Lustrzane odbicie

Tylko wyobraźnia ogranicza nas w pracy nad zdjęciem. Pokazujemy, jak uzyskać efekt odbicia w tafli wody, który w rzeczywistości nie istnieje.

Tylko wyobraźnia ogranicza nas w pracy nad zdjęciem. Pokazujemy, jak uzyskać efekt odbicia w tafli wody, który w rzeczywistości nie istnieje.

PrzedKliknij, aby powiększyćPrzed
PoKliknij, aby powiększyćPo
Odbicia budynków i drzew w wodzie zasługują na szczególną uwagę. Choć są niezwykle podobne do otaczającej nas rzeczywistości, napawają spokojem i harmonią. Fotografując nad wodą, nie zawsze mamy okazję uchwycić to ulotne zjawisko. Zdarza się i tak, że dopiero podczas przeglądania zdjęć w domu odkrywamy, że na równej płaszczyźnie jeziora udało nam się uchwycić ciekawszy obraz niż nad jej brzegiem. Edytor graficzny pozwala nie tylko na wyretuszowanie i rozjaśnienie wodnego odbicia na zdjęciu. Za jego pomocą możemy stworzyć złudzenie odbijającego się w wodzie zamku nawet tam, gdzie w naturalnych okolicznościach żadne jezioro nie występuje! To jedno z wielu fotograficznych oszustw, na jakie pozwala nam Photoshop. Aby uzyskany efekt był jak najbardziej wiarygodny, najlepiej wykorzystać zdjęcie, na którym widoczne jest niebo i zajmuje ono większą część obrazu.

Zobacz również:

Uzyskany efekt powinien być na tyle wiarygodny, aby oglądający fotografię mógł uwierzyć w istnienie jeziora nawet tam, gdzie w rzeczywistości go nie ma.

Kliknij, aby powiększyć1 Rozpoczynamy pracę

Otwieramy zdjęcie. Z menu wybieramy Obrazek -> Wielkość obszaru roboczego. W polu Wysokość wprowadzamy wartość dwukrotnie większą od zastanej. W naszym przypadku - 106 cm. W polu kotwica klikamy środkową strzałkę w pierwszym rzędzie.

Kliknij, aby powiększyć2 Tworzymy odbicie

Powielamy warstwę - Ctrl+J. Cały obszar selekcjonujemy zaznaczeniem prostokątnym z przybornika. Z menu wybieramy Edycja -> Przekształć -> Odbij pionowo.

Kliknij, aby powiększyć3 Dopasowujemy

Z przybornika wybieramy narzędzie Przesunięcie. Za jego pomocą obrazek z warstwy 1 umieszczamy poniżej tła. Ważne, aby zdjęcia ułożyć równo względem siebie.

Kliknij, aby powiększyć4 Nakładamy filtr

Z menu głównego wybieramy Filtr -> Rozmycie -> Poruszenie. W polu kąt wprowadzamy wartość 90 stopni, w polu odległość podajemy wartość 40. Klikamy ok.

Kliknij, aby powiększyć5 Efekt falowania

Z palety Filtr tym razem wybieramy Zniekształcenie -> Falowanie. Wprowadzamy wartość 62%. Rozmiar ustalamy jako duży.

Kliknij, aby powiększyć6 Ostatnie szlify

Ponownie sięgamy do menu. Wybieramy Filtr -> Rozmycie -> Poruszenie. Tym razem wpisujemy wartości: kąt - 2 ° odległość -15. Spłaszczamy warstwy i zapisujemy zmiany.

Wskazówka

Powielić aktywną warstwę można poprzez kliknięcie na nią prawym przyciskiem myszy lub za pomocą skrótu klawiaturowego Ctrl+J.

Czego uczymy

  • Tworzenia imitacji odbicia przedmiotów w tafli wody

  • Poziom trudności: średnio zaawansowany

  • Potrzebne umiejętności: praca na warstwach, podstawowa znajomość filtrów

  • Sprzęt: komputer