Narzędzia WWW dla zawodowców

Rewolucja związana z pojawieniem się oprogramowania open source sprawiła, że użytkownicy komputerów Macintosh uzyskali dostęp do wielu świetnych programów, i to za darmo.

Rewolucja związana z pojawieniem się oprogramowania open source sprawiła, że użytkownicy komputerów Macintosh uzyskali dostęp do wielu świetnych programów, i to za darmo.

Obejmuje to m.in. takie oprogramowanie, jak Apache - najpopularniejszy serwer WWW oraz MySQL - relacyjna baza danych, używana przez takich gigantów jak Yahoo, NASA i wiele innych korporacji, które mogłyby sobie pozwolić na zakup komercyjnych aplikacji.

Zobacz również:

Jednak na rynku oprogramowania open source są również dostępne skromniejsze narzędzia, które pozwalają szybko i sprawnie wykonywać określone zadania. Do tej kategorii można zaliczyć narzędzia do prowadzenia list dyskusyjnych i forów internetowych, programy do zarządzania treścią oraz inne programy dostępne w witrynach typu SourceForge.net.

W Internecie można znaleźć także ogromną ilość zasobów umożliwiających tworzenie profesjonalnych i atrakcyjnych witryn internetowych. W tej części artykułu przedstawimy najważniejsze z nich.

Żywe kolory

Czy ta magenta nie jest zbyt mdła? Witryna Color Schemer Online pozwala szybko wybrać kolory strony internetowej. Po wybraniu koloru narzędzie przedstawi propozycje 15 innych barw.Kliknij, aby powiększyćCzy ta magenta nie jest zbyt mdła? Witryna Color Schemer Online pozwala szybko wybrać kolory strony internetowej. Po wybraniu koloru narzędzie przedstawi propozycje 15 innych barw.Jednym z największych wyzwań dla projektanta witryny internetowej może być wybór odpowiedniego schematu kolorów, który będzie przyciągał użytkowników i ułatwiał korzystanie z zawartości. Na szczęście w Sieci można znaleźć wiele darmowych narzędzi, które generują palety zgodnych kolorów w wybranej tonacji - zarówno jaskrawych i krzyczących, jak i stonowanych i cieplejszych.

Color Schemer Online ( http://www.colorschemer.com/online.html ) zapewnia prosty interfejs umożliwiający wybranie podstawowego koloru. System automatycznie dobiera 15 zbliżonych barw (patrz zrzut: "Czy ta magenta nie jest zbyt mdła?"). Serwis Color Scheme Generator 2 ( http://www.wellstyled.com/tools/colorscheme2/index-en.html ) stosuje bardziej naukowe podejście.

W tej witrynie są dostępne narzędzia umożliwiające tworzenie i wyświetlanie kolorów monochromatycznych, kontrastowych i analogicznych. Jeśli podczas tworzenia witryny inspiracją jest jakieś zdjęcie lub obraz, można podać jego adres URL w witrynie http://DeGraeve.com . Narzędzie o nazwie Color Palette Generator zwróci dwa różne zestawy kolorów oparte na kolorystyce wybranego obrazu.

Niedrogie obrazy

Wybierz coś dla siebie Serwis MorgueFile udostępnia ogromną kolekcję darmowych fotografii o wysokiej rozdzielczości.Kliknij, aby powiększyćWybierz coś dla siebie Serwis MorgueFile udostępnia ogromną kolekcję darmowych fotografii o wysokiej rozdzielczości.Stare przysłowie mówi, że jeden obraz jest wart tysiąca słów. Graficy mogliby stworzyć własną wersję tego przysłowia, mówiąc "darmowy obrazek pozwala zaoszczędzić grube pieniądze". Fotografie stockowe często są bardzo drogie. Mało komu uśmiecha się płacić kilkaset złotych za zdjęcie, które będzie tylko stanowiło ilustrację serwisu.

Na szczęście w Internecie jest dostępnych wiele serwisów oferujących tanie lub bezpłatne obrazy i zdjęcia. Jednym z takich serwisów jest MorgueFile ( http://www.morguefile.com ), który udostępnia kolekcje darmowych fotografii pogrupowanych według typowych kategorii, takich jak zwierzęta, ludzie, obiekty i natura (patrz zrzut: "Wybierz coś dla siebie"). Co ciekawe, zdjęcia te są dostępne w wysokiej rozdzielczości. Kolejny serwis o nazwie iStockPhoto ( http://www.istockphoto.com ) nie jest darmowy, ale każde zdjęcie kosztuje tylko od 1 do 3 USD. Również jakość tych zdjęć jest znacznie wyższa niż w przypadku większości darmowych serwisów tego typu. Oznacza to, że często trzeba przejrzeć kilkaset plików zanim uda się znaleźć zdjęcie o odpowiedniej jakości. Do wyszukiwania darmowych zdjęć można również użyć specjalnej wyszukiwarki YotoPhoto ( http://yotophoto.com ).

Warto pamiętać, że nawet użycie darmowych zdjęć jest obwarowane pewnymi warunkami. Często konieczne jest podanie nazwiska autora i kontaktu do niego. W innych przypadkach użycie do celów komercyjnych może być ograniczone. Przed skorzystaniem ze zdjęcia należy więc dokładnie zapoznać się z wymaganiami w zakresie praw autorskich i licencji.

W stylu ASCII

Grafika ASCII budzi żywe wspomnienia osób, które przygodę z komputerami zaczynały jeszcze w latach 70. i 80. ubiegłego wieku, kiedy szczytem marzeń był kolorowy monitor i drukarka mozaikowa. Grafika tego typu była tworzona z użyciem zwykłych liter i znaków drukowanych na papierze. Aby uzyskać taki efekt, wystarczy odwiedzić witrynę ASCII Art Made Easy ( http://www.degraeve.com/img2txt.php ).

Po podaniu adresu WWW zdjęcia zostanie ono szybko zamienione na ciąg symboli i liter, które symulują różne odcienie szarości. Przy dobrze dobranym zdjęciu uzyskane wyniki mają wysoką jakość. Bardziej nowoczesne osoby mogą nawet dodać trochę koloru.

Tanie tworzenie witryn

Szwajcarski scyzoryk Rozszerzenie Firefoksa o nazwie Web Developer zapewnia narzędzia przydatne dla każdego twórcy stron internetowych.Kliknij, aby powiększyćSzwajcarski scyzoryk Rozszerzenie Firefoksa o nazwie Web Developer zapewnia narzędzia przydatne dla każdego twórcy stron internetowych.Najważniejsze aplikacje do tworzenia witryn internetowych to oczywiście Macromedia Dreamweaver i Adobe GoLive. Niestety, nie każdy może sobie na nie pozwolić. Jeśli budżet przeznaczony na przygotowanie strony WWW jest dość ograniczony, warto przyjrzeć się darmowym narzędziom, takim jak NVU ( http://www.nvu.com ). Ten program open source działa na platformie Mac OS, Windows i Linux, zapewniając większość funkcji drogich programów komercyjnych - pełny podgląd tworzonej strony, narzędzia do przetwarzania tekstu, zintegrowane funkcje FTP, edytor stylów CSS (Cascading Style Sheet) itp. (patrz zrzut: "Projektowanie stron dla ubogich").

Linijka online

Style CSS umożliwiają projektantom dokładne kontrolowanie wyglądu i układu stron internetowych. Ponieważ poszczególne elementy witryny są rozmieszczane z dokładnością co do jednego piksela, można precyzyjnie określić położenie banerów, paska bocznego lub grafiki na stronie.

Stworzone przez Kevina Freita rozszerzenie przeglądarki Firefox o nazwie MeasureIt ułatwia proces twórczy. Podczas przeglądania strony w przeglądarce można narysować prostokątny kształt na ekranie (na przykład w celu oznaczenia grafiki). Spowoduje to wyświetlenie dokładnych rozmiarów tego prostokąta w pikselach. W wielu przypadkach będzie to nieocenione narzędzie.

Narzędzie do wszystkiego

Projektanci witryn internetowych często zastanawiają się, dlaczego utworzona strona nie wygląda w zamierzony sposób, czy kod HTML lub CSS jest poprawny, a także jaki będzie wygląd witryny, jeśli w przeglądarce użytkownika wyłączona jest obsługa skryptów JavaScript.

Dostępnych jest wiele metod uzyskania odpowiedzi na powyższe pytania, ale zwykle wymagają one użycia odrębnych narzędzi. Jeśli jednak szukamy bardziej uniwersalnego rozwiązania, to najlepszym będzie utworzone przez Chrisa Pedericka narzędzie Web Developer (patrz zrzut "Szwajcarski scyzoryk"). To rozszerzenie Firefoksa udostępnia ogromną liczbę funkcji służących do analizowania witryn internetowych. Możliwe jest między innymi wyłączenie obsługi JavaScriptu, aby sprawdzić sposób działania strony, szybka identyfikacja poszczególnych elementów układu na stronie, wyświetlanie rozmiarów dowolnego obrazu lub innego elementu na stronie, wyświetlanie plików cookie dla danej witryny, sprawdzanie poprawności wszystkich odsyłaczy internetowych, weryfikacja kodu HTML i CSS itd.

Jak ta strona wygląda w systemie Windows?

Projektowanie stron dla ubogich Program NVU zapewnia wiele funkcji, które można znaleźć w drogich aplikacjach do projektowania witryn internetowych.Kliknij, aby powiększyćProjektowanie stron dla ubogich Program NVU zapewnia wiele funkcji, które można znaleźć w drogich aplikacjach do projektowania witryn internetowych.Osoby projektujące witryny internetowe na komputerach Macintosh muszą pamiętać, że większość użytkowników surfuje po Sieci za pomocą przeglądarki Internet Explorer w systemie Windows. Przeglądarka ta jest relatywnie dość stara i nie uwzględnia wszystkich standardów obecnych w Safari i Firefoksie, przez co pieczołowicie przygotowany układ witryny rozsypuje się całkowicie po wyświetleniu w systemie Windows.

Jeżeli w pobliżu nie ma żadnego peceta, który umożliwiłby wyświetlenie podglądu witryny, można znaleźć pomoc w Internecie. Browsershots (www.browsershots.org) to darmowe narzędzie sieciowe, które umożliwia sprawdzenie wyglądu witryny internetowej w różnych przeglądarkach i systemach operacyjnych. Z jego pomocą można wykonywać zrzuty ekranowe dla programów Internet Explorer 5.5 i 6 dla Windows, a nawet zmieniać rozdzielczość i liczbę kolorów. Ponieważ projekt ten jest prowadzony przez grupę ochotników, czasami wykonanie wszystkich zrzutów wymaga kilku godzin, a nawet dni. Serwis BrowserCam (www.browsercam.com) zapewnia płatną alternatywę.

Coś dla administratorów

Osoby profesjonalnie zajmujące się obsługą witryn internetowych mają zwykle wiele zadań do wykonania. Obejmuje to rejestrowanie i przedłużanie ważności nazw domen, sprawdzanie stanu serwera WWW i walkę ze spamem. W systemie Mac OS X można uruchomić wiele narzędzi uniksowych, które ułatwiają wykonywanie tych zadań. Aby ułatwić sobie życie, można odwiedzić witrynę DNS Stuff ( http://www.dnsstuff.com ), w której można ustalić właściciela określonej domeny, sprawdzić obecność serwera pocztowego (włącznie z własnym serwerem) w bazach danych spamu, a także śledzić problemy sieciowe różnego typu.

Dodatkowe informacje

Oczywiście w Internecie jest dostępnych wiele źródeł informacji na temat szybko zmieniających się technologii i trendów. Aby nie marnować czasu na wyszukiwanie takich informacji, można odwiedzić serwis The Web Developer's Handbook ( http://www.alvit.de/handbook ), w którym na pojedynczej stronie umieszczono ogromną liczbę odsyłaczy do najbardziej przydatnych zasobów w sieci.