Komputerowa iluzja

Fotomontaże intrygowały od zawsze. Gdy nie było komputerów, wykonywano je ręcznie. Rozwój fotografii cyfrowej sprawił, że wykonanie sugestywnej iluzji za pomocą aparatu i komputera jest w zasięgu każdego z nas.

Fotomontaże intrygowały od zawsze. Gdy nie było komputerów, wykonywano je ręcznie. Rozwój fotografii cyfrowej sprawił, że wykonanie sugestywnej iluzji za pomocą aparatu i komputera jest w zasięgu każdego z nas.

Kliknij, aby powiększyćZaskakujące fotografie komputerów z "przeźroczystymi" tapetami krążą po Internecie już od jakiegoś czasu i choć może nie jest to sztuczka nowa - jednak robi ogromne wrażenie. Kto z nas nie zdziwiłby się widząc np. zdjęcie kota przyjaciółki wychylającego się z jej własnego komputera, w chwili kiedy jego ogon wciąż tkwi obok, na kanapie?

Zobacz również:

Zabawny efekt "przeźroczystości ekranu" sprawia, że nawet rzeczy najbardziej banalne, takie jak zwykła ściana, kable, książki czy przedmioty codziennego użytku, mogą stać się interesującymi elementami wykreowanej przez nas iluzji. Pokażemy, jak stworzyć "iluzję przeźroczystości" i choć nasza "tapeta" należy do tych bardziej "oczywistych" - nic przecież nie stoi na przeszkodzie, by korzystając z zasad tu opisanych stworzyć swoją własną, dużo bardziej kreatywną.

Kliknij, aby powiększyćMimo że na pierwszy rzut oka stworzenie takiej "transparentnej" kompozycji wygląda na dość skomplikowane, w rzeczywistości takie nie jest.

Opiera się nie tyle na pracy w edytorze graficznym (choć posiadanie Photoshopa do zrobienia tej sztuczki jest jednak niezbędne), co na poprawnym i bardzo precyzyjnym posłużeniu się najprostszym nawet cyfrowym aparatem fotograficznym.

Ważne, szczególnie gdy zabieramy się do tworzenia tapety po raz pierwszy, by jak najdokładniej stosować się do naszych wskazówek.

W tym konkretnym przypadku "diabeł tkwi w szczegółach" i każda, nawet drobna pomyłka czy nieścisłość może sprawić, że owszem, będziemy posiadaczami przepięknej tapety z kablem i fragmentem książki, lecz o iluzji przeźroczystości niestety mowy nie będzie. A przecież o zupełnie inny efekt nam chodzi.

1 Aranżujemy scenerię

Ustawiamy komputer na stole i układamy za nim przedmioty, które później będą widoczne na tapecie. Kiedy nasza scenka jest już zaaranżowana, ustawiamy aparat fotograficzny na statywie i komponujemy ujęcie na wyświetlaczu LCD naszego aparatu. Gdy kompozycja jest gotowa, ostrożnie, by niczego nie poruszyć, zabieramy laptopa i robimy zdjęcie miejsca BEZ komputera na stole.

Kliknij, aby powiększyć

2 Robimy zdjęcie stołu z komputerem

Teraz ponownie ustawiamy komputer w miejscu, w którym znajdował się poprzednio. Robimy zdjęcie z komputerem na stole, pamiętając, że wszystkie parametry ekspozycji muszą być IDENTYCZNE jak w przypadku poprzedniej fotografii. Od tej chwili nie możemy przesunąć laptopa, ani zmienić kąta ustawienia ekranu nawet o milimetr!

Kliknij, aby powiększyć

3 Otwieramy zdjęcia w Photoshopie

Przenosimy zdjęcia do komputera. Musimy zrobić to ostrożnie, tak by nie zmienić pozycji ani aparatu, ani ułożenia komputera. Najbezpieczniej jest posłużyć się czytnikiem kart lub bezpośrednio ze statywu podłączyć aparat do laptopa kabelkiem USB. Gdy oba zdjęcia są już w komputerze, otwieramy je w Photoshopie.

Kliknij, aby powiększyć

4 Zdjęcie "z komputerem"

Nałożymy teraz na siebie oba zdjęcia, tak by idealnie do siebie pasowały. Najpierw zajmiemy się zdjęciem "z komputerem". Zaznaczamy je i kopiujemy. Z menu wybieramy Select -> All (możemy użyć skrótu Crtl + A), następnie Edit ->Copy.

Kliknij, aby powiększyć

5 Nakładamy na siebie fotografie

Klikamy teraz na zdjęcie "bez komputera", tak by je uaktywnić i z menu Edit wybieramy Paste (Wklej). Dzięki tej operacji zdjęcie "z komputerem" nie tylko zostało idealnie nałożone na zdjęcie z tłem, pojawiło się także na nowej warstwie. Zamykamy zdjęcie "z komputerem", by nam nie przeszkadzało.

Kliknij, aby powiększyć

6 Kadrujemy

Z przybornika wybieramy Crop i na pasku opcji dostosowujemy parametry rozdzielczości. Ekran naszego przykładowego notebooka ustawiony jest na 1280 x 800 pikseli, więc w okienku Width wpisaliśmy 1280 px, a w Height 800 px, rozdzielczość określamy na 72 pixels/inch.

Kliknij, aby powiększyć

7 Wycinamy fragment

Za pomocą narzędzia Crop zaznaczamy sam ekran. Ponieważ monitor nie był ustawiony pod kątem prostym, musimy dostosować kadr, by pasował do ekranu. Na pasku narzędzia Crop zaznaczamy opcję Perspective.

Kliknij, aby powiększyć