Utrwalanie wspomnień na wiecznosć

Zdjęcia, podobnie jak inne dane na dysku twardym komputera, mogą pewnego dnia zniknąć w wyniku awarii. Dlatego lepiej z góry przygotować się na najgorsze.

Zdjęcia, podobnie jak inne dane na dysku twardym komputera, mogą pewnego dnia zniknąć w wyniku awarii. Dlatego lepiej z góry przygotować się na najgorsze.

Wiele osób pytanych o to, co zabraliby z płonącego domu, wymienia pamiątkowe zdjęcia. Jednak coraz więcej albumów fotograficznych przyjmuje obecnie postać cyfrową. Do zniszczenia takich danych nie potrzeba pożaru - błędy na dysku, przepięcia w sieci elektrycznej, przypadkowe skasowanie ważnej teczki - wszystkie te czynniki mogą doprowadzić do utraty wspomnień z kilku ostatnich lat. Najlepszym sposobem zabezpieczenia się przed katastrofą jest przygotowanie właściwej strategii archiwizacji.

Zobacz również:

Podstawy

Nagrywanie płyt w iPhoto Po włożeniu czystej płyty CD lub DVD można wybrać teczki, albumy lub zdjęcia do nagrania. iPhoto wyświetla dynamiczny wskaźnik informujący o dostępnym miejscu na dysku.Kliknij, aby powiększyćNagrywanie płyt w iPhoto Po włożeniu czystej płyty CD lub DVD można wybrać teczki, albumy lub zdjęcia do nagrania. iPhoto wyświetla dynamiczny wskaźnik informujący o dostępnym miejscu na dysku.Przygotowanie niezawodnej strategii tworzenia kopii zapasowej wymaga przemyślenia.

Należy rozważyć cztery czynniki: koszt, pojemność, wygodę i bezpieczeństwo.

Koszt Im większa nakłady na tworzenie kopii zapasowych, tym zdjęcia będą bezpieczniejsze, a także łatwiej będzie je odzyskać.

Należy pamiętać też, że każda strategia wymaga od użytkownika poświęcenia czasu.

Pojemność Pliki zdjęć wymagają dużo miejsca, dlatego należy uwzględnić ten czynnik przy planowaniu długookresowym. Nawet jeśli obecna kolekcja fotograficzna jest niewielka, prawdopodobnie będzie szybko rosła.

Wygoda W czasie planowania należy uwzględnić szybkość posiadanego sprzętu oraz łatwość, z jaką używane oprogramowanie umożliwia wyszukiwanie i otwieranie zdjęć.

W przeciwieństwie do innych plików, zdjęć nie można opisać w pełni tytułami i słowami kluczowymi. Bez odpowiednich przygotowań przeszukiwanie dużego archiwum z wieloma zdjęciami może sprawić sporo kłopotu. Ułatwieniem może tu być system Mac OS X 10.4 z technologią Spotlight, która pozwala wyszukiwać zdjęcia według towarzyszących im metadanych. Z jej pomocą nie znajdziemy zdjęć nagranych na płycie CD, którą schowaliśmy w pawlaczu.

Zarządzanie zdjęciami dla zawodowców iView Media Pro to potężna alternatywa dla programu iPhoto. Za pomocą tego narzędzia można katalogować i archiwizować zdjęcia, tworzyć ich miniatury, a także szybko przeszukiwać.Kliknij, aby powiększyćZarządzanie zdjęciami dla zawodowców iView Media Pro to potężna alternatywa dla programu iPhoto. Za pomocą tego narzędzia można katalogować i archiwizować zdjęcia, tworzyć ich miniatury, a także szybko przeszukiwać.Bezpieczeństwo Jaka jest trwałość wybranej metody archiwizacji? Jak łatwo będzie ukryć dane przed ciekawskimi oczami? Jeżeli używany jest nośnik fizyczny, taki jak płyta CD lub przenośny dysk twardy, należy ukryć go w bezpiecznym miejscu.

Aby zachować całkowity spokój, drugą kopię danych warto ukryć w innym miejscu, na przykład w miejscu pracy lub u znajomego, ale oczywiście nie w samochodzie!

Po uwzględnieniu powyższych czynników możemy przyjrzeć się dostępnym opcjom sprzętowym i programowym.

Nośnik

Najważniejszym elementem systemu archiwizacji jest nośnik oraz wymagany przez niego sprzęt. Dostępnych jest wiele opcji, a każda ma swoje zalety i wady.

Szukanie igły w stogu siana Program Retrospect umożliwia zarchiwizowanie całej biblioteki iPhoto. Jednak aby odzyskać konkretne zdjęcie, musimy znać jego dokładną nazwę. Najlepiej więc przygotować wcześniej katalog zdjęć.Kliknij, aby powiększyćSzukanie igły w stogu siana Program Retrospect umożliwia zarchiwizowanie całej biblioteki iPhoto. Jednak aby odzyskać konkretne zdjęcie, musimy znać jego dokładną nazwę. Najlepiej więc przygotować wcześniej katalog zdjęć.Dyski twarde Dyski sprawdzają się świetnie w przechowywaniu danych różnego rodzaju - są szybkie, pojemne i wygodne. Jednak nie są dobre do archiwizacji zdjęć, ponieważ koszt na gigabajt jest znacznie wyższy niż w przypadku płyty DVD. Dyski są również podatne na awarie, które mogą spowodować utratę danych. Jeżeli jednak konieczny jest szybki dostęp do tysięcy zdjęć, dysk twardy (a w szczególności zewnętrzne urządzenie FireWire) będzie najlepszym wyborem.

Dyski optyczne (CD lub DVD) Napędy optyczne do zapisu płyt CD i DVD stanowią świetną alternatywę. Praktycznie każdy nowoczesny komputer jest wyposażony w napęd tego typu, który zarazem wymaga bardzo tanich nośników. Koszt czystej płyty DVD nie przekracza obecnie 4-5 zł. Nowsze dwuwarstwowe napędy DVD pozwalają zapisać aż 8,5 GB danych na pojedynczej płycie (patrz: przegląd nagrywarek DVD w tym numerze digita).

Z drugiej strony, napędy optyczne są dość powolne. Co gorsza, trwałość nośników CD pogarsza się w miarę upływu lat, co oznacza, że po pewnym czasie ich odczytanie może nie być możliwe. Dlatego też co kilka lat należy tworzyć nowe kopie tych samych danych.

Napędy magnetooptyczne Napędy tego typu (często oznaczone symbolem MO) korzystają z dysku podobnego do płyty CD, ale umieszczonego w specjalnej osłonie ochronnej. Ich pojemność różni się, ale niektóre urządzenia używają nośników o pojemności nawet 9,1 GB. Nowe urządzenia Ultra-Density Optical (UDO) przesuwają tę granicę do 30 GB.

Niestety, napędy i nośniki MO są drogie, a prędkość odczytu i zapisu jest jeszcze wolniejsza niż w przypadku płyt CD i DVD. Największą zaletą dysków MO jest ich trwałość - producenci twierdzą, że wytrzymają one nawet 100 lat. Oczywiście jest to teoria, ale praktycznie rzecz biorąc jest to jedna z najtrwalszych metod archiwizowania danych, jaka jest dostępna na rynku.

Usługi przechowywania online Użytkownicy usługi .Mac uzyskują 250 MB przestrzeni online do wykorzystania. Dostępne są także inne usługi tego typu, które zapewniają dodatkowe funkcje. Niestety, jest to raczej dość ograniczone rozwiązanie cechujące się sporą powolnością przesyłania danych.

Koszty takich usług są relatywnie wysokie.