Painter od kuchni

Przez kilka ostatnich miesięcy starałem się przybliżyć możliwości programu malarskiego Painter. Pokazałem, jak można wykorzystać jego możliwości do realizacji najróżniejszych stylów. Przez proste kredki, pastele, tusze, na akwareli kończąc.

Przez kilka ostatnich miesięcy starałem się przybliżyć możliwości programu malarskiego Painter. Pokazałem, jak można wykorzystać jego możliwości do realizacji najróżniejszych stylów. Przez proste kredki, pastele, tusze, na akwareli kończąc.

W dzisiejszym, ostatnim już odcinku, przyjrzymy się innym ciekawym narzędziom, które nie zasługują wprawdzie na odrębny temat, ale szkoda byłoby nie wspomnieć o ich właściwościach, dzięki którym wzbogacają warsztat twórcy.

Zobacz również:

Mozaika

1Kliknij, aby powiększyć1Czy nie mieliście ochoty na stworzenie misternej układanki z kamieni w bizantyjskim stylu? Jest to co prawda pracochłonne i żmudne dłubanie, ale nie w Painterze. Mamy dwa sposoby tworzenia takich prac w Painterze. Albo korzystamy ze zdjęcia, które będzie stanowiło podstawę kolorystyczną i kompozycyjną, albo budujemy mozaikę od podstaw. W pierwszym przypadku otwieramy nasze zdjęcie albo rysunek, wykonujemy Quick clone i rysujemy na nowej kartce. Poszczególne "kamienie" będą przyjmowały kolor ze zdjęcia. Do użytkownika będzie tylko należało ustalenie wielkości kamienia (szerokości i długości) i odstępu między nimi. To użytkownik decyduje, czy będzie tworzył kuliste czy pociągłe plamy - jeśli któryś z elementów nie będzie odpowiadać, można go usunąć albo zmienić jego kolor 1. Zmieniając nasycenie czy jasność "kamienia", można podkreślić kontrast w odpowiednich partiach obrazu. Zwróćmy uwagę na okładkę z poprzedniego numeru Digita, którą miałem przyjemność stworzyć. Powstała właśnie w tej technice.

Obraz uzyskany za pomocą tej techniki może być dopiero podstawą do następnych etapów. Dzięki działaniom filtrów, oświetlenia kontrastu i nasycenia można stworzyć niesamowicie realistycznie wyglądające kompozycje.

Pattern Pen

2Kliknij, aby powiększyć2Ile razy przyszło nam narysować kawałek liny, sznurówki lub nierównomiernie ułożonego łańcucha, a pod ręką nie było akurat żadnego odpowiedniego zdjęcia stockowego.

Na szczęście Painter znów przychodzi z pomocą. Za pomocą funkcji Pattern pen - pattern pen masked 2 najpierw trzeba stworzyć swój wzór. W zależności od siły nacisku piórka uzyskamy dowolne kształty. Należy pamiętać, aby precyzyjnie przygotować sobie szlaczek, a szczególnie jego początek powinien pokrywać się z końcem. Za pomocą tej metody możemy dowolnie rysować różne skomplikowane "węże" w kształcie dokładnie takim, jaki chcemy.

3Kliknij, aby powiększyć3Te efekty możemy nakładać na kilka sposobów: rozcierając za pomocą Pattern Chalk lub nakładając monochromatyczną plamę narzędziem Pattern Grad Tool, która przyjmie wybrany przez nas kolor i będzie półprzezroczysta. Plama będzie z początku nasycona, a w miarę jej nakładania straci moc. Dokładnie tak jak w rzeczywistości, gdy kończy nam się farba na pędzlu. Narzędzie Pattern Soft Edge da nam plamę o zmiękczonych krawędziach 3, natomiast narzędzie Patern Pen Transparent umożliwi pracę z półprzezroczystą kreską.

Jest to niewiarygodnie przydatne narzędzie do zarysowania i wizualizacji koncepcji.

Artist

4Kliknij, aby powiększyć4Artyści zostawili po sobie charakterystyczne style i sposoby nakładania plamy na obraz. W palecie Artist znajdziemy Van Gogha - bardzo ciekawa imitacja techniki holenderskiego mistrza. Plama budowana jest z kilku kresek składających się z wybranego koloru i kolorów pochodnych. Jeśli na plamę zostaną nałożone kulistymi, dynamicznymi ruchami, praca coraz bardziej będzie wchodziła w klimat malarstwa Van Gogha. Jeszcze tylko trochę ćwiczeń z indywidualnym ustawieniem charakterystyki pędzla, a wierne skopiowanie "Słoneczników" będzie tylko kwestią czasu 4.

Technika Impressionist buduje plamkami, a w kształcie pędzla wyraźnie widać postrzępione krawędzie. Fantastycznie oddaje główne cechy impresjonizmu. Z pędzli wartych wymienienia jest jeszcze Seurat. Tutaj plama będzie tworzona z kropeczek w wybranym przez nas kolorze i kolorach pochodnych od niego.

F-X

5Kliknij, aby powiększyć5Garść bardzo ciekawych narzędzi dla miłośników efektów specjalnych. W tej palecie znajdziemy Furry brush (pędzel kosmaty - 5). Narysujesz nim kosmate zwierzaki lub kołnierze od futer bez żmudnego nakładania włosek po włosku. Narzędzie Confussion sympatycznie, bajkowo rozmyje krawędzie rysunku.

Glow rozbłyśnie i rozjaśni wybrane fragmenty rysunku w dowolnym wybranym kolorze. Bardzo przydatne narzędzie do rozjaśniania kiepsko zrobionych zagniecionych zdjęć czy rysunków.

6Kliknij, aby powiększyć6Piano Keys 6 da plamę złożoną z kresek położonych na siebie - jakby klawisze pianina. Tworzy mieszankę kolorystyczną w bardzo modnych ostatnio zestawieniach kolorów.

Narzędzie Shattered stworzy wrażenie potłuczonego szkła 7 - które przez swoją grubość będzie zniekształcało powierzchnię, na której je położymy.

Neon pen - położy nam rozświetloną 8, bardzo intensywną kreskę. Za pomocą narzędzia Fire podpalimy: nasz rysunek. Pędzel w kształcie płomienia będzie stopniowo nasycał wybranym kolorem i rozświetlał partie rysunku.

7Kliknij, aby powiększyć78Kliknij, aby powiększyć8

9Kliknij, aby powiększyć9Jeśli będziemy nakładać plamę w jednym miejscu, dojdziemy w końcu do bieli 9.

Image hose

Jest to świetne rozwiązanie, gdy przychodzi nam stworzyć przestrzeń składającą się z wielu realistycznie wyglądających elementów.

Image hose to nic innego jak maska z wcześniej przygotowanej kompozycji na czarnym tle.

Chcemy stworzyć kamienistą drogę, zamiast asfaltu, który jest na zdjęciu. Nic prostszego. Wybieramy kilka zdjęć interesujących nas kamieni, szparujemy je i układamy obok siebie na czarnym tle, a następnie zapisujemy jako nozzle.

Od tego momentu nasz pędzel będzie "malował" kamieniami. Ich wielkość, sposób nakładania i odstępy można ustawić, zmieniając pędzle dostarczone dla tej techniki. Panorama miasta z budynkami, trawa, kamienny mur, ceglana ściana? Teraz to banał. Nawet jeśli tylko zamarkujemy te elementy, które będą stanowiły tło do naszej prezentacji, będą wyglądały niewiarygodnie estetycznie 10 11.

10Kliknij, aby powiększyć1011Kliknij, aby powiększyć11

Painter to temat-rzeka. Nie wystarczy kartek na opisanie wszystkich jego funkcji. Trzeba po prostu spróbować, a możliwości programu szybko staną się przepustką do zupełnie innego wymiaru. Doskonale współpracuje z Photoshopem, co nie było takie oczywiste w poprzednich wersjach programu. Pięknie uzyskany granat w Painterze stawał się ohydnym fioletem i kilka godzin pracy szło na marne - bo aby z powrotem uzyskać nasz kolor, trzeba było pójść na kompromis i inne kolory bladły lub zmieniały swoją temperaturę. Teraz jest inaczej - pracę można swobodnie zapisać jako plik PSD.

Twórcy programu ciągle pracują nad jego udoskonaleniami. Niedawno pokazał się update do wersji 9.1, dzięki któremu dostaliśmy nowe pędzle Art Pen). Użytkownicy Windows mogą pracować na dwóch monitorach naraz.

Doskonale poprawiono płynność aerografu i nawet na monitorach LCD (które zawsze gorzej wyświetlają gradienty niż kineskopowe) wygląda on o wiele lepiej.

Poprawiono współpracę z Photoshopem i systemem z Mac OS X.

Ułatwiono skalowanie pędzli i pracę z akwarelą. Przed tą aktualizacją uważałem Paintera za doskonałość, teraz jest już perfekcyjny.

Spotlight

12Kliknij, aby powiększyć12Opierając się na haśle "Przestań szukać, zacznij znajdować", firma Corel zapewniła duże udogodnienie użytkownikom Paintera, wypuszczając darmową wtyczkę do wyszukiwarki Spotlight 12. Dzięki niej wszyscy użytkownicy Mac OS-a X 10.4 (Tiger) mogą teraz dokładnie i precyzyjnie wyszukiwać prace stworzone w Painterze. W polu wyszukiwania możemy wpisać nazwę warstwy lub tekst znajdujący się w pliku.riff (natywny format Paintera), aby błyskawicznie uzyskać listę plików spełniających powyższe kryteria.

Więcej informacji na temat tej technologii można znaleźć pod adresem http://www.corel.com/painterix/spotlight/index.html .

To ostatni odcinek z cyklu tajemnice Paintera.

Mam nadzieję, że udało mi się choć trochę przybliżyć potężne możliwości tego programu graficznego.