Świat iPoda - Korzystanie z podcastów

W najnowszej wersji iTunes pojawiła się możliwość odtwarzania tzw. podcastów - nagrań dźwiękowych, które mogą być tworzone przez każdego posiadacza mikrofonu, który ma coś ciekawego do powiedzenia. Już po dwóch dniach od dodania katalogu Podcast do sklepu iTunes Music Store użytkownicy zaprenumerowali ponad milion takich audycji.

W najnowszej wersji iTunes pojawiła się możliwość odtwarzania tzw. podcastów - nagrań dźwiękowych, które mogą być tworzone przez każdego posiadacza mikrofonu, który ma coś ciekawego do powiedzenia. Już po dwóch dniach od dodania katalogu Podcast do sklepu iTunes Music Store użytkownicy zaprenumerowali ponad milion takich audycji.

Obecnie w sklepie Apple'a dostępnych jest ponad 15 tysięcy podcastów poświęconych technologii, sportowi, polityce i innym tematom. Pobierać je mogą wszyscy użytkownicy iTunes. Również w Polsce zaczynają się pojawić pierwsze ogólnodostępne audycje (ich katalog dostępny jest pod adresem podcast.pl). Podcastów można słuchać zarówno w komputerze, jak i za pomocą odtwarzacza iPod.

Zobacz również:

<strong>Prosta konwersja </strong>Ponowne zakodowanie podcastów umożliwi ich automatyczną synchronizację z odtwarzaczem iPod shuffle za pomocą funkcji AutofillKliknij, aby powiększyćProsta konwersja Ponowne zakodowanie podcastów umożliwi ich automatyczną synchronizację z odtwarzaczem iPod shuffle za pomocą funkcji AutofillNie wszyscy nasi Czytelnicy wiedzą jednak, jak w pełni skorzystać z tej technologii. Przedstawiamy więc przydatne wskazówki i podpowiedzi na temat korzystania z podcastów.

Podcasty i iPod shuffle

Popularne iPody shuffle mają pojemność tylko 512 MB lub 1 GB, dlatego iTunes próbuje upchnąć na nich maksymalną ilość muzyki. Oznacza to jednak, że ten model odtwarzacza nie obsługuje plików AIFF (zajmują one bardzo dużo miejsca), a funkcja Autofill w iTunes nie dodaje książek audio ani podcastów, nawet jeśli znajdują się one na liście odtwarzania.

Aby dodać podcasty, wystarczy przeciągnąć je na ikonę iPoda shuffle na liście Source w iTunes. Lepszym rozwiązaniem będzie jednak ich konwersja do formatu AAC (zwykle są to pliki MP3), dzięki czemu program będzie automatycznie przenosił je do iPoda. Aby wykonać taką konwersję, należy wybrać żądany koder na karcie Importing w panelu preferencji Advanced, a następnie wybrać polecenie Convert Selection z menu Advanced. W przypadku odpowiedniej konfiguracji (koder AAC i ustawienie Spoken Podcast) plik wynikowy będzie mniejszy niż oryginalny podcast (patrz zrzut "Prosta konwersja").

Konwersja pliku powoduje jednak usunięcie znaczników rozdziałów, a także możliwości tworzenia zakładek. Tę drugą funkcję można jednak przywrócić za pomocą skryptu AppleScript o nazwie Make Bookmarkable, który jest dostępny pod adresem http://macworld.com/0761 ).

Tworzenie zakładek

<strong>Długoterminowe związki</strong> Za pomocą listy rozwijanej Keep w programie iTunes można określić czas przechowywania podcastówKliknij, aby powiększyćDługoterminowe związki Za pomocą listy rozwijanej Keep w programie iTunes można określić czas przechowywania podcastówPodcasty pobrane ze źródła innego niż iTunes Music Store często nie pozwalają tworzyć zakładek, co oznacza, że iPod nie zapamiętuje miejsca, w którym zakończono odtwarzanie audycji. Na szczęście w iTunes dostępna jest funkcja, która pozwala rozwiązać ten problem. Po zaznaczeniu audycji wybieramy polecenie File: Get Info, klikamy kartę Options w nowym oknie, a następnie włączamy opcję Remember Playback Position i klikamy przycisk OK. Od tej chwili program iTunes i iPod będą mogły kontynuować odtwarzanie audycji od miejsca, w którym zatrzymano odsłuch.

Brak losowego odtwarzania

Podcasty zakodowane jako pliki M4B (czyli pliki AAC z możliwością tworzenia zakładek) nie są odtwarzane na iPodzie shuffle w trybie losowym. Aby temu zaradzić, należy ustawić przełącznik trybu odtwarzania z tyłu iPoda w pierwszej pozycji (kolejne utwory), a nie w drugiej (losowo).

Znikające podcasty

<strong>Chcę wiedzieć więcej</strong> Ikona informacji lub polecenie Get Info pozwala uzyskać więcej informacji na temat audycjiKliknij, aby powiększyćChcę wiedzieć więcej Ikona informacji lub polecenie Get Info pozwala uzyskać więcej informacji na temat audycjiPanel preferencji Podcasts w programie iTunes zapewnia możliwość zachowania wszystkich podcastów, które nie zostały jeszcze odtworzone. Jeżeli jednak iPod został skonfigurowany na automatyczną aktualizację podcastów, będzie oznaczał wszystkie częściowo przesłuchane podcasty jako już odtworzone. W czasie kolejnej synchronizacji takie podcasty znikną zarówno z iPoda, jak i z programu iTunes.

Z tego powodu lepiej wybrać opcję pozwalającą zachować kilka ostatnich podcastów z danej serii. Do tego celu służy menu rozwijane Keep w oknie preferencji Podcasts. Wybranie na przykład ustawienia Last 5 Episodes pozwoli uniknąć przypadkowego zniknięcia audycji (patrz zrzut "Długoterminowe związki").

Podziel się z innymi

W jaki sposób można podzielić się nowym podcastem ze znajomymi? Nie ma potrzeby odsyłania ich do sklepu Apple'a. Wystarczy wybrać pozycję Podcasts na liście Source w iTunes i przeciągnąć tytuł wybranej audycji na biurko. Spowoduje to utworzenie niewielkiego pliku subskrypcji z rozszerzeniem .pcast, który można wysłać do wybranej osoby. Aby odbiorca mógł odtworzyć podcast, musi tylko kliknąć dwukrotnie otrzymany plik.