Zgraj sobie strumień

W Windows Media Player czy RealOne Player nie znajdziesz funkcji zapisywania transmisji strumieniowej audio lub wideo. Jeśli jednak bardzo zależy ci na filmie lub muzyce, rozwiążesz problem, korzystając ze specjalnych programów. Pokazujemy, jak się do tego zabrać.

W Windows Media Player czy RealOne Player nie znajdziesz funkcji zapisywania transmisji strumieniowej audio lub wideo. Jeśli jednak bardzo zależy ci na filmie lub muzyce, rozwiążesz problem, korzystając ze specjalnych programów. Pokazujemy, jak się do tego zabrać.

W Internecie znajdziesz mnóstwo bezpłatnych nagrań audio i wideo, serwisy internetowe udostępniają teledyski najnowszych przebojów, nagrania z koncertów, w niektórych znaleźć można nawet kompletne albumy. Wiele z tych zasobów to media strumieniowe, wygodne w odtwarzaniu, bo nie musisz pobierać całego pliku, żeby rozpocząć oglądanie czy słuchanie. Niestety, standardowymi środkami nie zapiszesz tych zasobów na twardym dysku. Funkcji zapisywania nie mają ani Windows Media Player, ani RealPlayer czy mniej popularne programy do odtwarzania transmisji strumieniowej.

Zobacz również:

Dla chcącego nic trudnego

Wbrew pozorom, rozwiązanie problemu jest dosyć proste, jeśli wiesz, jakich użyć programów i jak się je obsługuje. Dlatego przygotowaliśmy trzy warsztaty, w każdym omawiamy po jednym programie, umożliwiającym wykonanie jednego zadania, związanego z przechwytywaniem transmisji strumieniowej. Jeśli zależy ci na przechwyceniu filmu, musisz wybrać program odpowiedni do formatu wideo. W wypadku Windows Media potrzebujesz Windows Media Recordera 10.2, z kolei do formatu Real przyda się Streambox VCR Suite 2. Obsługa tych aplikacji niewtajemniczonemu może wydawać się trudna, ale po przeczytaniu naszych warsztatów (pierwszego i drugiego) opanujesz najważniejsze funkcje.

Popularne serwisy internetowe z mediami strumieniowymiKliknij, aby powiększyćPopularne serwisy internetowe z mediami strumieniowymiGdy chcesz zgrać streaming audio, przyda się WaveRecorder 2.42 beta - przechwytuje wszystkie dźwięki przepływające przez kartę dźwiękową i zapisuje je na twardym dysku. Dodatkowy kodek MP3 pozwala na kompresję dźwięku. Do późniejszej edycji zapisanych plików dźwięków, np. usunięcia niepotrzebnych fragmentów lub podzielenia nagranej transmisji na utwory, wykorzystaj programy Rzeźnik MPEGów 1.1.9.8, MP3 Splitter & Joiner 2.02 lub bardziej zaawansowane aplikacje. Zwróć uwagę, że WaveRecorder wymaga płynnego odtwarzania dźwięku. Jeśli masz łącze internetowe o małej przepustowości, np. używasz modemu analogowego, nie zapiszesz plików dźwiękowych o dobrej jakości. Poza tym mogą powstać przerwy w odtwarzaniu, które wystąpią również w pliku zapisywanym na dysku. W takim wypadku lepiej użyć Windows Media Recorder lub Streambox VCR Suite. Wprawdzie są trudniejsze w obsłudze, ale za to unikniesz tego typu problemów. Niestety nie otrzymasz plików w formatach WAV czy MP3, ale format Real łatwo skonwertować. W Streamboksie VCR jest narzędzie Streambox Ripper, służące właśnie do zapisywania dźwięku w formatach WAV lub MP3. Jak używać programów Windows Media Recorder 10.2, Streambox VCR Suite 2 oraz WvaRecorder 2.42 beta pokazujemy w trzech praktycznych warsztatach, które znajdziesz w postaci plików PDF na naszej płycie.

Czy warto się w to bawić?

Zamiast kombinować z przechwytywaniem transmisji strumieniowej, można pobrać poszukiwany film czy muzykę z sieci P2P, np. e-Donkey. Z pewnością jest to wygodne rozwiązanie, jednak sieci P2P są mocno obciążone i z reguły ściąganie plików trwa w nieskończoność. Poza tym na koniec może się okazać, że zawartość pliku jest inna niż wskazywała na to jego nazwa, np. jest to koń trojański czy film pornograficzny zamiast bajki dla dzieci. W wypadku niektórych programów klienckich P2P trzeba jeszcze udostępniać pliki do pobrania, żeby samemu móc coś ściągnąć.

To sporo wad, których nie ma transmisja strumieniowa. Transfer danych jest bardzo szybki - serwisy WWW udostępniające transmisję strumieniową muszą mieć bardzo szybkie łącza internetowe, inaczej idea mediów strumieniowych traci sens. Pliki są zgodne z opisem i sam nie musisz niczego udostępniać w zamian. Poza tym filmy i muzyka w formie streamingu są z reguły oferowane legalnie. Wyjątek stanowią witryny, których twórcy wyraźnie zabraniają pobierania udostępnionych utworów, ale oni również powinni zatroszczyć się o wyeksponowanie warunków korzystania ze strony.

Ochrona nie na wiele się zda

Nie każdy film czy muzyka w Sieci są bezpłatne. Dostęp do zasobów niektórych serwisów wymaga uiszczenia opłaty licencyjnej, która upoważnia do korzystania z zaszyfrowanej transmisji strumieniowej, często w ograniczonym czasie. Programy do pobierania transmisji strumieniowej nie potrafią przechwytywać zaszyfrowanych danych, ale to nie znaczy, że szyfrowanie chroni dane przed zapisaniem na twardym dysku. Zdeterminowani znajdą kilka sposobów obejścia tego rodzaju zabezpieczenia. Jeśli masz kartę graficzną z wyjściem telewizyjnym, możesz dokonać analogowego zapisu z wykorzystaniem magnetowidu. Możesz także podłączyć drugi komputer wyposażony w kartę telewizyjną i zapisać obraz, korzystając z odpowiedniej aplikacji, np. Virtual Dub 1.6.10 ( http://virtualdub.sourceforge.net , freeware).

Innym sposobem jest użycie programu zapisującego na dysku w formacie filmowym wszystko to, co dzieje się na monitorze komputera, np. HyperCam 2.11 ( http://www.hyperionics.com , shareware).

Zgrywanie filmów w formacie Windows Media Player

Kliknij, aby powiększyć1. Przechwytywanie transmisji wideo jest nieco bardziej skomplikowane niż dźwięku. Do zapisania filmów w formacie Windows Media posłuży program Windows Media Recorder 10.2 ( http://www.applian.com , wersja demo pozwala na zapisanie dwóch minut filmu). W podstawowym, najwygodniejszym trybie PRO Mode program działa jako łącznik (serwer proxy) pomiędzy Windows Media Player a Internetem. W ten sposób wszystkie dane wideo przechodzą przez WMR 10.2, który zapisuje je na dysku. Podczas pierwszego uruchomienia program skonfiguruje Windows Media Player tak, aby nie łączył się bezpośrednio z Internetem, ale korzystał z WMR (jest to właśnie PRO Mode).

Kliknij, aby powiększyć2. Po zakończeniu konfiguracji trybu PRO możesz zabrać się za nagrywanie filmu (program umożliwia również przechwytywanie transmisji audio). Zanim rozpoczniesz odtwarzanie streamingu w Windows Media Player, najpierw naciśnij przycisk Record. W ten sposób zapiszesz nagranie od samego początku. Przejdź jeszcze do Settings | Recording Folder, żeby sprawdzić, gdzie na twardym dysku zostanie zapisany plik z przechwyconym filmem i ewentualnie zmienić to ustawienie. W końcu możesz włączyć Media Player i rozpocząć odtwarzanie obrazu. Pliki wideo znajdziesz m.in. na jednej ze stron wymienionych w tabeli. WMR automatycznie rozpoznaje początek i koniec transmisji. Plik jest zapisywany w oryginalnym formacie.

Kliknij, aby powiększyć3. Postępy pobierania zaobserwujesz w oknie Recordings, widocznym na poprzedniej ilustracji. Aby zakończyć pobieranie, naciśnij przycisk Stop. Może się dodatkowo pojawić okno widoczne na ilustracji, w którym trzeba kliknąć przycisk Stop recording. Jeśli nie zmieniłeś domyślnych ustawień, plik filmowy został zapisany w katalogu C:\WMR Recordings. Jeśli były problemy z nagrywaniem, zamknij WMR 10.2 oraz wszystkie okna Internet Explorera i Windows Media Player. Następnie uruchom je ponownie w następującej kolejności: najpierw WMR 10.2, a dopiero później przeglądarkę i odtwarzacz multimedialny. Powtórz czynności opisane w poprzednim punkcie.

Kliknij, aby powiększyć4. Chcąc przejrzeć listę zapisanych plików filmowych i dźwiękowych, kliknij przycisk Play. Pojawi się nowe okno z informacjami o plikach. Kliknij dwukrotnie wybraną pozycję, żeby rozpocząć jej odtwarzanie w domyślnym odtwarzaczu. Możesz również otworzyć katalog z zapisanymi plikami w Eksploratorze Windows i w ten sposób wybrać pliki do odtworzenia (wystarczy kliknąć przycisk Explorer w WMR 10.2). Okno odtwarzania WMR 10.2 oferuje kilka dodatkowych funkcji: pozwala na sortowanie listy czy wyświetlanie informacji tylko o plikach w wybranym formacie. W menu Reprocess znajdziesz funkcje dzielenia i łączenia plików multimedialnych.

Zgrywanie filmów w formacie Real

Kliknij, aby powiększyć1. Drugim pod względem popularności formatem mediów strumieniowych jest Real, który wymaga do odtwarzania programu RealPlayer 10.5 ( http://www.real.com ). Ten rodzaj transmisji strumieniowej można przechwycić za pomocą Streambox VCR Suite 2.0 ( http://www.afterdawn.com/software/video_software/video_capture_tools/streambox_vcr_suite.cfm ). Pod tym adresem lub na naszej płycie znajdziesz pakiet zawierający różne wersje programu, które sprawdzają się lepiej lub gorzej, w zależności od komputera i rodzaju transmisji strumieniowej. Podczas standardowej instalacji zostaną uwzględnione wszystkie wersje. Najlepiej zacząć od wypróbowania wersji 1.0 beta 31smf+turbo.

Kliknij, aby powiększyć2. Oto jak wygląda zapisywanie filmów z wykorzystaniem Streambox VCR. Najpierw rozpocznij odtwarzanie wybranej transmisji wideo. Jeśli RealPlayer nie otworzy się w oddzielnym oknie, ale będzie zintegrowany z przeglądarką, kliknij prawym przyciskiem myszy wyświetlany obraz i wybierz opcję Play in RealPlayer. Nie musisz wcześniej włączać funkcji nagrywania, ponieważ plik Real Media zostanie pobrany w sposób podobny do pobierania zwykłych plików, np. programów. W RealPlayerze wybierz opcję File | Clip Properties | View Clip Info, a widoczny przy pozycji File Name Adres internetowy skopiuj do Schowka ([Ctrl C]).

Kliknij, aby powiększyć3. Uruchom StreamBox i na pasku narzędzi kliknij trzeci przycisk od lewej. Następnie wklej ([Ctrl V]) adres pliku Real w pole Location. Jeśli w polu Filename nie pojawi się automatycznie nazwa pliku wideo, wprowadzony adres internetowy jest nieprawidłowy. W pole Destination wpisz ścieżkę, pod którą mają zostać zapisane dane. Na karcie Connection w pole Bandwith wpisz przepustowość swojego połączenia z Internetem. Tę wartość program przekazuje do Streaming-Servera, który zdecyduje, jakiej jakości będzie transmisja wideo. Możesz wprowadzić wartość wyższą od rzeczywistej, jeśli zależy ci na lepszej jakości. Kliknij OK, aby rozpocząć pobieranie.

Kliknij, aby powiększyć4. Gdy w oknie programu w sekcji Status pojawi się napis Received, plik został w całości pobrany. Podwójne kliknięcie zainicjuje odtwarzanie klipu. Jeśli nie udało się pobrać pliku, przyczyną może być pokazywanie przez RealPlayer nieprawidłowego adresu w oknie File | Clip Properties | View Clip Info. Wtedy przejdź w Internet Explorerze do Narzędzia | Opcje internetowe i kliknij przycisk Ustawienia w sekcji Tymczasowe pliki internetowe, a następnie zaznacz Przeglądaj obiekty. Wyszukaj dane oznaczone symbolem RealPlayer, uruchom Notatnik i przeciągnij je do okna edytora. Adres internetowy danych strumieniowych rozpoczyna się następująco: rtsp://. Wyszukaj go i skopiuj do StreamBoksu.

Zgrywanie dźwięku

Kliknij, aby powiększyć1. Do zapisania muzyki lub samej ścieżki dźwiękowej z filmów posłuży program WaveRecorder 2.42 beta ( http://www.waverec.de , bezpłatny do użytku domowego), przechwytujący każdy sygnał audio przepływający przez kartę dźwiękową. Przechwycony dźwięk zapisuje w plikach WAV lub MP3. Zanim jednak zaczniesz korzystać z programu, musisz zmienić pewne ustawienia w Windows. Przejdź do Panel sterowania | Dźwięki i urządzenia audio i kliknij przycisk Zaawansowane w sekcji Głośność urządzenia. W nowym oknie rozwiń menu Opcje i wybierz Właściwości. Teraz zaznacz pole Nagrywanie, następnie opcję Główny rejestrator i kliknij OK.

Kliknij, aby powiększyć2. Rozpakuj archiwum z programem WaveRecorder i uruchom go (nie wymaga instalacji). Przejdź do menu Optionen (program jest tylko w języku niemieckim) i wybierz Regler für Aussteuerung. Kliknij krzyżyk przy nazwie swojej karty dźwiękowej - rozwinie się struktura drzewa. Następnie rozwiń gałąź Regulacja nagrywania (Ziel Audioeingang) i dalej Quellen. Tutaj zaznacz pozycję, której nazwa odpowiada głównemu suwakowi regulacji głośności. W naszym przykładzie jest to Główny rejestrator. Naciśnij OK. Teraz w pole Dateiname wpisz katalog oraz nazwę pliku, w którym chcesz zapisać dźwięk. Po kliknięciu symbolu folderu możesz wybrać katalog, poruszając się po strukturze katalogów na dysku.

Kliknij, aby powiększyć3. Ponownie rozwiń menu Optionen i wybierz opcję Wave-Format. Pojawi się okno wyboru formatu dźwiękowego, w którym zostanie zapisane nagranie. Jeśli w katalogu, z którego został uruchomiony WaveRecorder, znajduje się dodatkowo kodek MP3 (np. lame_enc.DLL), dostępne będą również opcje kompresji MP3. Polecamy następujące ustawienia: próbkowanie 44 kHz oraz bitrate pomiędzy 128 a 192 Kb/s (im wyższe bitrate, tym lepsza jakość, ale też większy rozmiar plików). Pliki kodeka LAME możesz pobrać z witryny http://www.rarewares.org/mp3.html . Najlepiej użyć stabilnej wersji 3.96.1, zawierającej już skompilowaną bibliotekę lame_enc.DLL. Skopiuj ją do katalogu z programem WaveRecorder.

Kliknij, aby powiększyć4. Uruchom Media Player lub Real Player i rozpocznij odtwarzanie strumienia audio, który chcesz zapisać na dysku. W WaveRecorder kliknij czerwony przycisk Start. W dolnej części okna pojawi się wskaźnik poziomu głośności w postaci dwóch czerwonych pasków. Do regulacji głośności służy suwak znajdujący się na lewo od nich. Ustaw go tak, aby czerwone paski poziomów zbliżyły się do maksimum. W celu lepszego dopasowania natężenia dźwięku możesz użyć również regulatora dostępnego w odtwarzaczu. Następnie rozpocznij ponownie odtwarzanie, aby zapisać utwór od początku. Jeśli podczas zapisywania utworu zostanie odtworzony jakiś dźwięk, np. przez inny program, również zostanie zapisany.