Przyśpieszone oglądanie

Adobe Acrobat Reader działa za wolno? Możesz go zoptymalizować, użyć alternatywnej przeglądarki PDF lub... zaktualizować do najnowszej wersji.

Adobe Acrobat Reader działa za wolno? Możesz go zoptymalizować, użyć alternatywnej przeglądarki PDF lub... zaktualizować do najnowszej wersji.

Publikacje w formacie PDF można bez problemu odczytać na prawie każdym komputerze osobistym na świecie, bo niemal każdy instaluje w systemie przeglądarkę Adobe Acrobat Reader, która niestety, uruchamia się dość długo. Format PDF jest niezwykle rozbudowany, może zawierać nie tylko tekst i rysunki, ale nawet modele 3D. Nic dziwnego, że włączanie wszystkich funkcji i rozszerzeń zabiera sporo czasu. Na szczęście można przyśpieszyć działanie aplikacji, i to na dwa sposoby.

Zobacz również:

Pierwsza metoda polega na użyciu specjalnego programu, który skróci czas uruchamiania. Jak to możliwe? Po prostu nie zostaną załadowane funkcje, które są niepotrzebne przy przeglądaniu typowych publikacji w formacie PDF. Czy taka optymalizacja, polegająca na wyłączeniu niektórych opcji przeglądarki, rzeczywiście działa? W naszych testach okazało się, że czas uruchamiania aplikacji i otwierania dokumentu PDF zależy przede wszystkim od ogólnego stanu systemu operacyjnego i wersji programu. Zaśmiecony system, obciążony nadmierną liczbą procesów w tle, działający na mocno pofragmentowanym twardym dysku ma bezpośredni wpływ na ślamazarność Adobe Acrobat Reader. Najszybciej gotowe są do pracy starsze wersje przeglądarki plików PDF, które rzeczywiście potrafią uruchomić się w kilkadziesiąt sekund. W wypadku Adobe Acrobat Reader 7.0 czas ładowania aplikacji przed i po optymalizacji jest praktycznie taki sam.

PDF SpeedUp 1.42

Za pomocą PDF SpeedUp 1.42 można wyłączyć wtyczki ładowane podczas startu Adobe Acrobat Reader, ale także usunąć wpisy z historii otwartych dokumentów i ukryć okno startowe Acrobat Readera.Kliknij, aby powiększyćZa pomocą PDF SpeedUp 1.42 można wyłączyć wtyczki ładowane podczas startu Adobe Acrobat Reader, ale także usunąć wpisy z historii otwartych dokumentów i ukryć okno startowe Acrobat Readera.Wszystkie opcje PDF SpeedUp 1.42 ustawia się w głównym oknie programu. Można tu wyłączyć automatyczne aktualizacje Adobe Acrobat Reader (Turn off all "Updates" features), usunąć integrację z przeglądarką internetową (No Browser Integration), a przede wszystkim - wyłączyć ładowanie wtyczek (Plug-ins not to be loaded on startup). Listę wtyczek, które nie są ładowane, można dopasować. Jeśli chcesz, aby Adobe Acrobat Reader jednak uruchamiał niektóre z nich, zaznacz na liście w prawej części okna PDF SpeedUp 1.42 odpowiednią pozycję i z menu podręcznego wybierz Remove From LIST. Niektóre warto zostawić włączone - z pewnością search.api i search5.api oraz weblink.api. Po ustawieniu opcji kliknij przycisk Optimize. Przed wprowadzeniem zmian program zapisze bieżącą konfigurację Acrobat Reader.

Jeśli po optymalizacji okaże się, że przeglądarka nie działa poprawnie, możesz przywrócić jej standardowe uruchamianie za pomocą przycisku Restore.

http://www.acropdf.com

Adobe Reader Speed-Up 1.34

Adobe Reader Speed-Up 1.34 jest nieco wygodniejszy w użyciu od PDF SpeedUp, a jego interfejs częściowo przetłumaczono na język polski.Kliknij, aby powiększyćAdobe Reader Speed-Up 1.34 jest nieco wygodniejszy w użyciu od PDF SpeedUp, a jego interfejs częściowo przetłumaczono na język polski.Adobe Reader Speed-Up 1.34 to program nieco prostszy w użyciu i dokładniej udokumentowany niż PDF SpeedUp 1.42. Podobnie jak w poprzedniej aplikacji, można wyłączyć dowolne wtyczki uruchamiane razem z przeglądarką, ale w tej aplikacji prawie wszystkie wtyczki Acrobata zostały opisane, co znakomicie ułatwia usunięcie naprawdę niepotrzebnych. Dodatkowo można wyłączyć kilka innych elementów Adobe Acrobat Readera, np. ekran startowy czy automatyczne aktualizacje. Można także opróżnić listę ostatnio otwieranych plików.

http://www.tnk-bootblock.co.uk

Foxit Reader 1.3

Foxit Reader to samodzielna, alternatywna przeglądarka dokumentów PDF. Program nie wymaga instalacji, a plik wykonywalny ma tylko 2,5 MB. Aplikacja uruchamia się błyskawicznie. Nawet zoptymalizowany Adobe Acrobat Reader nie może się z nim równać pod względem szybkości. Jeśli czytasz przeważnie proste publikacje PDF, zawierające wyłącznie tekst, grafikę i odnośniki, koniecznie wypróbuj ten program. Główne okno bardzo przypomina Adobe Acrobat Reader. Twórcy Foxit Reader 1.3 nie wykazali się w tym wypadku pomysłowością, ale to dobrze - dzięki temu obsługa jest intuicyjna. Przeglądarka zawiera kilka ciekawych, dodatkowych narzędzi, m.in. wygodną funkcję zaznaczania i kopiowania tekstu, a nawet możliwość dodawania własnych komentarzy. Ta ostatnia opcja jest niezwykle przydatna, gdy otrzymujesz dokument PDF do zaopiniowania, zweryfikowania itd.

http://www.foxitsoftware.com