Czytanie z ograniczeniami

Czy PDF jest bezpiecznym formatem? Wirusy wykorzystujące możliwości skryptów w PDF istnieją, ale nie stanowią poważnego zagrożenia. Ważniejsze jest zapewnienie bezpieczeństwa poufnych przechowywanych danych.

Czy PDF jest bezpiecznym formatem? Wirusy wykorzystujące możliwości skryptów w PDF istnieją, ale nie stanowią poważnego zagrożenia. Ważniejsze jest zapewnienie bezpieczeństwa poufnych przechowywanych danych.

Warto pozostawić włączoną automatyczną aktualizację przeglądarki Adobe Acrobat Reader. Dzięki temu luki wykryte w zabezpieczeniach będą szybko naprawiane.Kliknij, aby powiększyćWarto pozostawić włączoną automatyczną aktualizację przeglądarki Adobe Acrobat Reader. Dzięki temu luki wykryte w zabezpieczeniach będą szybko naprawiane.Teoretycznie język skryptowy, którego można użyć w plikach PDF, pozwala utworzyć samoreplikujący się kod, czyli także pdf-wirusa czy robaka sieciowego. Jest kilka dowodów na to, że może powstać niebezpieczny skrypt ukryty w PDF. Chyba najbardziej znanym przykładem jest robak sieciowy PDF Worm, wykorzystujący skrypt VBS umieszczony w publikacji PDF. Skrypt używa zawartości książki adresowej programu Outlook do rozsyłania swoich kopii e-mailem. Robaka wykryto już w 2001 roku, ale okazał się nieszkodliwy, bo do replikacji potrzebował pełnej wersji Adobe Acrobata, a nie tylko przeglądarki Adobe Acrobat Reader. A to właśnie Reader wydaje się wymarzonym celem ataku - jest przecież zainstalowany prawie w każdym komputerze osobistym na świecie! Chociaż obecność skryptów może budzić obawy, w rzeczywistości PDF jest jednym z najbezpieczniejszych formatów plików. Na razie Adobe Acrobat Reader wydaje się całkowicie odporny na zagrożenia - wykryto w nim dotychczas zaledwie kilka mało groźnych luk, które szybko naprawiono. Pewne niebezpieczeństwo może się wiązać z atakiem na system operacyjny za pomocą specjalnie przygotowanego pliku PDF, powodującego błąd przepełnienia bufora. Potencjalny włamywacz może wykorzystać taką technikę, aby uruchomić w systemie operacyjnym dowolny, nieautoryzowany program. Nie ma jednak wielu powodów do niepokoju. Ostatnia rozpoznana luka w Adobe Acrobat Readerze, mogąca prowadzić do błędu przepełnienia bufora, a wykryta w połowie 2005 roku, nie dotyczy nowych wersji przeglądarki (tzn. co najmniej 7.0.5). Jeśli używasz starszej wersji Acrobat Reader (poniżej 7.0), warto zainstalować najnowszą, należy też pozostawić włączoną funkcję automatycznej aktualizacji.

Zobacz również:

A co z szyfrowaniem?

Advanced PDF Password Recovery Pro 2.12 potrafi wyłączyć ograniczenia używania dokumentu PDF.Kliknij, aby powiększyćAdvanced PDF Password Recovery Pro 2.12 potrafi wyłączyć ograniczenia używania dokumentu PDF.Od niemrawych wirusów i robaków próbujących wykorzystać skrypty w PDF istotniejszą kwestią jest zabezpieczanie dokumentu przed niepowołanym dostępem i zmianami. Standardowo format PDF pozwala na ochronę publikacji za pomocą dwóch niezależnych haseł: użytkownika i właściciela. Zastosowanie hasła powoduje zaszyfrowanie dokumentu, ale to nie wszystko. Właściciel może ograniczyć korzystanie z publikacji, np. uniemożliwić drukowanie. Trudno pokonać szyfrowanie PDF-u, ale kiedy dokument zostanie otwarty, łatwo wyłączyć ograniczenia użytkowania, np. przywrócić możliwość drukowania. Podczas szyfrowania PDF-ów stosowany jest algorytm AES lub RC4. W starszych wersjach Acrobata używano wyłącznie szyfrowania z kluczem 40-bitowym.

Oznaczało to, że złamanie zaszyfrowanego pliku PDF jest kłopotliwe, ale możliwe. Odnalezienie hasła najprostszą metodą prób i błędów (tzw. brute force) przy użyciu średniej klasy komputera nie powinno w takim wypadku trwać dłużej niż kilka do kilkunastu dni (wymaga sprawdzenia 240 możliwości). Obecnie najczęściej stosowane jest szyfrowanie z kluczem 128-bitowym, uniemożliwiające złamanie hasła za pomocą dzisiejszych komputerów.

Odmienny problem to usunięcie ograniczeń otworzonego do odczytu PDF-u. W tym wypadku nie trzeba już łamać mocnego szyfrowania, wiele aplikacji potrafi wyłączyć nałożone przez autora restrykcje. Do takich programów zalicza się Advanced Password Recovery Pro 2.12 (www. elcomsoft.com). Jeśli w pliku PDF wprowadzono ograniczenie drukowania lub kopiowania fragmentów dokumentu, zostanie ono błyskawicznie usunięte! W wersji testowej Advanced PDF Password Recovery Pro 2.12 zapisuje tylko pierwszą stronę odblokowanej publikacji, a rejestracja programu kosztuje niecałe 100 zł. Program oferuje także poszukiwanie hasła do zaszyfrowanych plików PDF-ów, ale ta funkcja sprawdzi się tylko w wypadku publikacji PDF zaszyfrowanych z użyciem typowych, prostych haseł (są znajdowane tzw. metodą słownikową).