Pogromcy antywirusów

Wredne oprogramowanie i wirusy zawsze wykorzystywały dziury w ochronie peceta, ale ostatnio ich twórcy za cel obierają sobie samo oprogramowanie zabezpieczające.

Wredne oprogramowanie i wirusy zawsze wykorzystywały dziury w ochronie peceta, ale ostatnio ich twórcy za cel obierają sobie samo oprogramowanie zabezpieczające.

Jak to działaKliknij, aby powiększyćJak to działaNiektóre szkodniki próbują blokować połączenia aplikacji antywirusowych z macierzystymi serwerami, nawiązywane w celu pobrania aktualizacji, natomiast inne starają się całkowicie wyłączyć narzędzia ochronne. I chociaż Windows nadal ma mnóstwo luk w zabezpieczeniach, badacze odkrywają więcej usterek w programach, które mają nam pomóc, niż w systemie operacyjnym, który chronią.

Zobacz również:

Według raportu Yankee Group, która przeanalizowała statystyki rządu USA, liczba dziur odkrytych w oprogramowaniu zabezpieczającym przewyższyła podawaną dla Windows pod koniec roku 2004. Od początku 2004 roku do maja 2005 poinformowano o 77 lukach w aplikacjach antywirusowych i innych produktach ochronnych. Co gorsza, mnożą się w tempie znacznie większym niż w Windows.

Wszystkie nowe dziury stanowią wyzwanie dla firm produkujących programy antywirusowe. Gdyby napastnikom udało się dostać do komputerów przez otwarte furtki w aplikacjach zabezpieczających, pogrzebałoby to budowane z takim trudem zaufanie użytkowników do programów antywirusowych.

Dotychczas tylko jeden złośliwy program z powodzeniem i na dużą skalę wykorzystał lukę w narzędziach ochronnych: robak Witty z roku 2004 atakujący produkty firmy Internet Security Systems. Jednak liczba dziur odkrywanych w aplikacjach zabezpieczających szybko wzrasta, a w Windows spada, co czyni z oprogramowania ochronnego jeszcze atrakcyjniejszy cel.

Choć programy antywirusowe nie są doskonałe, wciąż stanowią najważniejszy element tarczy obronnej komputera. Upewnij się tylko, że masz najlepszy z produktów i pamiętaj, że nie daje ochrony absolutnej.

Jak się chronić

Zainstaluj najlepsze oprogramowanie antywirusowe.

Sprawdzaj dostępność aktualizacji. Kliknij prawym przyciskiem ikonę w zasobniku systemowym i sprawdź datę definicji wirusów. Jeśli jest starsza niż sprzed tygodnia, coś może blokować automatyczne aktualizowanie.

Używaj skanera online. Jeśli oprogramowanie nie aktualizuje się, a zauważyłeś inne objawy infekcji, np. programy adware powracające zaraz po usunięciu, uruchom jeden z bezpłatnych internetowych skanerów wirusowych - http://Kaspersky.com , http://skaner.mks.com.pl czy http://Bitdefender.com