Deszczowy pędzel

Zrobienie dobrego zdjęcia, na którym widoczne są krople wody, to nie lada sztuka. Pokażemy, jak podobny efekt uzyskać w programie graficznym.

Zrobienie dobrego zdjęcia, na którym widoczne są krople wody, to nie lada sztuka. Pokażemy, jak podobny efekt uzyskać w programie graficznym.

Kliknij, aby powiększyć
Kliknij, aby powiększyć
Wśród pasjonatów fotografii wielu jest takich, którzy choć raz w życiu, urzeczeni pięknem spadającej kropli lub porannej rosy, próbowali zatrzymać ten obraz za pomocą aparatu fotograficznego. Większość z tych osób doskonale zdaje sobie sprawę z tego, jak trudną rzeczą jest zrobienie takiego zdjęcia. Doskonała znajomość technik fotograficznych i przede wszystkim dużo czasu poświęconego praktyce to rzecz niezbędna, by o dobrej fotografii kropel wody nie decydował przypadek, lecz świadome działanie.

Zobacz również:

Zanim jednak dojdziemy do perfekcji w fotografowaniu "wodnych kompozycji", możemy pokusić się o ich stworzenie w programie graficznym. To, jaki efekt końcowy uzyskamy, w dużej mierze zależy od naszej inwencji twórczej i indywidualnych predyspozycji.

Kiedy opanujemy metodę tworzenia własnego pędzla, a także stosowania Stylu warstw, może się okazać, że "zwykłe" krople deszczu na szybie stały się dla nas tylko punktem wyjścia do tworzenia pięknych, skomplikowanych, nawet abstrakcyjnych obrazów, w których wykorzystać można tę technikę.

Zakładka Brushes, z której korzystamy w tym tutorialu, daje nam praktycznie nieograniczone możliwości w zakresie tworzenia nowych końcówek pędzla. Dwa główne ustawienia, Brush Presets i Brush Tip Shape, pozwalają na wybór rodzaju pędzla (Presets) i kształtu końcówki (Tip Shape). Pamiętajmy jednak, że wymyślona przez nas końcówka jest aktywna tylko do momentu zmiany pędzla na inny - dlatego, jeżeli mamy zamiar jej częściej używać, warto ją zapisać.

Kliknij, aby powiększyć1 Powielamy warstwę

Otwieramy zdjęcie. Następnie, wybierając z menu Layer -> New Layer, tworzymy nową warstwę, na którą nałożone zostaną krople. Z przybornika wybieramy narzędzie Brush (Pędzel) w kolorze czarnym.

Kliknij, aby powiększyć2 Tworzymy nowy pędzel

Rozwijamy zakładkę Brushes, która znajduje się w prawym, górnym rogu ekranu. Ustawiamy parametry pędzla, dowolnie modyfikując jego końcówkę. Dopasowujemy ją, tak by przypominała kropelki deszczu.

Kliknij, aby powiększyć3 Malujemy krople

Teraz, kiedy nasza końcówka pędzla jest gotowa, namalujemy krople na szybie samochodu. Nakładamy je w odpowiednim miejscu. Nie przejmujmy się tym, że na razie są czarne.

Kliknij, aby powiększyć4 Styl warstwy

By nasze krople zaczęły wyglądać naturalnie, musimy dodać na nie cień i światło. Klikając dwukrotnie na warstwę z kroplami, wywołujemy okno Style warstw (Layer Style). Tam, w zakładce Bevel and Emboss, dopasowujemy odpowiednie wartości. Każda dokonana przez nas zmiana widoczna jest od razu na zdjęciu, co pozwala w pełni kontrolować sytuację.

Kliknij, aby powiększyć5 Tryb mieszania warstwy

Czas, by krople na szybie samochodu nabrały bardziej naturalnego wyglądu. Efekt przeźroczystości uzyskamy poprzez zmianę trybu mieszania warstwy (Blending Mode). W oknie warstw domyślny tryb Normal zmieniamy na Lighten. Siłę efektu możemy zmniejszyć, operując suwakiem odpowiedzialnym za krycie warstwy (Opacity).

Kliknij, aby powiększyć6 Usuwamy zbędne krople

Klikamy na ikonie maski w dolnej części okna warstw. Z przybornika wybieramy pędzel w kolorze czarnym i zamalowujemy nim niechciane elementy. Następnie spłaszczamy i zapisujemy obrazek.

<hr size=1 noshade>Kliknij, aby powiększyćNasze wartości

Ustawienia końcówki dla pędzla, którym namalowaliśmy krople deszczu, w naszym przyk?adzie to: Brush Presets: Pędzel gładki 19 Brush Tip Shape: Diameter: od 20 do 50 (ustawienia pędzla można zmieniać w trakcie malowania), Spacing - 226 Shape Dynamics: Size "Litter" - 76%, Minimum Diameter - 18%, Angle Litter - 0%, Roundness Litter - 54%, Minimum Roundness - 19% Scattering: Scatter - 1000%, Fade - 25, Count - 5%, Count Litter - 5%, Fade - 25.<hr size=1 noshade>

Czego uczymy

  • Jak "dorysować" krople wody na zdjęciu

  • Poziom trudności: średnio zaawansowany

  • Potrzebne umiejętności: podstawowa znajomość narzędzia Brush i stylów warstw

  • Program: Adobe Photoshop 7

  • Sprzęt: komputer

Nasze wartości

Nasze ustawienia stylu warstwy, pozwalające na określenie pozycji, wielkości i wrażenia głębokości przestrzennej tworzonej kropli: Bevel and Emboss -> Structure, Style: Inner Bevel, Technique: Smooth, Depth: 261%, Direction: Down, Size: 10, Soften: 10, Bevel and Emboss -> Shading: Angle: 15, Altitude: 28, Highlight Mode: Screen - Opacity: 100%, Shadow Mode: Multiply - Opacity: 10%.