Za morzem taniej

Opłaca się robić zakupy w Stanach Zjednoczonych - wraz ze spadkiem kursu dolara obniżają się ceny różnych produktów, niekiedy tak znacząco, że ich koszt jest o połowę niższy niż w Polsce.

Opłaca się robić zakupy w Stanach Zjednoczonych - wraz ze spadkiem kursu dolara obniżają się ceny różnych produktów, niekiedy tak znacząco, że ich koszt jest o połowę niższy niż w Polsce.

iPod touch za 500 zł? Tak, ale tylko w Stanach Zjednoczonych - w Polsce to wydatek minimum 700 zł.Kliknij, aby powiększyćiPod touch za 500 zł? Tak, ale tylko w Stanach Zjednoczonych - w Polsce to wydatek minimum 700 zł.Ceny elektroniki w Stanach Zjednoczonych od bardzo dawna były dużo niższe niż w Europie. Aparaty, sprzęt komputerowy, odtwarzacze MP3 - za to wszystko w Polsce należy zapłacić znacznie więcej niż za oceanem. Dlaczego więc nie skorzystać z okazji i niskiego kursu dolara? Przyjrzyjmy się serwisom pośredniczącym w handlu z krajem za oceanem oraz radzimy, jak dokonać bezpiecznej transakcji. Zachęcamy również do zapoznania się z porównaniem cen popularnych produktów w dobrych amerykańskich sklepach internetowych (tabela Najtańsze sklepy w Stanach Zjednoczonych).

Zobacz również:

Na osobę kupującą towary w Stanach Zjednoczonych czeka sporo problemów, z którymi musi się uporać. Przede wszystkim należy pamiętać o cłach i podatkach, które nakładane są na produkty sprowadzane spoza Unii Europejskiej. W grę wchodzi również użycie obcej waluty - kurs wymiany złotówek na dolary jest odmienny w wypadku różnych form płatności. Należy również wybrać odpowiednią formę transportu towaru - może się odbywać drogą lotniczą lub morską, zawartość paczki może być ubezpieczona, a nawet oznaczona jako prezent. Każdy z tych tematów przybliżamy w dalszej części tekstu.

Wszystko to można również uprościć i nie myśleć o cłach, formach wysyłki, płatnościach, a skorzystać z usług sklepów, które pośredniczą w handlu między Polską a Stanami Zjednoczonymi.

Serwisy porównujące ceny amerykańskich sklepów internetowych

Konkurencja na rynku sklepów internetowych w Stanach Zjednoczonych jest duża - sprzedawcy prześcigają się w oferowaniu klientom coraz atrakcyjniejszych propozycji cenowych wystawianych produktów. Zmiany są bardzo dynamiczne i trudno za nimi nadążyć - pomocnym narzędziem są serwisy porównujące ceny w sklepach internetowych. Z ich pomocą można łatwo i szybko znaleźć pożądane urządzenie za najniższą cenę. Decydując się na zakupy w USA warto skorzystać z poniższych porównywarek cen:

 • pricerunner.com - PriceRunner
 • pricegrabber.com - PriceGrabber
 • shopper.com - Shopper
 • bizrate.com -BizRate
 • nextag.com - NexTag
 • Wysokie cło i podatek

  Najtańsze sklepy w Stanach ZjedoczonychKliknij, aby powiększyćNajtańsze sklepy w Stanach ZjedoczonychNiestety, robiąc zakupy w Stanach Zjednoczonych, należy liczyć się z możliwością naliczenia cła, które w połączeniu z podatkiem znacznie zwiększy koszt sprowadzenia produktu z obszarów leżących poza Unią Europejską.

  Wysokość opłaty celnej jest wspólna dla wszystkich krajów Unii i określona decyzjami Komisji Europejskiej. Wyszukiwarka stawek celnych dostępna jest pod adresem ec.europa.eu/taxation_customs/dds/cgi-bin/tarquer?Lang=PL . W formularzu należy określić rodzaj towaru, datę oraz kraj nabycia - trzeba pamiętać o dokładnym wyznaczeniu kategorii towaru, bo często cła za pozornie podobne urządzenia są różne.

  Za część wyrobów importowanych do Polski, np. za komputery przenośne, opłata celna nie jest pobierana, ale za wszystkie trzeba uiścić bardziej kosztowny VAT. Podatek naliczany jest od wartości towaru, powiększonej o opłatę za transport oraz ewentualne cło. Nietrudno obliczyć, że koszt niektórych grup produktów po uwzględnieniu cła i podatku może wzrosnąć nawet o 30-40 procent.

  Jednak nie wszystkie paczki sprowadzane zza granicy są obiektem zainteresowania służby celnej. Można więc liczyć na łut szczęścia lub poprosić sprzedawcę o zadeklarowanie niższej wartości nabywanego towaru albo określenie przesyłki jako prezentu. Oczywiście żadne z tych rozwiązań nie gwarantuje ominięcia opłat na granicy, jednak możliwość zapłacenia pełnych stawek za import jest ograniczona do minimum.

  Kosztowny i niebezpieczny transport

  W Stanach Zjednoczonych PayPal jest najbardziej popularnym sposobem płacenia w Internecie - usługa jest bezpieczna i wygodna.Kliknij, aby powiększyćW Stanach Zjednoczonych PayPal jest najbardziej popularnym sposobem płacenia w Internecie - usługa jest bezpieczna i wygodna.Decydując się na zakupy w Stanach Zjednoczonych, należy się liczyć z kosztownym i mało bezpiecznym transportem towaru do Polski. Najczęściej korzysta się tam z usług ich US Postal - za wysłanie małej paczki, np. zawierającej odtwarzacz MP3 iPod Touch, trzeba wówczas zapłacić do 35 dolarów.

  Opłata zależy od szybkości dostarczenia przesyłki. Wspomniane 35 dolarów to koszt standardowej wysyłki, która powinna dotrzeć w ciągu dziesięciu dni roboczych. US Postal oferuje również usługi ekspresowe (do trzech dni), jednak wiąże się to z dużymi opłatami, sięgającymi czasem 200 procent stawki standardowej.

  Przydatne linki

 • eBay.com - największy amerykański serwis aukcyjny
 • ec.europa.eu/taxation_customs/dds/cgi-bin/tarquer?Lang=PL - kalkulator opłat celnych
 • PayPal.com - najbardziej rozpowszechniony w Stanach Zjednoczonych system dokonywania płatności bezgotówkowych
 • Amazon.com - największy sklep internetowy w Stanach Zjednoczonych
 • Należy liczyć się z możliwością zniszczenia paczki podczas transportu. Nie należy oszczędzać na ubezpieczeniu przesyłki i trzeba żądać od sprzedawcy możliwie najlepszego zabezpieczenia towaru. Pamiętaj również o nieuchronnym ryzyku zniszczenia delikatnych przedmiotów - na forach fotograficznych znajdziesz sporo wypowiedzi osób, którym się to przydarzyło, np. zakupiona przez nie optyka została uszkodzona w transporcie.

  Alternatywą może być oferta firmy Polamer (www.polamerusa.com), specjalizującej się w sprowadzaniu do Polski paczek ze Stanów Zjednoczonych. Za półkilogramową przesyłkę o wymiarach 5x5x5 cm trzeba zapłacić niecałe 13 dolarów. Okres oczekiwania wynosi od tygodnia do dwóch.

  Złożone płatności

  Najbardziej rozpowszechniona w Polsce forma płatności za zakupione produkty, przelew bankowy, nie jest dobrym sposobem w wypadku transakcji międzynarodowych. Przede wszystkim brakuje ubezpieczenia oraz ochrony kupującego. Taką ochronę daje np. system płatności bezgotówkowych PayPal, który w razie niepowodzenia transakcji z powodu nieuczciwości sprzedawcy w serwisie aukcyjnym eBay wypłaca kupującemu do 2000 dolarów.

  Kupując w Stanach Zjednoczonych, należy mieć na uwadze przeliczniki walut, odmienne w wypadku różnych form płatności. W czasie pisania tego artykułu za jednego dolara w transakcji bezgotówkowej trzeba było zapłacić w wypadku korzystania z PayPal 2,09 zł, a z karty kredytowej VISA 2,05 zł. W razie płatności kartą kredytową bank może jednak doliczyć do pięciu procent prowizji.

  Firmy pośredniczące

  GT Alliance LLC zajmie się sprowadzeniem towarów ze Stanów Zjednoczonych - pobierze za to prowizję do 20 procent wartości zakupu.Kliknij, aby powiększyćGT Alliance LLC zajmie się sprowadzeniem towarów ze Stanów Zjednoczonych - pobierze za to prowizję do 20 procent wartości zakupu.W Internecie działa wiele sklepów, które oferują produkty sprowadzane ze Stanów Zjednoczonych oraz umożliwiają nabycie dowolnego sprzętu z określonych źródeł. Na przykład GT Alliance LLC (www.gtallianceusa.com) działają kompleksowo: po przedstawieniu im oferty np. z serwisu eBay indywidualnie wyceniają sumaryczny koszt importu, po którego zaakceptowaniu rozpoczyna się dostarczanie produktu klientowi. Firma sama dokonuje zakupu i odbioru na terenie Stanów Zjednoczonych, przepakowuje towar, wypełnia wszelkie dokumenty celne oraz wysyła zamówiony produkt do Polski.

  Niestety, pośrednicy inkasują prowizje, np. GT Alliance LLC dolicza 20 procent opłat za swoje usługi do wartości towaru, jeśli nie przekracza ona tysiąca dolarów lub 15 procent po jej przekroczeniu. Przeliczenie walut w serwisie odbywa się na podstawie aktualnego kursu dolara według Narodowego Banku Polskiego, zaś samych płatności można dokonać za pomocą karty VISA, MasterCard oraz American Express, a także przez PayPal. Firma oferuje kilka metod wysyłki towarów - za pośrednictwem US Postal (do dwóch tygodni oczekiwania), EMS (do dwa-trzy dni) oraz Delta Cargo (około 21 dni).

  Kolejna firma oferująca możliwość sprowadzenia towarów ze Stanów Zjednoczonych to Tylko w USA.com. Prowizja za usługi naliczana jest indywidualnie dla każdego klienta i waha się od 5 do 20 procent. Firma oferuje wysyłkę zakupów drogą morską lub lotniczą - dokładna wycena kosztów transportu dokonywania jest po złożeniu zamówienia, jednak w wypadku małych paczek nie powinna przekroczyć 13 dolarów, a oczekiwanie na jej doręczenie do klienta nie powinno być dłuższe niż 14 dni roboczych.

  Pośrednicy

  Warto skorzystać z ich usług - są to firmy z dużym doświadczeniem w sprowadzaniu produktów ze Stanów Zjednoczonych, dzięki czemu klient nie musi martwić się o płatności czy właściwy sposób wysyłki przedmiotu. Godne zaufania są:

 • GT Alliance LLC - www.gtallianceusa.com
 • Tylko w USA.com - www.tylkowusa.com
 • USA4You - www.usa4you.pl
 • ZakupyZUSA - www.zakupyzusa.com
 • Kupuj W USA - www.kupwusa.com
 • Daktyl.com - www.daktyl.com