na kilku prostych operacjach. W studiach graficznych i przygotowalniach prepress Acrobat PDF bywa wykorzystywany do przenoszenia prac przygotowanych do druku oraz podglądu poprawności wykonania rozbarwień CMYK. W tych działaniach sprawuje się on doskonale i w wielu przypadkach pozwolił na uniknięcie kosztownych błędów w druku publikacji. W zastosowaniach biurowych format PDF jest przede wszystkim wykorzystywany jako zamknięty dokument elektroniczny do przesyłania ofert, faktur i innych dokumentów biznesowo-korporacyjnych. Dzięki zamkniętej do edycji postaci pliki PDF zachowują swój układ i wygląd na każdym sprzęcie. Dodatkową zaletą jest to, że są one stosunkowo lekkie i łatwo można je drukować.

Do obsługi dokumentów PDF można wykorzystać kilka aplikacji. Najwygodniejszym sposobem będzie użycie pełnej wersji programu Adobe Aprobat, obecnie w wersji 7. Daje on szereg możliwości niedostępnych podczas użycia darmowej wersji Acrobat Readera czy innych programów pozwalających przeglądać dokumenty PDF.

Adobe Acrobat jest powszechnie uznanym standardem tworzenia i edycji dokumentów PDF. Obecna wersja oznaczona numerem 7 to w pełni profesjonalny program do pracy z dokumentami PDF. Acrobat 7 Professional pozwala na wiele czynności związanych z bardzo zaawansowaną obsługą elektronicznych dokumentów.

W treści niniejszego artykułu chciałbym skupić się na jednej z takich możliwości - tworzeniu prostych prezentacji ekranowych, zapisanych w uniwersalnym formacie PDF. Do przykładów wykorzystałem najnowszą 7. wersję Acrobata, jednak, co ważne, wszystkie opisane poniżej czynności są dostępne w większości używanych wersji programu Acrobat (w tym oczywiście w wersji 4, 5 i 6). Nie ma tu więc konieczności korzystania z najnowszej wersji programu.

Tworzenie prostej, automatycznej prezentacji grafik typu Slide Show

W sytuacji gdy mamy przygotowany zestaw wielu grafik/fotografii do prezentacji na ekranie komputera, możemy wykorzystać format Adobe PDF. W tym celu wystarczy wydać jedno proste polecenie File/Create PDF/From Multiple Files 1, wskazać kolejne pliki graficzne i prosta prezentacja jest już niemal gotowa 2. Aby dokończyć swe działo, należy wykonać jeszcze jeden ważny krok. W menu górnym File wybieramy polecenie File/Dokument Properties (Właściwości dokumentu). W dostępnym oknie dialogowym przechodzimy do kategorii (zakładki) Initial View 3. W tym miejscu należy określić podstawowe atrybuty otwieranej prezentacji.

1Kliknij, aby powiększyć12Kliknij, aby powiększyć2

W zasadzie można tu ograniczyć się tylko do jednej zmiany. W sekcji Window Options wskazujemy opcję Open With Full Screen Mode i najprostsza wersja prezentacji jest już gotowa. Jeśli planujemy prezentację na naszym komputerze, można jeszcze wprowadzić dodatkowe zmiany w programie Acrobat. W oknie Edit/Preferences wskazujemy kategorię Full Screen i tu dokonujemy kilku przydatnych zmian 4.

3Kliknij, aby powiększyć34Kliknij, aby powiększyć4

Okno Advance every 5 (lub inna liczba) seconds pozwala na automatyczne odtwarzanie kolejnych grafik/zdjęć czy też ekranów prezentacji co pięć sekund. Polecenie Loop after last page pozwala przygotować prezentację w postaci zapętlonej. W ten sposób po ukazaniu ostatniej grafiki/ekranu prezentacja automatycznie powróci do pierwszego ekranu i ponownie wyświetli całość.

Opcja Default transition pozwala dodatkowo dodać efekt przejścia, który będzie widoczny podczas zmiany kolejnych ekranów prezentacji. W tym miejscu można wskazać jeden wybrany sposób przejścia lub zastosować Random Transition - przejście losowe, różne dla kolejnych ekranów prezentacji. Ustawienie tych atrybutów pozwoli przygotować prostą pełnoekranową prezentację automatyczną. Dodatkowo możliwa jest także ręczna zmiana kolejnych ekranów typowymi metodami (klawisz spacja, strzałki na klawiaturze lub inne).

Wykorzystanie strony WWW do utworzenia prezentacji PDF na płycie CD ROM

Adobe Acrobat pozwala utworzyć plik wielostronicowy PDF niemal z dowolnej strony internetowej dostępnej na serwerze WWW. Wystarczy wybrać polecenie File/Create PDF/From Web Page 5. W dostępnym oknie dialogowym należy wprowadzić adres WWW żądanej strony oraz określić poziom ściągania i zapisu witryny.

5Kliknij, aby powiększyć56Kliknij, aby powiększyć6

W tym miejscu możemy przekształcić w plik PDF pojedynczą stronę, stronę wraz z głównymi łączami, a nawet całą witrynę internetową 6. Utworzony w ten sposób plik PDF oprócz tego że w wielu przypadkach wygląda dokładnie tak jak oryginalna strona (w wersji polskiej Acrobata wszystkie teksty polskie wyświetlane są poprawnie), to dodatkowo wyświetla wszystkie osadzone elementy Flasha, a także przechwytuje łącza dostępne na stronie.

7Kliknij, aby powiększyć7Kliknięcie w jeden z odnośników utworzonej strony pozwala pobrać kolejną stronę dokumentu. Jeśli wcześniej nie pobraliśmy całej witryny, taką metodą możliwe jest uaktualnienie i pobranie kolejno wszystkich koniecznych stron serwisu/prezentacji. Co ważne, następne strony automatycznie tworzą kolejne zakładki (bookmarks), co znacznie ułatwia nawigację po prezentacji 7.