Nieduże, a potężne

Do niedawna były tylko małymi, wygodnymi zamiennikami dyskietek, ale dziś urosły w siłę: pamięci USB pozwalają zabrać ze sobą dane i aplikacje, szyfrować pliki, a nawet ratować komputery. Oto kilka wskazówek, dzięki którym zwykłe, niepozorne urządzenie stanie się przydatnym, wielofunkcyjnym kompanem.

Do niedawna były tylko małymi, wygodnymi zamiennikami dyskietek, ale dziś urosły w siłę: pamięci USB pozwalają zabrać ze sobą dane i aplikacje, szyfrować pliki, a nawet ratować komputery. Oto kilka wskazówek, dzięki którym zwykłe, niepozorne urządzenie stanie się przydatnym, wielofunkcyjnym kompanem.

W pracy nie możesz zainstalować Firefoksa? W internetowej kafejce tęsknisz za swoimi programami, ustawionymi wedle upodobań? Teraz wiele aplikacji możesz zabrać ze sobą.

Zobacz również:

Specjaliści od programowania wzięli się za dostosowanie popularnych aplikacji do uruchamiania wprost z wymiennego napędu. Wiele tego rodzaju narzędzi jest bezpłatnych, w tym nasza trójka faworytów, przenośne wersje: przeglądarki Firefox, klienta e-mail Thunderbird i pakietu OpenOffice autorstwa Johna Hallera ( http://johnhaller.com ; polskie wersje pod adresem http://portable.thunderbird.of.pl ). Oprócz nich są m.in.: programy PIM, komunikatory czy przeglądarki graficzne (patrz PCWK 10/04, str. 124).

Wśród komercyjnych programów warto zwrócić uwagę na narzędzia do synchronizacji plików, takie jak Migo czy Carry It Easy. Nie tylko aktualizują pliki, które zmieniły się w pececie bądź pamięci USB, lecz również synchronizują dane Outlooka, Ulubione z Internet Explorera oraz inne spersonalizowane elementy przydające się podczas korzystania z cudzego peceta. Programy tego typu można kupić osobno ( http://www.migosoftware.com , http://www.cososys.com ) albo wraz z napędem USB, np. Kingston DataTraveler II+ 512 MB za 160 zł.

Jeśli rozważasz kupno nowej pamięci USB, przyjrzyj się urządzeniom U3, pozwalającym na uruchamianie specjalnie napisanych aplikacji wprost z napędu. Preferencje, pliki danych i tym podobne elementy pozostają na wymiennym dysku, więc w komputerze-gospodarzu nie będzie żadnych śladów twej pracy (patrz PCWK 1/05, str. 90).

Większość pamięci U3 ( http://www.u3.com ) ma preinstalowanych wiele aplikacji. Można je uruchamiać albo pobrać nowe (kosztują do 45 dolarów) za pomocą menu U3 Launchpad, które przypomina menu Start Windows i rezyduje na pasku systemowym po podłączeniu urządzenia.

Przetestowaliśmy kilka napędów U3 i uważamy, że mają wiele zalet. Różnią się praktycznie tylko dołączanym oprogramowaniem. Na czoło wysuwają się SanDisk U3 Cruzer Micro 1 GB (100 dol.) i Memorex U3 Smart Mini TravelDrive 1 GB (90 dol.). Cruzer Micro oferuje sporo bezpłatnych i próbnych aplikacji, w TravelDrive znajdziesz programy Thunderbird, McAfee AntiVirus i Migo.

Gry w drodze - bez PSP

MAME to program pozwalający na uruchamianie gier-hitów z przeszłości przez emulację starych systemów i konsoli oraz wykonywanie plików ROM zawierających kod tych gier. Ponieważ bez problemu uruchomisz go z napędu USB, wystarczy pobrać aplikację z http://www.mame.net i rozpakować ją na dysk wymienny.

Ale uwaga: zgodnie z prawem, spośród ponad 5800 dostępnych plików ROM wolno ci pobrać jedynie te, których masz oryginały. Na początek odwiedź http://www.mameromlinks.com .

Zabezpiecz się

Szyfrowanie i zabezpieczenia biometryczne w tych urządzeniach zapewnią trochę spokoju, gdy musisz przenosić poufne dane w tak łatwej do zgubienia pamięci.

Skaner lini papilarnych w SanDisk Cruzer Profile.Kliknij, aby powiększyćSkaner lini papilarnych w SanDisk Cruzer Profile.Wbudowane narzędzia w napędach typu Lexar JumpDrive Secure II 1 GB (340 zł) czy Kingston DataTraveler Elite 1 GB (350 zł) pozwalają chronić poszczególne pliki 256-bitowym szyfrowaniem AES. Możesz również utworzyć w pamięci partycję, która szyfruje każdy plik na niej zapisywany i jest widoczna w systemie pod inną literą dysku. Każdy napęd U3 można zaś zabezpieczyć hasłem, uzyskując w ten sposób podstawowy poziom zabezpieczenia.

Gdy bezpieczeństwo ma naprawdę duże znaczenie, przyjrzyj się pamięciom z wbudowanym czytnikiem linii papilarnych. Działają jak każde inne urządzenie biometryczne, blokując dostęp do momentu zeskanowania właściwego odcisku. Przyjrzeliśmy się dwóm modelom: pamięciom SanDisk Cruzer Profile 512 MB (100 zł) i Sony MicroVault with Fingerprint Access (90 dol.). SanDisk nieco bardziej przypadł nam do gustu, ponieważ Sony wymaga dodatkowego kabla i instalacji oprogramowania.

Tyci Linux

Startowa pamięć z Linuksem pozwala na zabawę z popularnym otwartym systemem operacyjnym bez ryzyka przypadkowego zmodyfikowania zawartości twardziela.

Najprostszym wyjściem jest zakup napędu z zainstalowanym już Linuksem. Najbardziej rozpowszechniona jest dystrybucja Damn Small Linux, oferowana wraz z pamięcią 256 MB za 68 dol. ( http://www.damnsmalllinux.org ). Jeśli chcesz samodzielnie zainstalować system, pobierz Damn Small Linux z tej samej witryny WWW albo sprawdź Puppy Linux ( http://www.goosee.com/puppy ).

Utwórz zestaw czyszczący do peceta ze spyware

Jednym z najbardziej poręcznych zastosowań pamięci USB jest użycie jej jako zestawu ratunkowego z aplikacjami uzdrawiającymi zainfekowane komputery. Ma to szczególne znaczenie, gdy musisz odłączyć system od Internetu i nie możesz pobrać odpowiedniego oprogramowania lub jeśli przyjdzie ci odwiedzić przerażonego kolegę z zawirusowanym pecetem.

Jeśli chcesz utworzyć porządną "apteczkę", skopiuj do napędu USB zestaw aplikacji z poniższych kategorii:

Narzędzie antywirusowe - oczywisty niezbędnik. AntiVir PersonalEdition Classic (bezpłatny, http://www.free-av.com ) jest bardzo dobrym wyborem, który działa wprost z napędu USB. Zostaw też pod ręką plik instalacyjny, aby załadować go do oczyszczonego peceta. Użytkownicy pamięci U3 mogą również pobrać skanery McAfee VirusScan i Avast.

Skanery spyware'u - im więcej, tym lepiej, bo żadne narzędzie w pojedynkę nie znajdzie wszystkiego. Trójka dobrych wojowników to Spybot Serach & Destroy (bezpłatny, http://www.safer-networking.org ), Ad-Aware SE (bezpłatny, http://www.lavasoftusa.com ) i PestPatrol 2005 (darmowa wersja próbna, http://www.pestpatrol.com ). Niestety, tylko Ad-Aware uruchomisz z napędu USB (trzeba tylko polecić instalatorowi umieszczenie plików programu na dysku wymiennym), dlatego pozostałe narzędzia zostaw w wersji instalacyjnej do zakażonego peceta.

Aktówka na sterydach, czyli Microsoft SyncToy (bezpłatna), oferuje zaawansowane opcje synchronizacji plików między pecetem a pamięcią.Kliknij, aby powiększyćAktówka na sterydach, czyli Microsoft SyncToy (bezpłatna), oferuje zaawansowane opcje synchronizacji plików między pecetem a pamięcią.Czyściciel dysku - terminator w dniu sądu ostatecznego. Gdy stanie się najgorsze i trzeba sobie dać spokój z zainfekowaną maszyną, warto mieć pod ręką dobre narzędzie do kasowania zawartości twardziela. Wiele aplikacji czyszczących uruchamia się z napędów USB, w tym Eraser (pełna wersja 18 dol., http://www.heidi.ie ).

Niezależnie od tego, czy aplikacje zabezpieczające uruchamiasz z pamięci USB, czy z twardego dysku w pececie, obowiązuje ta sama zasada: nieaktualne są mało warte. Korzystaj z funkcji automatycznej aktualizacji w programie antywirusowym na czystym pececie tuż przed użyciem "apteczki" i co miesiąc pobieraj znowelizowane pliki instalatorów antyszpiegowskich.

Dziesiątki książek w kieszeni

Jeśli w podróży złości cię brak czegoś do czytania, umieść w pamięci USB kolekcję e-książek (w formacie tekstowym) wybranych spośród tysięcy darmowych pozycji dostępnych w ramach Projektu Gutenberg ( http://www.gutenberg.org ). Warto też mieć zawsze przy sobie narzędzie, które pozwoli otworzyć dokumenty PDF bez instalacji oprogramowania - te warunki spełnia niewielki (2,4 MB) FoxIt Reader, z powodzeniem zastępujący mamuci Adobe Acrobat Reader. I choć sama pamięć USB nie wystarcza do przeczytania książek, uwalnia od dźwigania dziesiątków ich egzemplarzy.

Demony prędkości

Na rynku znaleźć można napędy, które chwalą się tylko szybkością działania, osiąganą przez zastosowanie nowszych pamięci i specjalnych układów sterujących. Przyjrzeliśmy się trzem modelom, aby sprawdzić, czy faktycznie ich prędkość jest tak duża. Pod lupę trafiły: obły Lexar JumpDrive Lightning 1 GB (450 zł), powleczony gumą Corsair Flash Voyager 1 GB (380 zł) i rozchylany Memina Rocket 1 GB (85 dol.).

Rzeczywiście, wszystkie trzy pamięci uzyskały zdecydowanie większą wartość transferu niż jakikolwiek inny zwykły napęd. Z odczytem rzędu 9,5 MB/s i zapisem około 5,5 MB/s te wydajne urządzenia plasują się na poziomie dwu-, a nawet trzykrotnie wyższym od osiąganego przez dzisiejsze standardowe pamięci, nie mówiąc o starszych modelach. Jednak, podobnie jak większość produktów USB 2.0, żadne z nich nie utrzymało transferu zbliżonego do teoretycznego maksimum interfejsu, wynoszącego 30 MB/s podczas odczytu.

Chociaż producenci podają różną teoretyczną przepustowość maksymalną, trzy napędy wypadły niemal identycznie w naszych testach z użyciem wielu małych plików. W wypadku dużych różnice mogą być bardziej zauważalne, dlatego kieruj się ceną, wyglądem oraz zastosowaniami.

Reanimuj komputer

Jeśli twój pecet odmówi współpracy, niepozorny kluczyk USB może przyjść w sukurs - jeśli poświęcisz trochę czasu na przystosowanie go do potrzeb ratownictwa.

Ratunkowe pamięci USB są najbardziej użyteczne wówczas, gdy można z nich uruchomić system, omijając w ten sposób niesprawny OS w komputerze. Rzecz nie jest tak prosta, jak formatowanie dyskietki w Windows, ale doświadczeni użytkownicy nie będą mieć z tym kłopotów.

Potrzebne ci będą dwie rzeczy: narzędzie do tworzenia głównego sektora rozruchowego MBR i startowa dyskietka lub płyta CD. Na szczęście, wszystko można pobrać z Internetu (wypróbuj program MKBT do zapisywania MBR oraz obrazy dysków startowych z bootdisk.com). Musisz również ustawić BIOS komputera na uruchamianie systemu najpierw z napędu USB - starsze maszyny mogą tego nie oferować.

Gdy już możesz uruchamiać komputer z kluczyka, umieść w pamięci aplikacje naprawiające typowe błędy systemowe i odnajdujące przyczynę problemów sprzętowych. Programy freeware i shareware zwykle uruchamiają się wprost z urządzenia USB. Podstawowe narzędzia to aplikacje do testowania dysków i pamięci RAM, np. Memtest86 ( http://memtest86.com ), programy do naprawy rejestru, jak Registry Mechanic ( http://www.pctools.com ), oraz do sporządzania i odzyskiwania kopii zapasowych, np. DriveImage XML ( http://runtime.org ). Przydać się też mogą narzędzia do administrowania partycjami w rodzaju Disk Directora ( http://www.acronis.com ) czy odzyskiwania skasowanych plików, np. Undelete ( http://executive.com ). Jeszcze więcej niezbędników znajdziesz na stronie 46 najlepszych programów freeware ( http://www.techsupport.com/best_46_free_utilites.htm ) i Ultimate Boot CD ( http://www.ultimatebootcd.com ).

Bezpłatne, proste synchronizowanie plików

Przenoszenie plików jest najbardziej prozaiczną funkcją pamięci USB, ale jeśli masz różne wersje dokumentu w pececie i w napędzie wymiennym, w końcu popadniesz w tarapaty, gdy źle skopiujesz pliki i zastąpisz nowe starym.

Na szczęście Microsoft ma dwa bezpłatne narzędzia rozwiązujące ten problem. Pierwsze, które zapewne ignorowałeś latami, to Aktówka Windows. Cóż, wciąż istnieje i jest bardzo łatwe w użyciu. W Eksploratorze Windows wybierz napęd i kliknij Plik | Nowy | Aktówka. Następnie skopiuj pliki z twardego dysku do nowego folderu Aktówki.

W celu synchronizacji plików w Aktówce z plikami źródłowymi w pececie kliknij Aktówkę i wybierz Aktówka | Aktualizuj wszystko. Pojawi się okno dialogowe pokazujące, co należy aktualizować, i oferujące opcje działania (patrz także PCWK 7/05, str. 124).

Microsoft po cichu udostępnił inne, bardziej rozbudowane narzędzie zwane SyncToy - rodzaj Aktówki na sterydach. SyncToy pozwala określić (dla każdego folderu z osobna) sposób aktualizacji, a więc jedno- bądź dwukierunkowy, a ponadto radzi sobie z plikami o zmienionych nazwach. Przekracza potrzeby zwykłych użytkowników, ale bardziej wymagający docenią zalety tej aplikacji. Program można pobrać z adresu http://www.microsoft.com/windowsxp/using/digitalphotography/prophoto/synctoy.mspx .

Dźwięki na kółkach

Pamięć USB jest doskonałym nośnikiem muzyki, a jeśli siedzisz w samochodzie, możesz również słuchać utworów z napędu bez dodatkowego oprogramowania. Urządzenia w rodzaju Thumbdrive Car FM Stereo Transmiter (37 dol.) odtwarzają muzykę z dowolnej podłączonej pamięci USB. Wetknij nadajnik do gniazda zapalniczki, nastaw radio samochodowe na częstotliwość nadajnika i już. Reszta zależy od rozmiaru i położenia anteny w pojeździe. Sterowanie odtwarzaniem ograniczone jest do odtwarzania lub wstrzymania, skoku o utwór do przodu lub wstecz i wyboru kanału FM. Jednak gdy chcesz słuchać MP3 w drodze, nie kupując specjalnego odtwarzacza wraz z akcesoriami, to niedrogie i niewielkie narzędzie spełni zadanie.