Pocztówka z Powstania

Ogromne możliwości Photoshopa w zakresie usuwaniu usterek, upiększania i wygładzania są powszechnie znane. Spróbujmy jednak zmusić ten program, aby ''nie malował pięknych, lecz prawdziwe twarze''.

Ogromne możliwości Photoshopa w zakresie usuwaniu usterek, upiększania i wygładzania są powszechnie znane. Spróbujmy jednak zmusić ten program, aby ''nie malował pięknych, lecz prawdziwe twarze''.

W naszym przewodniku zmusimy Photoshopa, żeby zostawił element niedociągnięcia, brudki, przecierki i skazy, surowe, przaśne plamy. Wbudowane filtry pozostawiają wiele do życzenia i nawet kumulacja technik naturalnych jest zbyt sztuczna, matematyczna i przewidywalna. Nadużywanie ich w wielu pracach razi już na pierwszy rzut oka. Dlatego spróbujemy za pomocą Photoshopa wydobyć jak najciekawsze efekty używając najprostszych środków.

Zobacz również:

1aKliknij, aby powiększyć1a1bKliknij, aby powiększyć1b

Moją ideą nie będzie stworzenie zdjęcia z sierpnia 1944 roku. Cały nacisk kładę na to, aby jedynie oddać nastrój, dramatyzm. To ma być pocztówka upamiętniająca heroizm tamtych dni. Do tego celu niech posłuży zdjęcie dzieci, wykonane we wrześniu tego roku podczas wizyty w Muzeum Powstania Warszawskiego. Zostało zrobione zwykłą cyfrówką, bez lampy - stąd jest troszeczkę nieostre i przeczerwienione 1a.. Nic nie szkodzi, posłuży nam tylko jako źródło do stworzenia pocztówki. Aby wczuć się doskonale w klimat, polecam płytę Lao Che "Powstanie Warszawskie". Będzie łatwiej podejmować decyzję, co, gdzie i jak.

2a i 2bKliknij, aby powiększyć2a i 2b3Kliknij, aby powiększyć3

Przyda się jeszcze jakieś zdjęcie obdrapanej ściany - będzie nam potrzebne do stworzenia faktur. Jak nie znajdziecie takiej, to polecam Internet. Istnieje wiele serwisów z darmową fotografią udostępnianą przez amatorów pstrykania za darmo. Przyda się też jedno z archiwalnych zdjęć zniszczonej Warszawy 1b..

2a. i 2b. Otwieramy nasz plik źródłowy i usuwamy niepotrzebny nadmiar nasycenia koloru, pozbędziemy się dokuczliwej czerwieni, a twarze nabiorą bardziej cielistego koloru. Ustawiamy na pograniczu, prawie czerni i bieli. 3. Dodajemy szum (noise). Zwracam uwagę, żeby zadeklarować odcień monochromatyczny, unikniemy wtedy nieprzyjemnego bałaganu kolorystycznego, który będzie bardzo daleki od założonego efektu.

4Kliknij, aby powiększyć45Kliknij, aby powiększyć5

4. Następnie aplikujemy filtr Film Grain, który jeszcze mocniej przybliży stylistykę fotografii z połowy zeszłego wieku. Zwróćmy uwagę, jak ziarnistość przenika przez różne plamy kolorystyczne. Nie należy przesadzać z jego siłą, żeby nie utracić ciekawej faktury worków z barykady na pierwszym planie i mimiki na twarzach dzieci.

5. Za pomocą maski założonej na warstwę z powstańcami i narzędzia Gradient zamazujemy współczesną dekorację na drugim planie. Gradient przeciągamy, zaczynając mniej więcej na wysokości hełmów. Proszę się nie przejmować bielą. W następnych etapach będzie się przenikała z powstałym tłem. 6. Znowu sięgamy po suwak Brightness i Contrast, bo zdjęcie ciągle jest zbyt mdłe. Ustawiamy więc jasność 29 i kontrast 32, a następnie zapisujemy pracę.

6Kliknij, aby powiększyć67Kliknij, aby powiększyć7

7. Nadszedł czas na fotografię z ruinami Warszawy. Otwieramy ją i kopiujemy do naszych powstańców jako nową warstwę. Umieszczamy ją POD warstwą z powstańcami i rozciągamy na szerokość całego obrazka. Nie musimy szczególnie martwić się brakiem proporcji, gdyż będzie to drugi plan.

8. Okazało się, że zaburzyła się kompozycja i perspektywa obrazu. Dlatego wracamy do warstwy z powstańcami i przesuwamy ją nieco niżej, aby dać trochę powietrza na górze i miejsce na napis. Przyciemniamy warstwę z ruinami i dodajemy kontrastu. Cały obraz zaczyna nabierać groźnego, dramatycznego charakteru. Ważne, żeby zachować proporcję między cieplejszym pierwszym planem i zimnym tłem.

8Kliknij, aby powiększyć89Kliknij, aby powiększyć9

9. Otwieramy nasze zdjęcie obdrapanego muru i przekształcamy go w tryb szarości. Suwakami kontrastu i jasności staramy się jak najlepiej wydobyć z niej elementy faktury. Tak, aby naturalne przecierki, pęknięcia po wrzuceniu do pocztówki służyły do podkreślenia dynamiki i jeszcze bardziej pomogły się wczuć w historię. Po zakończeniu kopiujemy całość do powstańców jako nową warstwę i ustawiamy jej przenikanie (Multiply).

10Kliknij, aby powiększyć1011Kliknij, aby powiększyć11

10. W następnej kolejności duplikujemy tę warstwę i robimy z niej negatyw (z +I) oraz ustawiamy NAD warstwą z powstańcami, tym razem w trybie Overlay. Warstwa świetnie uzupełnia drugi plan, ale zasłania twarze, dlatego gumką usuwamy ją z głów małych powstańców. Jeszcze kilka ostatnich korekt układu faktury, koloru i kontrastu tła i pierwszego planu i możemy wszystkie warstwy spłaszczyć, bo nadszedł czas na tytuł "DZIECI POWSTANIA WARSZAWSKIEGO".

12Kliknij, aby powiększyć1213Kliknij, aby powiększyć13

11. Napis możemy zrobić w Photoshopie, ale ja posłużę się nowym Illustratorem CS2 i jego funkcją Live trace. Do stworzenia inicjałów użyję litery P i cyfry 3. Ma to nawiązać do symbolu Polski Walczącej. Tak ułożony napis eksportuję najpierw do formatu TIFF, by z powrotem wciągnąć go do Illustratora. Ustawiam Live trace i manipulując jego parametrami (jego krawędzie mogą być bardziej lub mniej poszarpane) wklejam napis bezpośrednio do naszej pocztówki w Photoshopie.

12. Górną część napisu wypełniamy na biało, dolną na czerwono. Napis DZIECI w czerwieni był słabo widoczny - dlatego zduplikowałem go i przesunąłem lekko do góry i w bok. Napis 1944 powstaje w Photoshopie. Poszarpanie uzyskujemy w następujący sposób: warstwę tekstową rasteryzujemy, następnie z wciśniętym klawiszem z i (Control) klikamy na warstwie z fakturą muru. Powstanie selekcja wszystkich zadrapań i plamek. Wybieramy warstwę 1944 i usuwamy wybrane piksele. Uzyskujemy napis poszarpany, jakby w pośpiechu namalowany na murze.

13. Prawie skończone. Znowu otwieramy nasze zdjęcie muru, kopiujemy fragment z faktury i umieszczamy na obrzeżach pocztówki, tworząc swoistą białą ramkę. Fragment po fragmencie, bez przesadnej dbałości o precyzję i pasowanie.

14. Prawda, że wyszedł ciekawy efekt? Osiągnęliśmy dwie rzeczy. Zmusiliśmy Photoshopa, aby nauczył się pracy z odpryskami, brudkami, przecierkami. Po drugie, utrwaliliśmy pamięć o ludziach, którzy heroicznie stawili opór okupantowi.

Im poświęcam tę pracę.