Podwodna korekcja

Fotografie podwodne zwykle nie zachwycają najlepszą jakością. Ich siła tkwi jednak gdzie indziej - w niekonwencjonalnych ujęciach. Niedoskonałości techniczne można z powodzeniem poprawić w programie graficznym.

Fotografie podwodne zwykle nie zachwycają najlepszą jakością. Ich siła tkwi jednak gdzie indziej - w niekonwencjonalnych ujęciach. Niedoskonałości techniczne można z powodzeniem poprawić w programie graficznym.

Kliknij, aby powiększyćFotografia podwodna to dość wąska i specjalistyczna dziedzina. Zarezerwowana głównie dla profesjonalistów, kusi swym pięknem również amatorów. Jednak wykonywanie zdjęć podwodnych wymaga ogromnej wiedzy, w związku z czym zrobienie dobrej fotografii w takich warunkach nie należy do rzeczy łatwych. Prócz wiedzy czysto fotograficznej, odpowiedniego sprzętu, niezbędna okazuje się znajomość praw fizyki i zasad panujących pod powierzchnią wody. Trzeba też sprawnie poruszać się w tym trudnym środowisku.

Zobacz również:

Światło pod wodą zachowuje się inaczej niż nad jej powierzchnią. Ulega wpływowi wielu czynników, które sprawiają, że obraz, jaki widzimy, różni się diametralnie przejrzystością, kontrastem i czystością barw od tego, do którego jesteśmy przyzwyczajeni, rejestrowanego nad powierzchnią wody. Wszystkie odcienie koloru czerwonego znikają na głębokości ok. 5 m, żółtego - 15 m, a poniżej 30 m wszystko jest w kolorze zielono-niebieskim. Jako ostatni zanika właśnie kolor niebieski.

Dopiero włączenie latarki lub użycie lampy błyskowej jest w stanie wydobyć naturalne bogactwo kolorów. To dlatego nawet na nurkowanie w ciągu dnia dobrze zabrać latarkę, najlepiej o dużej mocy.

Odpowiedni, profesjonalny sprzęt do tego typu fotografii jest dość drogi, jednak producenci aparatów mają w swojej ofercie propozycje również dla amatorów. Oprócz prostych osłon na małe cyfrowe kompakty można nabyć także jednorazowe aparaciki analogowe, które są często wykorzystywane przez zwykłych podwodnych podróżników.

Niestety, konsekwencją większości tanich rozwiązań jest nie najlepsza jakość uzyskanych fotografii. Kolory są przytłumione, a zdjęcia mają mały kontrast. Istnieją jednak sposoby na wydobycie z amatorskich, podwodnych fotografii ich niepowtarzalnego uroku. Często bowiem nawet drobna, prosta korekcja kolorystyczna może sprawić, że w rodzinnym albumie pojawią się obrazy niecodzienne, będące fantastyczną pamiątką z wyprawy w tajemnicze rejony podwodnego świata.

Wszystkim zainteresowanym szerzej zagadnieniem fotografii podwodnej polecamy lekturę artykułów poświęconych temu tematowi w ZOOM-ie nr 2/2004 oraz zachęcamy do odwiedzenia strony http://www.nurkomania.pl

1 Zakładamy filtr Average

Otwieramy naszą fotografię i duplikujemy warstwę tła za pomocą skrótu klawiszowego Ctrl + J. Teraz nakładamy filtr Average. Z menu rozwijanego wybieramy Filter -> Blur -> Average. Nasza warstwa została przykryta jednolitym kolorem.

Kliknij, aby powiększyć

2 Odwracamy

Za pomocą skrótu klawiszowego Ctrl + I odwracamy pokrytą filtrem warstwę.

Kliknij, aby powiększyć

3 Wzmacniamy kontrast

Zmieniamy tryb mieszania warstwy na Overlay. Ciemne kolory staną się ciemniejsze, a jasne jaśniejsze, przy tym ani biały, ani czarny kolor nie ulegną zmianie, dzięki czemu obraz nie straci szczegółów na nim występujących.

Kliknij, aby powiększyć

4 Ocieplamy kolory

Z menu wybieramy Layer -> New Adjustment Layer -> Photo Filter. W okienku, które się pojawi, nadajemy własną nazwę filtra.

Akceptujemy, a w oknie, które otworzy się po chwili, wprowadzamy następujące wartości: Filter: Warming Filter (85), Density: 25-75%. Okienko Preserve Luminosity pozostawiamy zaznaczone.

Kliknij, aby powiększyć

5 Wyrównujemy poziomy

Jeżeli jest to konieczne, możemy dodatkowo wyrównać poziomy na fotografii. Najlepiej zrobić to na warstwie dopasowania (Adjustment Layer). Spod ikonki warstw dopasowania w oknie Layers rozwijamy listę i wybieramy Levels. To, jakie ustawienia wprowadzimy, zależy wyłącznie od wyjściowej fotografii.

Kliknij, aby powiększyć

6 Wzmacniamy nasycenie kolorów

Tworzymy kolejną warstwę dopasowania, tym razem z listy rozwijanej wybieramy Saturation i korygując ustawienia na trzech suwakach: Hue, Saturation, Lighting dobieramy najbardziej odpowiednie parametry. Spłaszczamy i zapisujemy obrazek.

Kliknij, aby powiększyć

Czego uczymy

Poprawy koloru i kontrastu podwodnej fotografii

Poziom trudności: początkujący

Potrzebne umiejętności: podstawy posługiwania się edytorem graficznym, praca na warstwach

Program: Adobe Photoshop Elements 3.0

Sprzęt: komputer

Wskazówka

Przy wyrównywaniu poziomów nasycenia, barw, kontrastu i jasności warto korzystać z manualnej korekcji. Ustawienia auto często przerysowują efekt, jaki chcemy uzyskać.