Uratować skan

Twarde dyski zastąpiły w dzisiejszych czasach rodzinne albumy. Oprócz wielu plików cyfrowych, znajdują się tam również obrazy zeskanowane - nie zawsze najlepiej - z odbitek lub negatywów. Co zrobić, by poprawić ich jakość?

Twarde dyski zastąpiły w dzisiejszych czasach rodzinne albumy. Oprócz wielu plików cyfrowych, znajdują się tam również obrazy zeskanowane - nie zawsze najlepiej - z odbitek lub negatywów. Co zrobić, by poprawić ich jakość?

Nie wszyscy są szczęśliwymi posiadaczami aparatu cyfrowego. Mimo że technologia cyfrowa rozprzestrzenia się w błyskawicznym tempie, cały czas dość duża grupa osób posługuje się tradycyjnym, analogowym sprzętem.

Zobacz również:

By zarchiwizować takie fotografie w komputerze lub po prostu móc je przesłać komuś za pomocą e-maila, musimy je najpierw zeskanować.

Na ogół nie mamy dostępu do profesjonalnych maszyn, oferujących rewelacyjne jakości skanu (to można zrobić w specjalnych punktach usługowych), korzystamy więc z tego co akurat mamy pod ręką - czyli z niedrogich urządzeń. I wtedy pojawia się kłopot.

Nagle okazuje się, że zdjęcia, które na odbitkach prezentowały się całkiem przyzwoicie, po zeskanowaniu wyglądają dużo gorzej. Fotografie są wyblakłe, pojawia się dziwne ziarno lub inne "artefakty". Ponadto widać, że każdy pyłek lub zanieczyszczenie, które znajdowało się na tafli skanera, zostało zeskanowane razem z naszym zdjęciem.

Co robić?

Przed i poKliknij, aby powiększyćPrzed i poNie mamy innego wyjścia, jak tylko otworzyć edytor graficzny i doprowadzić zdjęcie do porządku.

Każda fotografia wymaga indywidualnego traktowania: czasami więcej uwagi musimy poświęcić likwidowaniu paprochów, czasami podciąganiu kontrastu, niewykluczone też, że czekać nas będzie mozolne klonowanie.

Pokażemy kilka ogólnych sztuczek, które zazwyczaj sprawdzają się przy poprawianiu większości skanów. Po tych poprawkach sami musimy już uznać, czego tak naprawdę naszemu zdjęciu brakuje, by fotografia, którą zachowamy w swoim domowym, cyfrowym archiwum, była pięknym wspomnieniem.

Kliknij, aby powiększyć1 Linie pomocnicze

Ponieważ rzadko udaje się ułożyć zdjęcie w skanerze idealnie, należy najpierw je wyprostować. Photoshop jest wyposażony w różne sposoby kontroli pionów i poziomów. My użyjemy siatki. Zaznaczamy cały obraz Ctrl + A i w menu View- >Show wybieramy opcję Grid. Cały obraz pokryje się pomocniczą siatką.

Kliknij, aby powiększyć2 Transformacja

Za pomocą narzędzia Transform: Edit -> Free Transform wyrównujemy ustawienie fotografii, dostosowując je do linii pomocniczych siatki. Następnie akceptujemy je klikając Enter i odznaczamy Grid w menu Views lub likwidujemy je używając Ctrl +, by linie nie przeszkadzały nam w dalszej pracy.

Kliknij, aby powiększyć3 Kadrujemy zdjęcie

Po ustawieniu pionów i poziomów za pomocą narzędzia do kadrowania Crop z paska narzędzi obcinamy widoczne po skanowaniu brzegi. By dokładniej dopasować kadr, można posłużyć się strzałkami. Dzięki nim okno do kadrowania może się poruszać bardzo drobnymi "kroczkami" w każdym kierunku.

Kliknij, aby powiększyć4 Kopiujemy tło

Na zeskanowanym zdjęciu widoczne są paprochy, szczególnie na dużych, płaskich powierzchniach. Klonowanie ich jest czasochłonne, postaramy się więc usunąć je inną metodą. Tworzymy nową warstwę. Można to zrobić, przeciągając tło nad ikonkę nowej warstwy w oknie warstw lub posłużyć się skrótem Ctrl + J.

Kliknij, aby powiększyć5 Rozmywamy zanieczyszczenia

Przy zaznaczonej warstwie wybieramy z menu Filters -> Blur -> Gaussian Blur. W naszym przypadku ślady skanowania były bardzo widoczne, użyliśmy więc filtra Gaussian Blur o wartości 3.0, ale to, jakie wartości dobierzemy, zależy od jakości zdjęcia.

Kliknij, aby powiększyć6 Zakładamy &czarną maskę"

Nie przejmujmy się, że fotografia straciła większość szczegółów. Stało się tak tylko na chwilę. Wybieramy z menu Layers -> Add Layer Mask -> Hide All. Wygląda tak, jakbyśmy pozbyli się filtra i wrócili do "starej" wersji. Pozornie jednak - ponieważ właśnie założyliśmy na naszą warstwę "czarną maskę", którą teraz powoli zaczniemy odkrywać.

Kliknij, aby powiększyć7 Wydobywamy zanieczyszczenia

Przy zaznaczonej "czarnej masce" warstwy wybieramy pędzel o miękkich krawędziach i ustawiamy jego kolor na biały. Używamy go tam, gdzie zanieczyszczeń było najwięcej, omijając szczegóły, tak by ich nie stracić. Można kontrolować siłę "odsłaniania" maski, zmieniając siłę krycia pędzla.

Kliknij, aby powiększyć8 korygujemy jasność zdjęcia

Z menu Image wybieramy Adjustments i tam polecenie Levels.

Poruszając suwakami, znajdujemy najbardziej odpowiednie dla naszego zdjęcia wartości.

Kliknij, aby powiększyć9 Wzmacniamy kontrast

Kopiujemy ponownie warstwę, na której pracowaliśmy, i zmieniamy tryb jej mieszania z domyślnie ustawionego Normal na Overlay. To dodatkowo wzmocni kontrast zdjęcia. Korygujemy siłę krycia tej warstwy. W naszym przypadku zdecydowaliśmy, że krycie ustawimy na ok. 50%. Spłaszczamy obrazek.

Kliknij, aby powiększyć10 Wzmacniamy nasycenie

Podciągamy delikatnie saturację, by wzmocnić kolory.

Z menu Image -> Adjustments wybieramy Hue/Saturation i tam, w oknie dialogowym, operując suwakami dobieramy odpowiednie parametry.

Kliknij, aby powiększyć11 Wyostrzamy zdjęcie

Wybierając polecenie Unsharp Mask (Filter -> Sharpen -> Unsharp Mask) otwieramy okno dialogowe. Parametry, jakie dobierzemy, są zależne od jakości materiału wyjściowego.

W naszym przypadku wartość 51 wydała nam się najbardziej odpowiednia.

Czego uczymy

  • Poprawiania jakości zeskanowanych zdjęć

  • Poziom trudności: średnio zaawansowany

  • Potrzebne umiejętności: posługiwanie się edytorem graficznym, praca na maskach warstwy

  • Program: Adobe Photoshop 6 (lub nowszy)

  • Sprzęt: komputer

Wskazówka

Do usuwania drobnych zanieczyszczeń bardzo dobrze sprawdza się także filtr Dust and Scratches (Filter -> Noise -> Dust and Scratches). Stosujemy go wg tej samej zasady, co czarną maskę - zakładając go na warstwie i wydobywając później w miejscach, które uznamy za stosowne.