Tworzenie nastroju w Photoshopie

Wyobraź sobie zdjęcie przedstawiające górski strumień płynący przez wyspę Isle of Skye w zachodniej Szkocji. Niestety, ujęcie nie do końca jest udane. Jak więc można je poprawić?

Wyobraź sobie zdjęcie przedstawiające górski strumień płynący przez wyspę Isle of Skye w zachodniej Szkocji. Niestety, ujęcie nie do końca jest udane. Jak więc można je poprawić?

Pierwsze zdjęcie już na pierwszy rzut oka wygląda na zbyt ciemne i płaskie 1a.. Obok przedstawiono drugą fotografię 1b., w przypadku której próbowano uchwycić niebo. Postanawiamy połączyć oba zdjęcia, dodając więcej nastroju. Niebo zyska bardziej burzowy wygląd.

Zobacz również:

Kliknij, aby powiększyć1a i 1bKliknij, aby powiększyć1a i 1b

Pierwszym krokiem jest odpowiednie ustawienie punktów bieli i czerni 2a., aby zakres tonalny rozciągał się na pełną skalę zdjęcia 2b.. Przytrzymując klawisz Alt (Option) przeciągamy suwak, aby ujawnić cienie i jasne obszary 2c..

2a, 2b i 2cKliknij, aby powiększyć2a, 2b i 2c3Kliknij, aby powiększyć3

Teraz możemy dopasować jasność i kontrast zgodnie z naszymi upodobaniami. Ja zdecydowałem się przyciemnić zdjęcie i dodać trochę kontrastu 3..

4 4a i 4bKliknij, aby powiększyć4 4a i 4b5a, 5b i 5cKliknij, aby powiększyć5a, 5b i 5c

6Kliknij, aby powiększyć6Zakres odcieni nieba jest ciągle zbyt słabo zdefiniowany 4.. Więcej informacji dostępnych jest na drugiej fotografii z ciemniejszą ekspozycją i lepszym kontrastem 4a.. Ponieważ aparat był ustawiony na statywie, sceneria na obu zdjęciach jest bardzo zbliżona. Umożliwia to skopiowanie nieba do zdjęcia roboczego 4b..

Teraz tworzę migawkę górnej warstwy w celu użycia przez pędzel History 5a.. Następnie usuwam tę warstwę 5b. i dokładnie "maluję" ciemniejsze niebo 5c. pędzlem History.

Ostatnim krokiem jest użycie narzędzi Dodge i Burn. Dla narzędzia Burn wybrałem bardzo duży pędzel oraz ustawiłem przezroczystość na 15 procent, aby mieć lepszą kontrolę nad jego działaniem. Górna część nieba wymagała siedmiu przejść pędzla. W podobny sposób poprawiłem też wygląd skał na pierwszym planie 6., dzięki czemu lepiej pasują one do wyretuszowanego nieba.