Wszystko w RAM-ie

Nadszedł kres chudych lat. Nawet część masowo produkowanych pecetów ma tak bogate zasoby pamięci, że mogą bez problemu sprostać wymaganiom aplikacji. Poniższy materiał pomoże optymalnie wykorzystywać pamięć komputera.

Nadszedł kres chudych lat. Nawet część masowo produkowanych pecetów ma tak bogate zasoby pamięci, że mogą bez problemu sprostać wymaganiom aplikacji. Poniższy materiał pomoże optymalnie wykorzystywać pamięć komputera.

Obecnie w komputerach stacjonarnych i przenośnych kryje się przeważnie 512 MB, a niekiedy nawet 1 GB pamięci roboczej. W wypadku niektórych gier, a także wymagających aplikacji z DTP, CAD i montażu wideo rzeczywiście pamięci RAM nigdy nie za wiele. Tymczasem typowy komputer w biurze lub domu przeciętnego użytkownika nigdy nie sięgnie po ostatnie bajty swoich modułów pamięci RAM. Do korzystania z systemu operacyjnego Windows XP, pakietu biurowego Office, przeglądarki internetowej, odtwarzacza plików multimedialnych i krążków DVD z powodzeniem wystarczy 256 MB. Windows XP zużywa od 70 do 80 MB pamięci - mniej więcej tyle samo uruchomiony w całości pakiet Office. Przeglądarka internetowa z dwucyfrową liczbą otwartych okien zużywa niespełna 50 MB, a przeglądarka obrazków z wieloma wczytanymi fotkami kolejne 50 do 100 MB. W sumie daje to 300 MB - zakładając, że użytkownik pootwierał wszystkie wyszczególnione aplikacje. Co zrobić z resztą zasobów pamięciowych, które leżą odłogiem?

Zobacz również:

Poziomy trudności

Poziom 1

Prosta porada, niewymagająca dużego doświadczenia ani nakładu pracy.

Poziom 2

Porada dla zaawansowanych. Wymaga pewnych wiadomości i wprawy.

Poziom 3

Zawiła, niekiedy ryzykowna porada dla bardzo doświadczonych użytkowników.

Przejrzysty pulpit - 2

Bogate zasoby pamięci pozwalają mieć stale pod ręką wszystkie często używane aplikacje. Wprawdzie możesz umieścić skróty do nich w menu Autostart, dzięki czemu będą wczytywane wraz ze środowiskiem Windows, jednak w natłoku okien szybko stracisz orientację na pulpicie. A jeśli zdecydujesz się na zminimalizowanie okien, szybko zapełnisz pasek zadań. Ponadto nie wszystkie programy akceptują uruchamianie w trybie zminimalizowanym. Jeżeli aplikacja składa się z wielu okien bądź pasków narzędzi, nie zostaną ukryte.

W rozwiązaniu problemu pomogą ci specjalne menedżery pulpitu, udostępniając znacznie więcej powierzchni ekranowej. Godny polecenia jest m.in. opensource'owy Virtua Win (dostępny pod adresem: http://virtuawin.sourceforge.net , środowiska: Windows 98/Me/2000/XP, rozmiar pliku: 348 KB). Za jego pomocą powiększysz swoje ekranowe włości i będziesz mógł przeskakiwać pomiędzy kilkoma wirtualnymi pulpitami, naciskając określone kombinacje klawiszy lub przesuwając kursor myszy do krawędzi ekranu. Okna aplikacji są widoczne tylko na tym pulpicie, z którego zostały uruchomione.

Czysty podział - plik Vwrun.EXE rozmieszcza najczęściej używane aplikacje na określonych pulpitach, do których użytkownik przeskakuje za pomocą menedżera Virtua Win.Kliknij, aby powiększyćCzysty podział - plik Vwrun.EXE rozmieszcza najczęściej używane aplikacje na określonych pulpitach, do których użytkownik przeskakuje za pomocą menedżera Virtua Win.Do cech szczególnych Virtua Win należy możliwość wczytywania aplikacji z góry do żądanego pulpitu. Dzięki temu znajdziesz je w trakcie sesji Windows na właściwym miejscu. Wymaga to dodatkowego narzędzia Vwrun (dostępne pod adresem: http://virtuawin.sourceforge.net , środowiska: Windows 98/Me/2000/XP, rozmiar pliku: 38 KB). Rozpakuj pobrane archiwum i skopiuj plik VWRUN.EXE do katalogu, w którym jest zainstalowany Virtua Win. Wpisując

vwrun 2 <aplikacja>

przywołasz podaną aplikację na drugim pulpicie, po czym powrócisz od razu do pierwszego. Aby uruchamiać Worda automatycznie na drugim pulpicie, arkusz kalkulacyjny Excel na trzecim, a okno Mój komputer na czwartym, wystarczy przygotować prosty skrypt VBS, który przywołuje menedżera Virtua Win, a następnie wczytuje poszczególne aplikacje na żądane pulpity. Zadanie to demonstruje nasz skrypt pcwVwrun.VBS (na płycie DVD), który dostosujesz do własnych potrzeb za pomocą dowolnego edytora tekstowego.

Korzystając z programu Vwrun, nie powinieneś powierzać mu uruchamiania menedżera Virtua Win. Znacznie lepiej zainicjować je poprzez skrypt według zaprezentowanego wzorca. Dzięki temu i zawartym w nim poleceniom sleep uzyskasz pewność, że najpierw zostanie wczytany menedżer okien, a dopiero potem (we właściwym odstępie czasu) rozpocznie się ładowanie programów i umieszczanie ich na pulpitach.

Porządkowanie pulpitu - 2

Nie dla serwerów - w wypadku komputerów domowych i biurowych warto zaznaczyć opcję Programy.Kliknij, aby powiększyćNie dla serwerów - w wypadku komputerów domowych i biurowych warto zaznaczyć opcję Programy.W pamięci miejsca dostatek, ale pulpit i pasek zadań są przeładowane oknami. W takiej sytuacji użytkownik zamyka przeważnie niektóre programy, nawet gdy za chwilę będą mu potrzebne. Alternatywą menedżera okien są proste skrypty, które w mgnieniu oka zaprowadzą porządek na pulpicie. Cała sztuczka polega na tym, aby w razie potrzeby ukrywać bądź przywracać okna jednej lub kilku aplikacji. Oprócz okna zniknie jego przycisk z paska zadań, co zwiększy ład na ekranie.

Warunkiem działania takich skryptów jest biblioteka pcwHide.DLL (na płycie DVD). Należy ją skopiować do dowolnego folderu na dysku, a następnie zarejestrować poleceniem

regsvr32 <ścieżka_dostępu>\pcwhide.dll

Od tej pory możesz tworzyć skrypty według wzorca w pliku pcwIE_Hide.VBS (na płycie DVD). Skrypt ten przewiduje kilka scenariuszy. Jeśli w danej chwili nie jest wczytana przeglądarka Internet Explorer, zostaje uruchomiona. Internet Explorer znajdujący się na pierwszym planie będzie ukryty (wszystkie okna), a jeżeli jest schowany zostanie ponownie przywołany na pulpit (wszystkie okna).

Aby ułatwić sobie użytkowanie tego i podobnych skryptów, najlepiej założyć do nich skróty w menu Start i przydzielić im klawisze skrótów (np. [Ctrl Shift I]). Za ich pomocą będziesz mógł błyskawicznie ukrywać i odkrywać okna aplikacji.

Na podobnych zasadach działa skrypt pcwEX_Hide.VBS (na płycie DVD). Chowa i przywraca okna Eksploratora pod warunkiem, że na karcie Widok w menu Narzędzia | Opcje folderów jest zaznaczone pole wyboru Wyświetl pełną ścieżkę na pasku tytułu. Jeśli zmieniłeś nazwę okna Mój komputer, powinieneś zmodyfikować ją także w wierszu 9. skryptu. Wprowadzając drobne zmiany, możesz utworzyć podobne skrypty do używanego przez siebie oprogramowania biurowego, pocztowego i/lub multimedialnego.

Bufor systemu czy dysk wirtualny? - 2

W komputerze, który dysponuje 512-megabajtową lub jeszcze większą pamięcią RAM, praktycznie cały czas zasoby z twardego dysku są buforowane w szybkiej pamięci roboczej. Domyślnie środowisko Windows przeznacza na to od 30 do 50 procent pamięci, dopóki system i aplikacje zadowalają się resztą wolnego miejsca. Dzięki temu system wczytuje znacznie szybciej użyte wcześniej programy i pliki użytkownika, bo nie musi sięgać po nie do twardego dysku, lecz pobiera je błyskawicznie z działających modułów RAM. W razie większego obciążenia pamięci bufor systemu natychmiast zmniejsza swoją pojemność nawet do 3 procent dostępnej pamięci operacyjnej. Tego bardzo elastycznego mechanizmu, który na dodatek współpracuje z wyrafinowanymi skutecznymi algorytmami decydującymi o tym, jakie dane i kiedy wczytywać do bufora, nie pobije ani dysk wirtualny, ani karta I-RAM. Dane z bufora trafią do użytkownika równie szybko, jak z dysku wirtualnego. Zatem dysk tego typu powinieneś wziąć pod uwagę tylko wtedy, gdy w pamięci zostanie duży obszar na potrzeby bufora systemowego.

Windows XP udostępnia bardzo skąpe możliwości konfigurowania bufora systemowego. Przejdź do karty Zaawansowane w oknie Właściwości systemu, po czym kliknij przycisk Ustawienia w rubryce Wydajność. Ponownie wskaż kartę Zaawansowane.

Zaznaczając odpowiednią opcję w rubryce Użycie pamięci, możesz przynajmniej dać pierwszeństwo buforowi nad aplikacjami. W ten sposób zwiększysz wydajność bufora. Czynność ta jest równoznaczna z przyporządkowaniem wartości binarnej "LargeSystemCache" w kluczu "HKEY_ LOCAL_MACHINE\SYSTEM\CurrentControlSet\Control\Session Manager\Memory Management" cyfry 1 (domyślnie jest jej przypisana cyfra 0). Powoduje to, że bufor wczytuje do pamięci roboczej także stosunkowo duże pliki, które ignorował przy wartości domyślnej 0.

Oprócz tego możesz w każdej chwili wymusić opróżnienie bufora, symulując nadmierne zapotrzebowanie na pamięć. Efekt ten uzyskasz chociażby za pomocą jednowierszowego skryptu VBS o następującej treści:

n=string(420000000, "x")

Sterownik dysku wirtualnego włączysz w Panelu sterowania. Pojemność dysku ustawisz na karcie Geometry.Kliknij, aby powiększyćSterownik dysku wirtualnego włączysz w Panelu sterowania. Pojemność dysku ustawisz na karcie Geometry.W powyższym przykładzie zażądasz zwolnienia 420 MB miejsca. W komputerze wyposażonym w 512 MB pamięci bufor ustąpi pola, zwalniając maksymalnie dużo miejsca. Opisana metoda przydaje się przede wszystkim w celach testowych - np. gdy zechcesz zbadać wydajność systemu lub twardego dysku, unikając restartowania środowiska Windows (samo powtórne zalogowanie nie opróżnia bufora).

Rozszerzone właściwości bufora - 2

Do buforowania plików jądra systemu, sterowników systemowych i często używanych aplikacji wykorzystuje podstawowe informacje: ścieżki, zapotrzebowania pamięciowe i dodatkowo wymagane elementy - dane te gromadzi w folderze \%windir%\Prefetch. Aby umożliwić szybkie wczytywanie stale używanych aplikacji, program defragmentujący przenosi je podczas bezczynności systemu na zewnętrzne ścieżki twardego dysku (umożliwiają szybszy odczyt danych).

Na efekty nie trzeba długo czekać. Funkcja wstępnego wczytywania (prefetching) skróci czas uruchamiania systemu od 8 do 12 sekund i przyspieszy o blisko 30 procent przywoływanie aplikacji wyszczególnionych w folderze Prefetch. Wielkość wzrostu wydajności zależy od twardego dysku, ale nie ulega wątpliwości, że przedstawiona funkcja przynosi wymierne korzyści.

Tymczasem odradzamy ręczne podkręcanie parametrów w obrębie klucza "HKEY_LOCAL_MACHINE\SYSTEM\ CurrentControlSet\Control\Session Manager\Memory Management\PrefetchParameters". Wartość "EnableSuperfetch", cytowana często w Internecie, nie wnosi żadnych zmian do zarządzania pamięcią. Jeszcze gorsze jest cytowane w Sieci przypisanie cyfry 5 w wartości "EnablePrefetcher". W ten sposób wyłączysz mechanizm wstępnego wczytywania zamiast zoptymalizować go. Jedynym rozsądnym ustawieniem jest wartość domyślna 3, która uwzględnia pliki rozruchowe systemu (wartość 2) i aplikacje (wartość 1). Według naszej wiedzy, nie da się zwiększyć ani zmniejszyć maksymalnej liczby wpisów w katalogu %windir%\Prefetch.