Hakuj z Google

Z Google korzysta większość internautów, ale z reguły nie mają oni pojęcia o zaawansowanych możliwościach wyszukiwarki. I wiele tracą, bo funkcje te pozwalają znaleźć interesujące rzeczy: hasła, poufne dokumenty, prywatne zdjęcia czy urządzenia sieciowe.

Z Google korzysta większość internautów, ale z reguły nie mają oni pojęcia o zaawansowanych możliwościach wyszukiwarki. I wiele tracą, bo funkcje te pozwalają znaleźć interesujące rzeczy: hasła, poufne dokumenty, prywatne zdjęcia czy urządzenia sieciowe.

Zaawansowane funkcje wyszukiwarki umożliwiają bardzo precyzyjne formułowanie zapytań i dotarcie do informacji, które nie pojawią się po wpisaniu tylko słów kluczowych. W połączeniu z ogromną liczbą zindeksowanych stron czyni to z Google narzędzie o fantastycznych możliwościach. Nie uszło to uwadze hakerów, którzy zaczęli używać serwisu do wyszukiwania poufnych informacji w Internecie. W tym artykule omawiamy techniki i triki stosowane przez nich w celu dotarcia do poufnych danych: haseł, danych osobowych, prywatnych kamer internetowych itd. Na przykładach pokażemy zastosowania poszczególnych zaawansowanych funkcji. Zapewne zauważysz, że ich wykorzystanie zależy w dużej mierze od twojej pomysłowości.

Zobacz również:

Składnia zapytań w Google

Google przechowuje w swojej pamięci podręcznej zawartość nawet tych stron WWW, które zostały już skasowane. W ten sposób można odnaleźć pliki z hasłami.Kliknij, aby powiększyćGoogle przechowuje w swojej pamięci podręcznej zawartość nawet tych stron WWW, które zostały już skasowane. W ten sposób można odnaleźć pliki z hasłami.Wyszukiwarka oferuje zestaw predefiniowanych poleceń powodujących zawężanie wyników do interesującego obszaru. Jeśli interesują cię informacje o zaporach sieciowych, możesz wpisać proste zapytanie firewall. W tym wypadku wyszukiwarka wyświetli listę witryn WWW związanych z tym tematem na podstawie wszystkich zindeksowanych zasobów. A jeśli interesują cię informacje o firewallach z konkretnej witryny, doprecyzuj zapytanie, wpisując np. firewall site:www.pcworld.pl . W ten sposób otrzymasz wyniki z artykułami poświęconymi zaporom sieciowym, dostępnymi w naszej witrynie WWW . Polecenie site: to tylko jedno z wielu oferowanych przez Google. Poniżej przedstawiamy opisy innych, ubarwiając je przykładami. Zwróć uwagę, że polecenia można stosować w połączeniu ze słowami kluczowymi lub bez, np. firewall site:www.pcworld.pl lub site:www.pcworld.pl . W dalszej części artykułu przytaczamy przykłady o bardziej skomplikowanej składni.

Polecenie cache

Wyświetla wersję danej witryny WWW przechowywaną przez Google w pamięci podręcznej. Ta funkcja szczególnie przydaje się hakerom, bo nawet jeśli strona z hasłami zostanie usunięta, jej zawartość pozostaje (omawiamy to w dalszej części artykułu). Wpisz cache:www. pcworld.pl, żeby załadować wersję naszej strony sprzed paru dni, przechowywaną przez Google. Nie wstawiaj spacji między polecenie i adres witryny. Jeśli dodasz słowa kluczowe, Google zaznaczy je kolorem w przechowywanej wersji danej witryny, np. cache:www.pcworld.pl komputer.

Polecenie filetype

Użyj polecenia filetype:, aby wyszukać w Internecie pliki z określonymi rozszerzeniami (DOC, XLS, PDF, PPT itd.), np. poufne filetype:doc. Uzyskasz listę odnośników do plików z rozszerzeniem DOC (dokumenty Worda), zawierających słowo "poufne". Może ono występować również w treści strony, na której dany plik został odnaleziony.

Polecenie intext

Służy do wyszukiwania słów wyłącznie w treści stron internetowych. Ignoruje odnośniki, adresy URL i tytuły stron. Przykład: intext:cracks wyświetli listę stron, na których znajduje się słowo "cracks".

Polecenie intitle

Użycie tego polecenia ogranicza wyszukiwanie do stron zawierających dane słowo kluczowe w tytule, a pozostała zawartość nie jest brana pod uwagę. Na przykład zapytanie password intitle:login zwróci odnośniki do stron, które zawierają w tytule słowo "login", a słowo "password" występuje w dowolnym miejscu.

Jeśli chcesz podać więcej niż jedno słowo kluczowe, użyj polecenia all-intitle:, np. allintitle: login hasło. Takie same wyniki zwróci zapytanie intitle: login intitle: hasło.

Polecenie inurl

To polecenie ogranicza wyniki wyszukiwania do stron, które zawierają w adresie URL dane słowo kluczowe, np. inurl: passwd zwróci tylko strony z ciągiem passwd w adresie. Jest też polecenie allinurl, wyszukujące adresy URL z więcej niż jednym słowem kluczowym: allinurl: view indexframe. Ograniczy ono listę wyników do stron, w których adresie URL znajdują się ciągi znaków view oraz indexframe. W tym wypadku zostaną wyświetlone strony z dostępem do kamer internetowych (można zdalnie obracać kamerę czy przybliżać obraz). Zwróć uwagę, że dostęp uzyskuje się bez podania hasła, choć zapewne właściciele nie chcieli, żeby ktoś obcy z nich korzystał.

Przykład pokazuje, że wyszukiwanie poufnych informacji wymaga też wiedzy niezwiązanej z samą wyszukiwarką. W tym wypadku trzeba wiedzieć, że strony ze zdalnym dostępem do kamer firmy AXIS zawierają w adresie URL ciągi view oraz indexframe.

Polecenie link

Użycie tego polecenia spowoduje wyświetlenie listy stron zawierających odnośniki do strony wpisanej w zapytaniu. Po wpisaniu link: www.pcworld.pl otrzymasz adresy witryn z odnośnikami do strony www.pcworld.pl. Nie wstawiaj spacji między polecenie link: a nazwę witryny.

Polecenie phonebook

Polecenie służy do wyszukiwania numerów telefonów i adresów abonentów w Stanach Zjednoczonych, np. phonebook:john+CA wyświetli listę osób o imieniu John zamieszkałych w Kalifornii. Nam się nie przyda, ale amerykańskim hakerom pomaga znajdować dane osobowe potrzebne do ataków socjotechnicznych.

Polecenie related

Umożliwia wyszukanie witryn internetowych podobnych do wpisanej w zapytaniu. Jeśli wpiszesz related:www.idg.pl, wyszukiwarka wyświetli listę witryn podobnych do naszego portalu IDG.pl. Między poleceniem i adresem witryny nie może być spacji.

Polecenie site

Wpisz to polecenie, jeśli chcesz ograniczyć wyniki wyszukiwania do określonej witryny lub domeny. Na przykład zapytanie exploits site: idg.pl wyszuka w portalu idg.pl wszystkie strony ze słowem "exploits". Między poleceniem site: i nazwą witryny nie powinno być spacji.

Jeśli wpiszesz exploits site:pl, Google wyświetli tylko adresy stron w domenie .pl (niekoniecznie w języku polskim).