Zamek jak z bajki

Ultraszerokokątna optyka, która pozwala na zniekształcenie perspektywy na zdjęciu, jest dość droga. Pokazujemy, jak uzyskać podobny efekt w programie graficznym.

Ultraszerokokątna optyka, która pozwala na zniekształcenie perspektywy na zdjęciu, jest dość droga. Pokazujemy, jak uzyskać podobny efekt w programie graficznym.

PoKliknij, aby powiększyćPoNiejednokrotnie posiadamy w naszej kolekcji zdjęć takie, które mimo że nie są najgorsze, to można je wzbogacić o ciekawe efekty. Jeżeli nie udało nam się wykonać fotografii w nienaganny sposób, to spróbujmy stworzyć pożądany efekt w programie graficznym. Wyobraźmy sobie, że na zdjęciu chcemy uzyskać efekt tzw. rybiego oka - czyli mocnych zbiegów związanych z perspektywą. Aby to zrobić na poziomie fotografowania, trzeba zaopatrzyć się w drogi, ultraszerokokątny obiektyw (oczywiście wcześniej posiadając lustrzankę). Również niektóre z kompaktów oferują użytkownikowi program tematyczny "rybie oko" (fish eye). Tymczasem symulację takiego obrazowania możemy przeprowadzić w programie graficznym. W naszym przykładzie posłużymy się aplikacją Corel Paint Shop Pro.

Zobacz również:

PrzedKliknij, aby powiększyćPrzedPrzedKliknij, aby powiększyćPrzed
Nawet ze zwykłego zdjęcia powinniśmy uzyskać ciekawe efekty. Wszystko zależy od obrazu, z którym pracujemy. Czasem wystarczą drobne zmiany perspektywy. Bywa i tak, że zadowalający nas efekt pokaże się dopiero po zastosowaniu filtra "rybie oko". Zmian perspektywy dokonaliśmy na zdjęciu zamku. Aby dopełnić bajkowego charakteru obrazu, zdecydowaliśmy się zastąpić spokojne niebo oryginału kłębiącymi się chmurami.

Kliknij, aby powiększyć1 Wczytujemy pliki

Otwieramy zdjęcia, z którymi będziemy pracować w programie graficznym. Z menu wybieramy File -> Open.

Kliknij, aby powiększyć2 Efekt "rybiego oka"

Uaktywniamy zdjęcie zamku, klikając na nie. Z menu wybieramy Adjust -> Photo Fix -> Fisheye Distortion Correction. Wartość Field of view ustalamy na 150 - optymalnie dla naszego zdjęcia.

Kliknij, aby powiększyć3 Ustawiamy obszar roboczy

Uzyskany obraz został rozciągnięty w poziomie. W palecie Overview ustalamy wielkość zdjęcia, tak aby w całości było widoczne na naszym obszarze roboczym. Ułatwi to jego dalszą edycję.

Kliknij, aby powiększyć4 Zaznaczamy

Aby zaznaczyć zamek, posłużymy się narzędziem Lassa z przybornika (Freehand Selection Tool). Następnie przekształcamy zaznaczony fragment w osobną warstwę (Selections -> Promote Selection to Layer).

Kliknij, aby powiększyć5 Kopiujemy

Teraz zajmiemy się zdjęciem nieba. Klikamy na nie (uaktywniając je), po czym kopiujemy (Edit -> Copy). Możemy również użyć skrótu klawiaturowego Ctrl + C.

Kliknij, aby powiększyć6 Nowa warstwa

Wklejamy niebo jako nową warstwę (Edit -> Paste -> Paste As a New Layer). Jeśli nałoży się ona na obrazek zasłaniając zamek, trzeba ją ustawić pod spodem (Layers -> Arrangie -> Move Down).

Kliknij, aby powiększyć7 Dopasowujemy

Wybieramy z przybornika narzędzie Deform i rozciągamy warstwę z niebem na szerokość naszego zdjęcia.

Kliknij, aby powiększyć8 Spłaszczamy obrazek

Teraz spłaszczamy warstwy, na których pracowaliśmy, by później móc zapisać zdjęcie w formacie JPG. Z menu wybieramy Layers -> Merge -> Merge All.

Kliknij, aby powiększyć9 Retuszujemy - krok pierwszy

Czas na usunięcie wszystkich niedociągnięć (plamki, kable wysokiego napięcia). Z przybornika wybieramy Scratch Remover.

Klikamy myszką na niechciany element i rozciągamy narzędzie wzdłuż niego, po czym zwalniamy przycisk.

Kliknij, aby powiększyć10 Retuszujemy - krok drugi

Ponownie sięgamy do przybornika i wybieramy narzędzie Clone. Klonujemy "dobre miejsca" zdjęcia i zastępujemy nimi te wadliwe, takie jak przerwy między warstwami, czy też skazy na murach zamku.

Kliknij, aby powiększyć11 Wyostrzamy

Z menu Enhance Photo wybieramy opcję Automatycznego Ustawienia Kontrastu (Automatic Contrast Enhancement). W ten sposób wyostrzymy zdjęcie.

Kliknij, aby powiększyć12 Ostatnie szlify

Ponownie używamy z przybornika narzędzia Deform, by rozciągnięte wcześniej zdjęcie powróciło do wybranego przez nas formatu 10 x 15 cm. Zapisujemy zmiany.

Wskazówka

Wybierając narzędzie Lasso zaznaczmy zakładkę Smart Edge. Pozwoli to na zautomatyzowanie wykrywania krawędzi zaznaczanego obiektu.

Wskazówka

Używając narzędzia Clone Brush (które pozwala na wyretuszowanie fragmentów fotografii), prawym przyciskiem myszy zaznaczamy fragment, który będziemy "klonować", po czym przesuwamy wskaźnik na naprawiany obszar zdjęcia i przytrzymujemy lewy przycisk myszy. W ten sposób korzystamy z "dobrego fragmentu fotografii", klonując go w "wadliwy".

Czego uczymy

  • Jak zmienić perspektywę na zdjęciu i uzyskać efekt tzw. rybiego oka

  • Poziom trudności: początkujący

  • Potrzebne umiejętności: praca na warstwach, korzystanie z filtrów

  • Programy: Paint Shop Pro 9

  • Sprzęt: komputer