Podziel neostradę za złotówkę

Zamówiłeś neostradę i z rozpędu wybrałeś najtańszy modem za złotówkę, podłączany przez złącze USB. Jednak masz router i chciałbyś mieć dostęp do Internetu nie tylko w komputerze stacjonarnym, ale i w notebooku. Powiemy ci, jak skonfigurować wszystkie urządzenia, aby było to możliwe.

Zamówiłeś neostradę i z rozpędu wybrałeś najtańszy modem za złotówkę, podłączany przez złącze USB. Jednak masz router i chciałbyś mieć dostęp do Internetu nie tylko w komputerze stacjonarnym, ale i w notebooku. Powiemy ci, jak skonfigurować wszystkie urządzenia, aby było to możliwe.

Droższe modemy ADSL wyposażone są w interfejs sieci Ethernet, co zapewnia bezproblemowe podłączenie do dowolnego routera. Taka standardowa konfiguracja jest najbardziej rozpowszechniona, konfigurowana automatycznie bez wysiłku użytkownika i zapewnia największe bezpieczeństwo sieci lokalnej. Routery zwykle są wyposażone w skuteczne firewalle, które w znacznym stopniu zapobiegają włamaniom do komputerów. Dodatkowo pozwalają na określanie, które adresy mogą odwiedzać użytkownicy, co ułatwia ograniczenie dostępu osób niepełnoletnich do niepowołanych treści.

Zobacz również:

Ale co zrobić, gdy skuszony tańszą propozycją wybrałeś modem, którego nie można dołączyć bezpośrednio do routera? Musisz zastosować nietypową konfigurację sieci, polegającą na tym, że główny komputer zapewnia łączność z Internetem routerowi i pozostałym komputerom w sieci lokalnej. Oczywiście takie rozwiązanie ma co najmniej dwie duże wady. Po pierwsze, aby Internet był dostępny w sieci lokalnej, oprócz routera trzeba włączyć komputer główny. Po drugie, należy stale aktualizować oprogramowanie antywirusowe i antyszpiegowskie oraz łatać dziury wykrywane w systemie zainstalowanym na komputerze głównym.

Warsztat ten przeznaczony jest dla korzystających z Windows XP, bo użytkownicy Linuksa takie problemy mogą rozwiązać samodzielnie, a ponadto system pozwala im na elastyczniejsze konfigurowanie adresów IP podczas udostępniania połączenia.

1. Zainstaluj sterowniki do modemu, które znajdziesz na płycie CD dostarczonej z neostradą. Wraz z modemem otrzymujesz program do łączenia się z Internetem, ale jest on niewygodny, dubluje funkcje systemu operacyjnego, a jednocześnie uniemożliwia bądź utrudnia udostępnienie połączenia internetowego innym komputerom. Trzeba go jednak zainstalować w czasie rejestrowania nowego użytkownika, bo umożliwia połączenie z serwerem TP SA, przydzielającym nazwę i hasło.

Kliknij, aby powiększyć

2. Po otrzymaniu danych niezbędnych do łączenia się z Internetem zapisz je na dysku w pliku i na papierze. Zajrzyj na stronę http://windowsupdate.microsoft.com i pobierz wszystkie poprawki do systemu operacyjnego, a także zaktualizuj oprogramowanie antywirusowe. Następnie z menu Start wybierz Uruchom, wpisz cmd i naciśnij Enter. Potem w wierszu poleceń wpisz ipconfig /all. Zanotuj adresy serwerów DNS, bo będą potrzebne w dalszej części.

Kliknij, aby powiększyć

3. Zakończ połączenie z Internetem i utwórz nowe za pomocą Kreatora nowego połączenia (w Panelu sterowania wybierz Połączenia sieciowe | Kreator nowego połączenia | Połącz z Internetem | Konfiguruj moje połączenie ręcznie | Połącz używając połączenia szerokopasmowego, wymagającego nazwy użytkownika i hasła). Następnie określ nazwę połączenia, np. Neo, a potem wprowadź dane, które otrzymałeś poprzednio, czyli nazwę użytkownika i hasło. Możesz umieścić skrót do połączenia na pulpicie.

Kliknij, aby powiększyć

4. Wyłącz oprogramowanie dostarczone na płycie instalacyjnej neostrady, np. używając programu msconfig.exe. Ponieważ funkcje do obsługi programu neostrady są okrojone w porównaniu z systemowymi, możesz go odinstalować przez Panel sterowania | Dodaj/Usuń programy. Teraz może być konieczne ponowne zainstalowanie sterowników modemu, które warto wcześniej pobrać z Sieci. Należy na stronie producenta odnaleźć swój modem na liście i wybrać odpowiedni system operacyjny.

Kliknij, aby powiększyć