Biblia bezpieczeństwa

Jeśli chcesz bez obaw korzystać z komputera, ale jednocześnie nie potrzebujesz rozległej wiedzy na temat zabezpieczeń, w tym artykule znajdziesz wszystko, czego Ci potrzeba.

Jeśli chcesz bez obaw korzystać z komputera, ale jednocześnie nie potrzebujesz rozległej wiedzy na temat zabezpieczeń, w tym artykule znajdziesz wszystko, czego Ci potrzeba.

Korzystanie z komputera wymaga ciągłej czujności. Nie jest to już tylko kwestia ochrony przed wirusami. Musisz zdawać sobie sprawę, że w Internecie działają przestępcy, którzy tylko czyhają na twoją chwilę słabości, żeby dobrać się do twojego konta bankowego czy oszukać Cię na aukcji. W tym artykule pokazujemy, jak chronić domowy komputer i sieć bezprzewodową, jak pozbyć się szkodliwego oprogramowania, jak rozpoznać oszustów wyłudzających hasła oraz jak bezpiecznie korzystać z serwisów aukcyjnych.

Zobacz również:

Stare, "dobre", wirusy

Współczesne antywirusy są dostarczane wraz z zaporą sieciową, a często także z innymi aplikacjami ochronnymi.Kliknij, aby powiększyćWspółczesne antywirusy są dostarczane wraz z zaporą sieciową, a często także z innymi aplikacjami ochronnymi.Przez wiele lat wirusy były największą plagą, jaka mogła spaść na użytkownika peceta. Dzisiaj klasyczne szkodniki już tak nie dokuczają (ale wciąż są groźne). Z dwóch powodów: po pierwsze, programy ochronne, takie jak antywirus i zapora sieciowa, są dużo bardziej zaawansowane. Po drugie, twórcy złośliwego oprogramowania mają teraz inne cele niż tylko uprzykrzanie życia użytkownikom. Nie bez znaczenia jest też fakt, że Windows jest bezpieczniejszy niż kiedyś. Szczególnie Vista mocno ogranicza pole rażenia wirusów.

Podstawowa ochrona: antywirus

Antywirus to absolutne minimum, jeśli chodzi o zabezpieczenia komputera. Jeśli nie chcesz wydawać na niego pieniędzy, do wyboru jest kilka bezpłatnych programów, np. AVG czy Avast. Z płatnych produktów do czołówki należą Kaskersky Antivirus i Norton Antivirus. Szkodliwe oprogramowanie ewoluuje, a wraz z nim aplikacje, które chronią nie tylko przed wirusami, ale także przed wieloma innymi zagrożeniami, takimi jak programy szpiegowskie czy rootkity.

Najciekawszą zmianą jest sposób wykrywania zagrożeń. Od 20 lat powstają bazy wirusów (każdy wirus ma swoją metryczkę), które pozwalają rozpoznać szkodliwe oprogramowanie. Problem w tym, że od około dwóch lat ich liczba rośnie lawinowo. W 2007 roku wykryto kilkaset tysięcy nowych zagrożeń (niektóre źródła podają nawet, że milion), a w roku 2008 rekord ten na pewno zostanie pobity. W efekcie bazy wirusów rozrastają się nadmiernie, a producenci programów ochronnych mają problem, żeby wystarczająco szybko je aktualizować. Stąd coraz powszechniejsze stosowanie mechanizmów heurystycznych, które na podstawie charakterystycznych zachować potrafią wykryć szkodnika w komputerze. Spis zachowań jest nieporównanie mniejszy niż lista nowych wirusów - zazwyczaj nieco ponad 100 pozycji. Co ważniejsze, te mechanizmy potrafią wykrywać nowe, niezidentyfikowane jeszcze szkodniki.

Wiele firm zajmujących się bezpieczeństwem komputerowym publikuje regularnie raporty o nowych zagrożeniach, przy okazji opisując, jak bronić się przed najbardziej rozpowszechnionymi. Jednak, zdaniem firmy PC Tools, tego typu ostrzeżenia są za bardzo uproszczone i niewiele z nich pożytku dla domowego użytkownika. Co więcej, nowe zagrożenia pojawiają się tak szybko, że te opisane w raporcie mogą należeć już do przeszłości.

Lepszym rozwiązaniem jest prowadzenie publicznie dostępnego spisu zagrożeń, w którym użytkownik może sprawdzić, czy plik załączony do wiadomości lub do pobrania ze strony jest zagrożeniem, czy nie. Tego typu listy prowadzą Symantec (www.symantec.pl) czy McAfee ( http://www.mcafee.pl ).

Sporo szkodników rozprzestrzenia się za pomocą poczty elektronicznej, dlatego warto skanować wiadomości. Jeśli korzystasz z bezpłatnego konta pocztowego i czytasz wiadomości w przeglądarce WWW, sprawdź, czy masz do dyspozycji skaner antywirusowy. Wiele firm oferujących bezpłatne konta pocztowe integruje z nim takie zabezpieczenie.

Oszustwa

Firefox 3.0, a także inne przeglądarki rozpoznają strony przygotowane przez oszustów. Koniecznie zaktualizuj swoją przeglądarkę do najnowszej wersji, jeśli dawno tego nie robiłeś.Kliknij, aby powiększyćFirefox 3.0, a także inne przeglądarki rozpoznają strony przygotowane przez oszustów. Koniecznie zaktualizuj swoją przeglądarkę do najnowszej wersji, jeśli dawno tego nie robiłeś.Powszechnym zagrożeniem jest dzisiaj phishing, czyli internetowe oszustwa i wyłudzanie poufnych danych. Znów musisz uważać na swoją pocztę - atak zaczyna się od wysyłania spreparowanych wiadomości, nakłaniających do wejścia na stronę WWW i podania poufnych danych. Nie daj się na to nabrać. Żaden pracownik legalnie działającej firmy nie poprosi cię w ten sposób o podanie np. hasła.

Najczęstsze przypadki kradzieży danych są związane z bankowością internetową. Oszuści proszą o podanie klucza dostępu do konta czy haseł jednorazowych, rzekomo w celu weryfikacji danych czy w celu zapobieżenia blokadzie. Czasem łatwo rozpoznać podejrzaną wiadomość, bo zawiera błędy. Zdarza się jednak, że wiadomości są starannie przygotowane i wyglądają na pochodzące z wiarygodnego źródła. Dlatego pamiętaj - nigdy nie podawaj swoich poufnych danych, gdy ktoś w e-mailu cię o to prosi. Na szczęście w większości wypadków najnowsze wersje przeglądarek rozpoznają podejrzane strony i wyświetlają ostrzeżenia. Jeśli ostrzeżenie się nie pojawi, możesz zadzwonić do banku, żeby wyjaśnić sprawę.

Niestety to nie jedyny rodzaj oszustwa. Kolejny przykład to wiadomości wysyłane gdzieś z Afryki czy dalekiej Azji, których autor opisuje swoją dramatyczną sytuację - nie może odzyskać wielu milionów dolarów, ponieważ operacja ta wymaga nakładów, np. 1000 dolarów. Jeśli prześlesz mu tę kwotę, na pewno podzieli się z tobą swoim bogactwem...

Ochrona poufnych danych

Serwisy IdentityTheft.org oraz Get Safe Online ( http://www.getsafeonline.org ) uczulają, żeby ignorować wiadomości nakłaniające do zakupów czy po prostu związane z pieniędzmi. Get Safe Online udostępnia anglojęzyczną listę kilkunastu ogólnych przykazań, pozwalających chronić komputer i jego użytkowników, a także złożony z 10 etapów test (zbudowany w technice Flash), który bada wiedzę użytkownika o zagrożeniach i sposobach zachowania w typowych sytuacjach.. Powinni się z nimi zapoznać przede wszystkim początkujący użytkownicy, żeby uświadomić sobie, jakie zagrożenia czyhają w Internecie. Przedstawiamy najważniejsze tezy.

Absolutnie nie klikaj odnośników w wiadomościach od nieznajomych lub gdy masz jakieś wątpliwości. To, co wygląda na adres zaufanego serwisu, może w rzeczywistości prowadzić w zupełnie inne miejsce. Problemem są bardzo długie adresy z przypadkowymi ciągami liter, cyfr i znaków specjalnych. W takich wypadkach opracowywany Internet Explorer 8.0 ma podświetlać najważniejszą część adresu, żeby użytkownik widział, na jaką stronę trafi. Jeśli korzystasz z banku internetowego czy płacisz za zakupy kartą kredytową, zwróć uwagę, czy przeglądarka wyświetliła symbol kłódki oraz czy adres rozpoczyna się od ciągu "https". Litera "s" oznacza, że połączenie jest szyfrowane. Najnowszy Firefox 3.0 idzie o krok dalej - podczas szyfrowanych połączeń pokazuje na pasku adresu informację, na jaką firmę został wystawiony certyfikat. W wypadku tego typu witryn nie korzystaj z funkcji zapamiętywania haseł oferowanych przez przeglądarki WWW.

Dobrym sposobem na unikanie podejrzanych stron jest zainstalowanie programu, który rozpoznaje różne zagrożenia, np. podejrzane pliki do pobrania. Przykładowo, McAfee Site Advisor (www.siteadvisor.com) w wynikach wyszukiwania Google'a wyświetla przy każdej witrynie informację, czy jest bezpieczna.

Zagrożenia Web 2.0

Połączenia z bankami internetowymi są szyfrowane. Firefox 3.0 informuje o tym bardzo wyraźnie.Kliknij, aby powiększyćPołączenia z bankami internetowymi są szyfrowane. Firefox 3.0 informuje o tym bardzo wyraźnie.Takie witryny, jak nasza-klasa.pl czy Facebook, to dla wielu internautów miejsca, gdzie można poznać nowych znajomych, miło spędzić czas na czacie czy pooglądać zdjęcia przyjaciół. Niestety, te miejsca są także odwiedzane przez różnych przestępców, których celem jest zbieranie osobistych informacji o użytkownikach. Szczególnie łatwym łupem są dzieci, bo często bez zastanowienia podają różne informacje. Wszelkie dane, jak choćby datę urodzenia, adres, numer telefonu itd. należy udostępniać z rozwagą. Czym to grozi? Na przykład tym, że ktoś podszyje się pod ciebie. Dlatego nie spiesz się z podawaniem prywatnych danych w profilu. Jest to równie nierozsądne, co nagrywanie na automatycznej sekretarce "Wracam z urlopu 20 sierpnia". Przestępcy szukają właśnie takich informacji.

Nie wychylaj się

W serwisach społecznościowych opcje ochrony prywatności nie zawsze są domyślnie włączone, jednak widać, że twórcy portali dostrzegają zagrożenie. W Facebooku ułatwiono konfigurację ustawień związanych z bezpieczeństwem. Użytkownik może dokładnie ustalić, komu wolno odczytywać jego prywatne dane lub czy chce pojawiać się w wynikach wyszukiwania. W lutym tego roku Facebook pozwolił na to, by profile użytkowników pojawiały się w wyszukiwarkach internetowych, więc nawet nie trzeba rejestrować się w serwisie, żeby przeszukiwać jego zasoby. Jeśli twoi znajomi mogą przeczytać o twoich zainteresowaniach, to dobrze. Niedobrze, jeśli do tych informacji mają dostęp wszyscy. Dlatego nie dodawaj pochopnie do listy swoich kolegów obcych ludzi, którzy wysłali ci zaproszenia do umieszczenia ich na niej. Być może chcą tylko poszerzyć grono znajomych, a może poznać twoje dane.