Jak wgrywać dodatki

Dzięki poniższemu poradnikowi dowiesz się, gdzie wgrywać dodatki ściągnięte z Internetu, aby funkcjonowały poprawnie

Dzięki poniższemu poradnikowi dowiesz się, gdzie wgrywać dodatki ściągnięte z Internetu, aby funkcjonowały poprawnie

Na pewno niejeden z twoich simów marzy o ciuchach, których nie powstydziłaby się największa gwiazda. Wielu zapewne chciałoby także przyozdobić swój pokój barokowym dziełem sztuki, chodzić po ekstrawaganckim puchatym dywanie albo zamieszkać w wielkiej willi z basenem... Możesz im to zapewnić, ściągając z setek stron internetowych jedyne w swoim rodzaju dodatki stworzone przez fanów - czasami naprawdę uzdolnionych. Spory pakiet dodatków znajdziesz również na płycie dołączonej do tego numeru GameStara.

Zobacz również:

Tajemnicze rozszerzenia

W dodatkach mogą się znaleźć nie tylko przedmioty, ale i całe okoliceKliknij, aby powiększyćW dodatkach mogą się znaleźć nie tylko przedmioty, ale i całe okoliceMasz już zatem cały dysk twardy zajęty kosztownymi przedmiotami i teraz należałoby je jakoś zainstalować w grze. Nie przejmuj się różnorodnością rozszerzeń plików - krok po kroku wyjaśnimy, jak się tym wszystkim zająć.

Przygotować - rozpakować

Po pierwsze - jeżeli masz jakieś pliki z rozszerzeniami .rar lub .zip, to musisz je najpierw rozpakować, korzystając z programów WinRar czy WinZip. Wersje trial programów rozpakowujących ściągnąć można ze stron, odpowiednio: www.rarlab.com oraz www.winzip.com. Teraz przechodzimy do akcji.

Gdzie wgrać pliki

Na oficjalnej stronie gry jest wiele ciekawych przedmiotówKliknij, aby powiększyćNa oficjalnej stronie gry jest wiele ciekawych przedmiotówPliki o rozszerzeniach: .package, .Sims2Pack, .Sims2Skins powinny się znaleźć w katalogu Moje Dokumenty\EA Games\The Sims 2\Downloads.

Jeżeli nie widzisz u siebie katalogu Downloads, to stwórz go i przegraj doń rozpakowane pliki.

Aktywacja dodatków

Pliki .package wgrane do katalogu Downloads automatycznie znajdą się w grze. Pozostałe, na przykład .Sims2Pack, musisz najpierw zainstalować. Zrobisz to, dwukrotnie klikając na wybranym pliku lewym przyciskiem myszy. Wyświetli się okienko z informacjami na temat danego elementu. Wybierz widoczny u dołu przycisk Instaluj, aby zainicjować ten dodatek.

Kolorowa łatka

Również strony fanowskie pełne są dodatków. Niestety, część z nich jest płatna, inne zawierają rzeczy z błędamiKliknij, aby powiększyćRównież strony fanowskie pełne są dodatków. Niestety, część z nich jest płatna, inne zawierają rzeczy z błędamiPliki o wyżej wymienionych rozszerzeniach składają się na cechy genetyczne, ubrania, makijaż, simy, ściany, podłogi, domy, hacki, kariery i modyfikacje oraz obiekty. Część z tych ostatnich nie będzie jednak funkcjonowała w grze, jeżeli najpierw nie zainstalujesz specyficznej łatki - Colour Options Enabler (więcej informacji na ten temat znajdziesz na str. 9).

Wgrywanie pełnych kolekcji

Jeżeli pobrałeś z Internetu całą kolekcję umieszczoną w jednym pliku z rozszerzeniem .package, powinieneś umieścić ją w katalogu Moje Dokumenty\EA Games\The Sims 2\Collections.

Gdzie znaleźć nowy dom

Merola‘s Multi Painting jest dodatkiem zawierającym obraz, który w jednej chwili zmieni samopoczucie i potrzeby simaKliknij, aby powiększyćMerola‘s Multi Painting jest dodatkiem zawierającym obraz, który w jednej chwili zmieni samopoczucie i potrzeby simaŚciągnąłeś i zainstalowałeś nową wspaniałą willę (plik .Sims2Pack), ale zastanawiasz się, jak ją teraz umieścić w swoim otoczeniu? Nic prostszego! Autorzy gry całkowicie usunęli problemy występujące w pierwszej części The Sims.

Teraz każdy dom możesz ulokować na dowolnej parceli. Wystarczy, że w ekranie okolicy wybierzesz opcję Parcele i domy. W pierwszej kolejności wyświetlą się domy znajdujące się domyślnie w grze - przewiń trochę pasek i powinny ukazać się ściągnięte posesje. Wybierz odpowiednią, postaw ją gdzieś w okolicy i już możesz przyprowadzić tam swojego sima. Czasami pobierane z Internetu domy zawierają już swoich mieszkańców, niektóre zostały pięknie umeblowane, ale są także i puste, zimne, które raczej nie zachęcają do mieszkania.

Z kolei simowie muszą na coś wydawać ciężko zarobione pieniądze, więc najwięcej uciechy jest z domów nieumeblowanych. Jeżeli nie lubisz bawić się w budowniczego i projektanta wnętrz, upewnij się, jak każdy dom wygląda od środka. Budowlę, która ci nie odpowiada, możesz umieścić z powrotem w katalogu parceli i domów. A w jaki sposób eksportować własny dom? Czytaj w ramce obok.

Podbijanie nowych terenów

Zaprojektowany dom jest gotów do spakowania w paczkę i wysłania na drugi kraniec świataKliknij, aby powiększyćZaprojektowany dom jest gotów do spakowania w paczkę i wysłania na drugi kraniec świataSpotkać się możesz także z plikami o rozszerzeniach .png oraz .sc4 - są to tereny, które należy przegrać do katalogu Moje Dokumenty\EA Games\The Sims 2\SC4 Terrains.

Aby pojawiły się one w grze, przy okienku wyboru otoczenia wybierz opcję Tworzenie własnego otoczenia.

Problemy z dodatkami

W Internecie znajdziesz setki, jeśli nie tysiące najróżniejszych przedmiotów do The Sims 2. Część z nich oferuje cudowne właściwości, takie jak: podwyższanie umiejętności czy likwidacja zmęczenie u twojego sima. Takie dodatki są bardzo kuszące, ale jeśli źródło nie jest pewne, zalecamy omijanie takich cudownych przedmiotów z daleka. Potrafią one skutecznie uszkodziś grę, wprowadzając do niej nieodwracalne zmiany.

Jakie to zmiany? Na przykład znikanie simów, nieoczekiwane kataklizmy, kobiety zachodzące w ciążę na skutek patrzenia przez teleskop. Poukrywane oszustwa znajdują się niejednokrotnie w pozornie normalnych przedmiotach. Czasem są to psikusy twórców, innym razem błędy związane z niekompatybilnością dodatku. Na przykład pliki przygotowane z myślą o Na Studiach czy Nocne Życie mogą nie działać w podstawowej wersji gry. W drugą stronę problemy raczej nie występują.

W każdym razie przed pobraniem pliku warto sprawdzić, czy autor zamieścił jakąś informację na ten temat.

Jeśli okaże się, że dany dodatek powoduje błędy, to najlepiej od razu się go pozbyć (patrz ramka poniżej). Jeżeli to nie pomoże, jedynym wyjściem pozostaje reinstalacja gry.

<hr size="1" noshade>Jak pozbyć się szkodliwych dodatków

Kliknij, aby powiększyćProgram Menedżer dodatków (Content Manager) umożliwia przegląd ściągniętych z Internetu dodatków, usunięcie szkodliwych oraz wyłączenie zbędnych. Dzięki niemu w prosty sposób pozbędziesz się z gry wielu błędów, spowodowanych niekompatybilnością niektórych obiektów.

Content Manager pobrać można z oficjalnej strony gry: http://thesims2.ea.com . W dziale Cool Stuff dostępna jest m.in. polska wersja językowa.

Kliknij, aby powiększyćInstalacja programu ogranicza się do jego rozpakowania. Najlepiej umieścić go w katalogu z grą. Zanim uruchomisz Menedżera, upewnij się, że wszystkie inne aplikacje związane z Simami są wyłączone (gra, Majster Plus czy SimPe). Uruchom Menedżera i poczekaj, aż program sprawdzi zaistalowane i dostępne dodatki. Im więcej ich masz, tym dłużej to potrwa (nawet kilka minut!). Program wyświetla okno z pytaniem, czy nawiązać połączenie z siecią w celu pobrania informacji o poszczególnych obiektach. Nie musisz łączyć się z siecią, by zarządzać dodatkami. Program wyświetla ich listę.

U góry znajdują się opcje pozwalające dokonywać selekcji i wyświetlać obiekty wybranego rodzaju. Listę możesz również szeregować według kolumn.

Kliknij, aby powiększyćMożesz przystąpić do przeglądania obiektów. Zaznacz dowolny plik z listy, wówczas w okienku na górze zobaczysz jego wizerunek. Czasami przedmioty mogą mieć więcej niż jeden obraz - strzałki umożliwią ich oglądanie. Istnieje prawdopodobieństwo, że w okienku nic się nie pojawi, jeżeli dany plik jest uszkodzony albo po prostu nie posiada zdjęcia. Jednocześnie w ramce obok pojawią się różne informacje dotyczące dodatku (nazwa, opis, lokalizacja itp.)

Kliknij, aby powiększyćPliki oznaczone na czerwono są klasyfikowane jako potencjalne zagrożenie dla gry - to właśnie one powodują większość błędów związanych np. z nieodpowiednim zachowaniem postaci NPC. Jeżeli uważasz, że jakiś plik jest niebezpieczny, możesz go usunąć, korzystając z ikonki kosza po prawej stronie pod listą.

Jeśli natomiast nie jesteś pewny jego wpływu na grę, skorzystaj z opcji wyłączenia obiektu znajdującej się na dole. Obok niej jest ikonka, dzięki której przywrócisz dany dodatek.

Niektóre dodatki to tak złośliwe bestie, że potrafią zawiesieć Menedżera (po ich wskazaniu program wyświetla błąd).

Takiego dodatku będziesz niestety musiał pozbyć się ręcznie. Zapamiętaj nazwę felernego pliku i w Eksploratorze Windows odszukaj bestię w katalogu, do którego go wgrałeś (najczęściej będzie to katalog Downloads). Tu bezlitośnie skasuj gada!<hr size="1" noshade>

Domy na eksport

Jeśli chcesz, by simy innych graczy mogły mieszkać w domu twojego projektu, uczyń, co następuje:

Będąc w trybie parceli w widoku okolicy, kliknij na wybrany dom. Po lewej stronie otwierającego się okna wybierz opcję Spakuj parcelę, a następnie Spakuj do pliku. Pokaże się ścieżka dostępu do katalogu PackagedLots, gdzie trafiła twoja budowla. Po wyjściu z gry otwórz katalog PackagedLots. Pliki z domami, które tam umieścisz, możesz przenosić w dowolne miejsce; choćby na płytkę CD czy na WWW.

Jeśli otrzymałeś dom od kolegi, umieść plik w katalogu Downloads i kliknij na nim dwukrotnie. Nowy dom trafia do kolekcji budowli dostępnych w grze, w każdej z okolic.

Swoje domy możesz także umieszczać na stronach internetowych.