Rootkity wchodzą do BIOS-u

Rootkit, czyli program ukrywający procesy, pliki i foldery w systemie operacyjnym, może zostać umieszczony w BIOS-ie na płycie głównej. Dzięki temu może przetrwać nawet formatowanie dysku i reinstalację systemu operacyjnego.

Rootkit, czyli program ukrywający procesy, pliki i foldery w systemie operacyjnym, może zostać umieszczony w BIOS-ie na płycie głównej. Dzięki temu może przetrwać nawet formatowanie dysku i reinstalację systemu operacyjnego.

O zagrożeniu rootkitami, czyli aplikacjami ukrywającymi swoją obecność w systemie operacyjnym, wiedzą już chyba wszyscy. Tymczasem specjaliści zajmujący się bezpieczeństwem systemów komputerowych mówią o nowym typie programów, ukrywających się już nie w systemie operacyjnym, ale... w pamięci BIOS na płycie głównej komputera. Niemożliwe? Niestety, zagrożenie jest realne, a pierwsze rootkity wykorzystujące BIOS mogą pojawić się w ciągu kilku najbliższych miesięcy.

Zobacz również:

BIOS na płycie głównej może być kryjówką rootkita.Kliknij, aby powiększyćBIOS na płycie głównej może być kryjówką rootkita.BIOS, czyli Basic Input Output System, to podstawowe oprogramowanie komputera, umieszczone w programowalnej pamięci umieszczonej na płycie głównej, które zawiera m.in. zestaw funkcji do zarządzania energią, wyłączaniem komputera, redukcją poboru energii w wypadku noteboków zasilanych z baterii itd. Funkcje te, zwane ACPI (Advanced Configuration and Power Management) tworzą otwarty standard, opracowany m.in. przez firmy HP, Intel, Microsoft, Phoenix i Toshiba. Gdy po zamknięciu systemu Windows XP komputer automatycznie zostaje wyłączony lub gdy zmniejszasz jasność ekranu LCD w laptopie za pomocą skrótu klawiaturowego, używane są właśnie funkcje ACPI. Jakie zagrożenie może być z tym związane? Funkcje tworzone są w specjalnym języku wysokiego poziomu (ASL, ACPI Source Language). Napisane w ASL są następnie kompilowane na ACPI Machine Language i w tej formie wgrywane do BIOS-u (np. podczas uaktualniania go do nowej wersji). Co ważne, funkcje ACPI można kompilować, ale też deasemblować za pomocą bezpłatnych, powszechnie dostępnych narzędzi. Oznacza to, że programista może w znacznej mierze odtworzyć funkcję skompilowaną i np. zmodyfikować ją, dodając fragment kodu. W tym miejscu właśnie pojawia się zagrożenie rootkitami. Niebezpieczny program może zmienić BIOS, przekształcając funkcje ACPI na wersje z dodatkowym kodem, np. otwierającym drogę do niepowołanego dostępu do komputera.

Rootkit ukryty w BIOS-ie nie będzie na tyle skomplikowany, aby szpiegować, ale może utworzyć lukę w systemie operacyjnym, którą wykorzysta włamywacz.Kliknij, aby powiększyćRootkit ukryty w BIOS-ie nie będzie na tyle skomplikowany, aby szpiegować, ale może utworzyć lukę w systemie operacyjnym, którą wykorzysta włamywacz.Rootkity instalowane w BIOS-ie nie będą miały łatwego życia. Przede wszystkim w wypadku wielu modeli płyt głównych konieczne jest ręczne przestawienie zworki na płycie, aby modyfikacja BIOS-u była w ogóle możliwa. Swobodnie rozprzestrzeniający się rootkit będzie mógł zainfekować tylko te komputery, w których za pomocą zworek otworzono drogę do zmian w BIOS-ie, lub te, w których użyto płyty głównej niewymagającej zmian do modyfikacji. Procedura zmiany BIOS-u również może nastręczyć nieco kłopotów programowi instalującemu rootkita. Program ukryty w funkcjach ACPI przeżyje formatowanie twardego dysku i reinstalację systemu operacyjnego! Aby go usunąć, konieczne będzie ponowne zaprogramowanie BIOS-u. Oczywiście jest on na tyle mały, że nie pomieści rozbudowanych narzędzi szpiegowskich.

Rootkit w BIOS-ie może jednak otwierać furtkę dla nieuprawnionych połączeń z komputerem - to wystarczy, żeby włamywacz zainstalował w pełni funkcjonalnego szpiega.

Zagrożenie rootkitami instalowanymi w BIOS-ie istnieje, choć nie jest bardzo duże. Dotąd nie wykryto żadnego wykorzystującego tę technikę, a producenci oprogramowania ochronnego z pewnością szybko je uaktualnią, aby rejestrowały również podejrzane działania związane z funkcjami ACPI. Z pewnością najlepszą metodą ochrony przed rootkitami w BIOS-ie jest zablokowanie możliwości przeprogramowania go przez odpowiednie ustawienie zworek na płycie głównej. Warto też uaktualnić BIOS do najnowszej wersji dostępnej na stronie producenta płyty po każdej reinstalacji systemu operacyjnego.