Szare komórki na dopingu

Jak poprawić wydajność swojego mózgu za pomocą komputera? Komputery stają się coraz szybsze i wydajniejsze. Jednak jest instrument, który pokona nawet najsilniejsze maszyny liczące - twój mózg. Pokażemy ci, jak poprawić osiągi swojego umysłu.

Jak poprawić wydajność swojego mózgu za pomocą komputera? Komputery stają się coraz szybsze i wydajniejsze. Jednak jest instrument, który pokona nawet najsilniejsze maszyny liczące - twój mózg. Pokażemy ci, jak poprawić osiągi swojego umysłu.

Chcąc zwiększyć wydajność swojego peceta lub laptopa, wystarczy podnieść częstotliwość taktowania procesora lub skrócić czasy dostępu w pamięci RAM. Tymczasem twój notebook to nie jedyny komputer przenośny, który towarzyszy ci na każdym kroku. Odpowiedni trening pozwoli ci wycisnąć więcej mocy ze swoich szarych komórek.

Zobacz również:

Badania naukowe wykazują, że każdy człowiek wykorzystuje zaledwie ułamek możliwości mózgu. Można to zmienić, stosując właściwe ćwiczenia i strategie określane mianem mnemoniki i mnemotechniki. Pod tym pojęciem kryją się sztuczki i metody usprawniające zdolność myślenia. W poniższym materiale prezentujemy (bezpłatne, a także komercyjne) programy, którymi możesz skutecznie przetrenować swój mózg.

W świecie cyfr i działań

BrainSpeeder pomoże ci sprawdzić i poprawić swoje zdolności obliczeniowe na jednym z trzynastu poziomów.Kliknij, aby powiększyćBrainSpeeder pomoże ci sprawdzić i poprawić swoje zdolności obliczeniowe na jednym z trzynastu poziomów.Jeśli chciałbyś sprawdzić i/lub poprawić swoje zdolności rachunkowe, powinieneś zainteresować się programem BrainSpeeder (dostępny pod adresem: http://www.brainspeeder.com , środowiska: Windows 95/98/Me/2000/XP, rozmiar pliku: ok. 3 MB). Jest dostępny tylko w językach angielskim i niemieckim, jednak jego obsługa jest nadzwyczaj prosta. Celem gry jest bezbłędne rozwiązanie w każdym poziomie 20 zadań arytmetycznych w możliwie krótkim czasie. Do dyspozycji jest 13 poziomów. Pierwsze rundy są bardzo łatwe, jednak w kolejnych poziomach działania stają się coraz trudniejsze. Każdy błąd wiąże się z utratą punktów. Oprócz tego można się ćwiczyć w zapamiętywaniu szybko znikających liczb (zamiast opcji Arithmetic wybierz Mnemonic w polu listy Game) i w zgadywaniu, której cyfry brakuje w losowo utworzonym ciągu (wybierz Speedoku w polu listy Game). Użytkownicy dysponujący dostępem do Internetu mogą zmierzyć się z innymi graczami z całego świata.

Z krainy kwitnącej wiśni

Jeśli lubisz łamigłówki sudoku, nie musisz kupować ich w kiosku. Wystarczy ten bezpłatny program z Internetu.Kliknij, aby powiększyćJeśli lubisz łamigłówki sudoku, nie musisz kupować ich w kiosku. Wystarczy ten bezpłatny program z Internetu.Również łamigłówki sudoku mają do czynienia z cyframi. Coraz częściej można znaleźć je w gazetach i zeszytach szaradzistów. Jednak nie chodzi w nich tyle o same obliczenia, co o logikę i myślenie. Gra została wymyślona już w osiemnastym wieku, ale jej obecna postać zyskała ogromną popularność w Japonii lat osiemdziesiątych.

Plansza gry składa się z dziewięciu kwadratów po dziewięć pól. W sumie jest więc 81 pól usytuowanych w dziewięciu rzędach i dziewięciu kolumnach. Zależnie od wybranego stopnia trudności mniej lub więcej pól tabeli jest wypełnionych cyframi od 1 do 9. Celem gry jest wypełnić pozostałe pola tak, aby w każdej kolumnie i w każdym rzędzie cyfra z przedziału 1 - 9 występowała tylko raz.

Podczas gdy sudoku w postaci papierowej może przerosnąć możliwości niejednego (przede wszystkim początkującego) gracza, edycje komputerowe wspomagają kandydatów w liczbowej łamigłówce. Spośród licznych bezpłatnych i komercyjnych wariantów polecamy aplikację Sudoku Portable (dostępna pod adresem: http://portableapps.com , środowiska: Windows 95/98/Me/2000/XP, rozmiar pliku: ok. 437 KB). Zajmuje niewiele miejsca, a na dodatek nie wymaga instalowania. Klikając pole Check Game, dowiesz się, czy wpisałeś dotychczas prawidłowe cyfry. Aby poznać rozwiązanie bieżącej planszy, wystarczy kliknąć pole Solve Game. W polu Difficulty możesz wybrać jeden z czterech poziomów trudności. Bieżący stan gry zostanie zachowany, gdy użytkownik zdecyduje się przerwać partię i zamknąć aplikację.

Choć gra sudoku nie doczekała się jeszcze badań naukowych, jest zalecana przez fachowe media medyczne, bo trenuje pamięć, a ponadto trenuje koncentrację i logiczne myślenie. W odróżnieniu od np. krzyżówek nie polegają na sprawdzaniu nabytej uprzednio wiedzy, lecz za każdym razem wymagają logicznego kombinowania.

Co by tu zmalować?

Zwyczajne bazgroły czy sztuka nowoczesna? - W tej witrynie możesz sobie poeksperymentować w stylu ekspresjonisty Jacksona Pollocka, rozlewając na ekran wirtualną farbę.Kliknij, aby powiększyćZwyczajne bazgroły czy sztuka nowoczesna? - W tej witrynie możesz sobie poeksperymentować w stylu ekspresjonisty Jacksona Pollocka, rozlewając na ekran wirtualną farbę.Możliwości mózgu człowieka nie kończą się na wkuwaniu na pamięć ani na dopatrywaniu się logicznych powiązań. Pierwsze pojęcia, które przychodzą na myśl w tym kontekście, to wyobraźnia i kreatywność. Odpowiada za nie prawa półkula mózgu.

Każdy może wykazać się kreatywnością. Przywołaj witrynę http://www.jacksonpollock.org . Możesz tu sobie pomalować w stylu słynnego malarza, ekspresjonisty - Jacksona Pollocka. W 1946 roku Pollock odszedł od stosowanych dotychczas technik malarskich - odłożył pędzel na bok i stworzył swój własny styl, action painting (malarstwo gestu), polegający na kapaniu farbą na płótno bądź rozlewaniu jej z otwartej puszki. Następnie rozprowadzał farbę za pomocą noży, szpachel i innych twardych narzędzi. W ten sposób tworzył kompozycje artystycznych wzorów ze spontanicznie wylanej i nakapanej farby myszką w obrębie okna przeglądarki.

Na oknie monitora maluje się bez obaw ochlapania garderoby i podłogi. Wystarczy przeciągać kursor myszy w obrębie okna przeglądarki internetowej. Szybkimi ruchami ręki narysujesz wąskie kreski, powolnymi zaś szersze. Przytrzymując dłoń w miejscu, zrobisz coraz większe plamy. Klikając prawym przyciskiem zmienisz bieżący kolor. W witrynie zastosowano aplikację Flash, więc do jej uruchomienia trzeba mieć zainstalowany Adobe Flash Player (dostępny bezpłatnie pod adresem http://www.adobe.com/products/flashplayer ).

Kwestia interpretacji utworzonych w ten sposób dzieł leży w gestii psychologii. Jednak jedno nie ulega wątpliwości - malowanie we wspomnianej witrynie daje ogromną frajdę.

Myśli w sieci

Jeśli nie masz pod ręką kostki Rubika, spróbuj ułożyć tę wirtualną.Kliknij, aby powiększyćJeśli nie masz pod ręką kostki Rubika, spróbuj ułożyć tę wirtualną.Podczas gdy w wypadku witryny http://www.jacksonpollock.org można ewentualnie podyskutować na temat sensu powstawania takich projektów, nie ulega wątpliwości, że tzw. mindmapping, czyli metoda mapowania myśli, pobudza i uwalnia kreatywność. Myśli nie są tu zapisywane w sposób tradycyjny liniowo (np. w postaci wykresów, wypunktowanych czy numerowanych list), lecz wizualizowane w dowolnie sytuowanych gałęziach drzewa. W ten sposób są pobudzane obie półkule mózgu, które odpowiadają za odmienne obszary myślenia. Opisywana metoda notowania pozwala łatwiej ujmować i zapamiętywać złożone stany rzeczy, a także uzupełniać je o nowe aspekty. Podstawowy temat należy umieścić na środku arkusza, usytuowanego poziomo, a wiązki pozostałych tematów dorysowywać w postaci gałęzi głównych i pobocznych wokół wspomnianego tematu podstawowego. Specjalnie obrano orientację poziomą, aby uniemożliwić tabelarycznego wypisywania informacji i argumentów jeden pod drugim.

W tworzeniu map myśli pomoże ci bezpłatny program Free Mind (dostępny pod adresem: http://freemind.sourceforge.net/wiki/index.php/Main_Page , środowiska: Windows 95/98/Me/NT4/2000/XP, rozmiar pliku: ok. 3,08 MB). Opracowując poszczególne tematy nad- i podrzędne, możesz wizualizować je za pomocą kolory i obrazki. Ponadto możesz stosować ikony priorytetu, aby oznaczać szczególnie istotne, trudne lub ciekawe punkty. Free Mind wymaga zainstalowanego środowiska Java Runtime Environment (dostępne pod adresem: http://www.java.com , środowiska: Windows 98/Me/2000/XP, rozmiar pliku: ok. 15 MB).