Wektorowy hi-tech

W niniejszym tutorialu przedstawiamy metody tworzenia elektronicznych urządzeń hi-tech.

W niniejszym tutorialu przedstawiamy metody tworzenia elektronicznych urządzeń hi-tech.

Pracę nad projektem zaczynamy od naszkicowania urządzenia.

Szkic może być banalnie prosty i schematyczny; ważne by zawierał najistotniejsze elementy, które w naszym urządzeniu się pojawią. Posiadanie takiego szkicu roboczego 1. jest przydatne o tyle, że na dalszym etapie pracy zaoszczędza dylematów typu "co tu miało być..." - słowem, wiadomo nad czym się pracuje i jak ma wyglądać efekt końcowy.

Kliknij, aby powiększyć1Kliknij, aby powiększyć1

Zeskanowany szkic wczytujemy do Illustratora (File: Place) lub przeciągamy go na obszar roboczy programu. Zaczynamy od ustawienia kształtów wyjściowych, na których z czasem będą się pojawiały kolejne detale. Ponieważ nasze urządzenie będzie koliste, rysujemy elipsę i wycentrowujemy ją z dwoma złożonymi w "krzyżak" prostymi. Wszystkim obiektom nadajemy gruby obrys, usuwamy wypełnienie, po czym komendą Object: Path: Outline stroke przekształcamy obrysy w obiekty wypełnione.

Zobacz również:

2Kliknij, aby powiększyć23Kliknij, aby powiększyć3

Ramiona krzyżaka łączymy w jeden obiekt (paleta Pathfinder, polecenie Union) i kopiujemy do pamięci podręcznej programu. Na pozostały na ekranie krzyżak nakładamy efekt Path: Offset path (ustawiony na niskie, dodatnie wartości).

Następnie poleceniem Object: Expand appearance usuwamy zeń edytowalność efektu, po czym zaznaczamy krzyżak oraz koło i komendą Divide rozcinamy obiekty wzdłuż ich krawędzi, które przecinają się wzajemnie 2.. Następnie wklejamy (Ctrl+f) skopiowany do pamięci krzyżak (na rys.2. zaznaczony na czerwono) i komendą Intersect shape areas (paleta Pathfinder) wycinamy jego część wspólną oraz jednego z utworzonych przed chwilą elementów (na rys.2. zaznaczonych na zielono). Wynik tej operacji powinien wyglądać jak na rys. 2..

4Kliknij, aby powiększyć45Kliknij, aby powiększyć5

Tworzymy kopię jednej z ćwiartek i poznanym już efektem Path; Offset path zmniejszamy ją nieznacznie, usuwamy edytowalność efektu, przenosimy na oddzielną warstwę i blokujemy (Ctrl+2) - ten element przyda się później.

Krok kolejny to narysowanie koła o stosunkowo cienkim obrysie (na rys. 3., jest zaznaczone na zielono), rozcięcie go w miejscach, w których styka się z mniejszą niebieską ćwiartką (usuwamy przy tym jego mniejszą część, a większą kopiujemy do pamięci podręcznej programu), przekształcenie w obiekt z wypełnieniem (Object: Path-outline stroke) i wycięcie go (Pathfinder: Substract shape) z kształtu większej czarnej części (rys. 3.).

6Kliknij, aby powiększyć67Kliknij, aby powiększyć7

Z uprzednio skopiowanego wycinka koła odcinamy kolejny kawałek (na rys.3. zaznaczony kolorem fioletowym), łączymy go z jednym z zaznaczonych na czerwono elementów (Pathfinder: Union) i na tym kończymy przygotowywanie kształtów podstawowych. Ponieważ nasze urządzenie składa się z kilku jednakowych części, zaoszczędzimy sobie robienia każdej z nich z osobna - przygotujemy jeden skończony moduł, a następnie go powielimy.

Zanim przystąpimy do dodawania ćwiartce detali, przygotujemy "oś transformacji" - położony poza ćwiartką punkt, wobec którego będziemy odbijać, obracać oraz skalować wszystkie "przeszkadzajki". Za oś posłużą dwie krzyżujące się linie, które grupujemy (Ctrl+g), centrujemy wobec kształtu urządzenia, przesuwamy na sam dół stosu obiektów (Ctrl+Shift+() i blokujemy (Ctrl+2), aby nie przeszkadzały w pracy nad dodatkami.

8Kliknij, aby powiększyć89Kliknij, aby powiększyć9

Pierwszą przeszkadzajką, którą przygotujemy, będzie mechaniczna narośl. Kształt bazowy to prostokąt potraktowany efektem Round corners i pozbawiony edytowalności (Object: Expand appearance). Tworzymy kopię kształtu bazowego, przesuwamy ją nieznacznie w dół i, zaznaczywszy obydwa elementy, przycinamy je poleceniem Pathfinder: Substract shape. Operację powtarzamy z tą różnicą, że kopię obiektu bazowego przesuwamy w górę. Otrzymane wskutek tych czynności wycinki posłużą do symulacji efektu, znanego w grafice jako bevel. Górnemu wycinkowi nadajemy kolor nieznacznie jaśniejszy od koloru obiektu bazowego, wycinkowi dolnemu - kolor nieznacznie ciemniejszy, po czym wyrównujemy obydwa wycinki do bazy.