Programy na kluczu

Jeśli masz pendrive'a i trochę czasu, możesz zgromadzić na kluczu USB większość potrzebnych ci programów, a notebooka zostawić w domu. Pokazujemy po kolei, jak bez zbędnych wydatków zrealizować tę wizję.

Jeśli masz pendrive'a i trochę czasu, możesz zgromadzić na kluczu USB większość potrzebnych ci programów, a notebooka zostawić w domu. Pokazujemy po kolei, jak bez zbędnych wydatków zrealizować tę wizję.

U3 to zastrzeżony przez firmę SanDisk format instalowania aplikacji w pamięciach USB.Kliknij, aby powiększyćU3 to zastrzeżony przez firmę SanDisk format instalowania aplikacji w pamięciach USB.Wprawdzie laptop jest dość łatwy do transportowania, ale zabieranie go wszędzie ze sobą może być uciążliwe. Na szczęście jest rozwiązanie, które zmieści się w kieszeni i nie zrujnuje portfela. Poręczny pendrive (pamięci USB) za kilkadziesiąt złotych nie tylko przechowa używane przez ciebie programy, ale także umożliwi ich uruchamianie bez instalowania w komputerze.

Zobacz również:

Oprócz pendrive'a potrzebne jest jeszcze specjalne, na szczęście bezpłatne, oprogramowanie, dzięki któremu uruchomisz programy w kafejce internetowej, w centrum biznesowym czy innym miejscu, gdzie akurat masz dostęp do komputera. Wszystkie aplikacje znajdziesz uporządkowane w menu przypominającym menu Start systemu Windows. Owszem, możesz używać aplikacji WWW, takich jak Google Docs czy Zoho Writer, ale pamięć USB pozwala ci zabrać ze sobą dużo większy wybór programów czy gier, z których często korzystasz. W tym artykule przedstawiamy wszystko, czego potrzebujesz do korzystania z pendrive'a i programów z niego uruchamianych.

Wybierz właściwy pendrive

W zasadzie każdy pendrive nadaje się do instalowania i uruchamiania programów w wersjach portable. Jeśli jednak zależy ci na komforcie, zastosuj się do naszych wskazówek. Im szybsza pamięć, tym prędzej będą się uruchamiać aplikacje i wczytywać pliki. Kupując pendrive'a, szukaj modeli odczytujących dane szybkością 15 Mb/s (odpowiednik 1,9 MB/s) lub szybszych. Jeśli już kupiłeś urządzenie, możesz przetestować szybkość odczytu danych za pomocą bezpłatnego programu HD Tach 3.0 (www.simplisoftware.com). Zwróć uwagę, że lepszą wydajność oferuje standard USB 2.0 niż USB 1.0. Sprawdź na opakowaniu lub obudowie swojego pendrive'a, czy jest na nim oznaczenie "High Speed" lub "USB 2.0".

U3 - używać czy nie?

Menu startowe PortableApps naśladuje menu Start systemu Windows, ale służy do uruchamiania programów zainstalowanych na pendrivie.Kliknij, aby powiększyćMenu startowe PortableApps naśladuje menu Start systemu Windows, ale służy do uruchamiania programów zainstalowanych na pendrivie.Niektóre pendrive'y, głównie firmy SanDisk, mają znaczek "U3" (http://www.u3.com ). Można na nich instalować aplikacje w formacie opatentowanym przez SanDiska oraz firmę M-Systems (producent platformy programistycznej do systemu Windows). Takie modele są dostarczane z preinstalowanym oprogramowaniem - LaunchPadem - oraz kilkoma aplikacjami użytkowymi, a czasami tylko z odnośnikami do stron, z których można pobrać bezpłatne bądź komercyjne programy w wersji przenośnej.

LauchPad z wyglądu przypomina menu Start systemu Windows i ma takie samo przeznaczenie - pozwala na wygodne uruchamianie programów zainstalowanych na pendrive'ie. SanDisk zapewnia, że na pamięciach z LaunchPadem nie da się uruchomić programów niezgodnych z formatem U3. Jednak my nie mieliśmy problemów, żeby to zrobić. Bez trudu uruchomiliśmy zarówno programy w formacie U3, jak i inne. Jedyną niedogodnością jest to, że aplikacje niezgodne z formatem U3 nie pokażą się w menu LaunchPada.

To jednak niewielkie zmartwienie - jest duży wybór przenośnych programów i można je pobrać z wielu źródeł, więc wcale nie musisz kupować pendrive'a z U3. Możesz też pozbyć się LaunchPada za pomocą specjalnego programu U3 Launchpad Removal Tool (www.sandisk.com/Retail/Default.aspx?CatID=1415 ). SanDisk oferuje również program pozwalający na ponowną instalację aplikacji (www.sandisk.com/Retail/Default.aspx?CatID=1411 ).

Wybierz właściwe programy

Mając już w ręku pendrive'a, czas wybrać aplikacje, które w nim zainstalujesz. Są określane wspólnym mianem portable. Powstały w wyniku modyfikacji różnych popularnych aplikacji i mają jedną wspólną cechę - można je uruchamiać bez instalowania w komputerze, bo nie dodają własnych wpisów w rejestrze ani nie zapisują plików w katalogach systemowych. Takich programów jest już całkiem sporo i powstają kolejne. Niestety nie wszystkie poddają się takim modyfikacjom, szczególnie te bardziej złożone, jak Adobe Creative Suite (nie jest to twardą regułą, w Internecie krąży nieoficjalna wersja Microsoft Office Portable).

Gotowe pakiety

Jeśli szukasz podstawowych aplikacji, warto sięgnąć po gotowe pakiety, zawierające edytor tekstu, arkusz kalkulacyjny czy narzędzia graficzne. Możesz wybrać odpowiadający ci zestaw i bezpłatnie go zainstalować .

Liczba programów w wersjach portable jest całkiem spora i już znalazło się wśród nich wiele bardzo popularnych aplikacji.Kliknij, aby powiększyćLiczba programów w wersjach portable jest całkiem spora i już znalazło się wśród nich wiele bardzo popularnych aplikacji.Najpopularniejszym pakietem jest PortableApps 1.1 (http://www.portableapps.com ), oferujący naprawdę fantastyczną kolekcję programów. Dostępny jest w dwóch wersjach: Light (100 MB po zainstalowaniu) oraz Standard (350 MB). Jedyną różnicą jest to, że wersja standardowa zawiera pakiet biurowy OpenOffice, zaś wersja Light edytor tekstu AbiWord. Obie zostały wyposażone w program antywirusowy, komunikator internetowy Gaim, kalendarz, program pocztowy Mozilla Thunderbird oraz kilka gier. Innym bezpłatnym zbiorem przenośnych programów jest winPenPack 3.4 (http://www.winpenpack.com ), który występuje w całej gamie odmian: Essential, 1GB, School, Game, Web. Jest nawet opcja stworzenia własnego pakietu.

Taki zestaw, jak PortableApps, ma w zasadzie wszystko, co potrzebne do pracy. Aby go zainstalować, podłącz pamięć USB do komputera. Pobierz jeden z pakietów dostępnych na stronie www.portableapps.com/suite. Podczas instalacji wskaż napęd, czyli pamięć USB, i kliknij Install. Instalacja może trwać nawet 15 minut. Gdy się skończyć, uruchom Eksplorator Windows, otwórz napęd USB i dwukrotnie kliknij StartPortableApps, aby uruchomić menu startowe, w którym znajdziesz Firefoksa, Thunderbirda czy aplikacje biurowe.

Zamiast pakietu możesz też wybrać pojedyncze programy z całkiem szerokiej oferty, począwszy od aplikacji biurowych, poprzez narzędzia graficzne, programy do korzystania z Internetu, multimedialne, odpowiedzialne za bezpieczeństwo na narzędziach systemowych skończywszy. Większość z nich jest dostępna również w witrynie PortableApps (http://www.portableapps.com/apps ).

Gotowe do uruchomienia

Uruchamianie programów z pendrive'a będzie łatwiejsze, jeśli zainstalujesz na nim aplikację naśladującą menu Start z systemu Windows. LaunchPada już przedstawiliśmy, pozostałe dwie propozycje to wymienione już PortableApps oraz winPenPack. Na ich stronach WWW, oprócz kolekcji programów typu portable, znajdziesz specjalne przygotowane menu do ich uruchamiania. Gdy w zasobniku systemowym pojawi się ikona, kliknij ją, a zobaczysz menu z listą zainstalowanych na pendrive'ie programów. Menu winPenPack oferuje więcej ustawień i łatwiej je dostosować do własnych potrzeb. A jeśli szukasz czegoś prostego w wyglądzie, polecamy PStart 2.11 (www.pegtop.de). Zwróć uwagę, że menu startowe używają względnych ścieżek dostępu do programów. Gdy podłączysz pamięć USB do drugiego komputera i urządzenie pojawi się tam pod inną literą dysku, nie przeszkodzi to w uruchamianiu programów.