Intel na wysokich obrotach

Potencjał zwiększenia wydajności procesorów Intela jest zazwyczaj bardzo duży. Niektóre modele można przetaktować przynajmniej o kilkadziesiąt procent, więc z pewnością jest to gra warta świeczki. Z naszego przewodnika dowiesz się, jak samodzielnie zwiększyć wydajność CPU Intela, oszczędzając kilkaset złotych na droższym modelu.

Potencjał zwiększenia wydajności procesorów Intela jest zazwyczaj bardzo duży. Niektóre modele można przetaktować przynajmniej o kilkadziesiąt procent, więc z pewnością jest to gra warta świeczki. Z naszego przewodnika dowiesz się, jak samodzielnie zwiększyć wydajność CPU Intela, oszczędzając kilkaset złotych na droższym modelu.

Część płyt ostrzega przed ekstremalnym podkręcaniem już podczas próby wprowadzenia zmian w BIOS-ie. Zasadę znają wszyscy: zielone - wszystko w porządku, żółte - zbliżamy się do niebezpiecznych wartości, czerwona barwa - wartość napięcia, tak jak w tym wypadku, jest już bardzo ryzykowna dla procesora i na pewno nie obejdzie się bez wymiany układu chłodzenia. Jeśli interesuje cię stabilne podkręcenie układu mającego pracować przez dłuższy czas - unikaj tego typu wartości.Kliknij, aby powiększyćCzęść płyt ostrzega przed ekstremalnym podkręcaniem już podczas próby wprowadzenia zmian w BIOS-ie. Zasadę znają wszyscy: zielone - wszystko w porządku, żółte - zbliżamy się do niebezpiecznych wartości, czerwona barwa - wartość napięcia, tak jak w tym wypadku, jest już bardzo ryzykowna dla procesora i na pewno nie obejdzie się bez wymiany układu chłodzenia. Jeśli interesuje cię stabilne podkręcenie układu mającego pracować przez dłuższy czas - unikaj tego typu wartości.Płyty główne do procesorów Intela mają budowę tradycyjną, znaną od czasu pierwszego Pentium. Dla nas najważniejsza jest pracująca z określoną częstotliwością magistrala FSB (Front Side Bus), od której będzie zależała częstotliwość pracy procesora. O wartości FSB decyduje najważniejszy z układów chipsetu, czyli mostek północny (North Bridge) i nie da się jej podnosić w nieskończoność. Dobre płyty bez problemu osiągają 500 i więcej MHz, gorsze gubią się często już poniżej 400, ale dotyczy to raczej modeli z chipsetami innych producentów. Intelowskie P965, P35, P45, X38 i X48 doskonale radzą sobie z ponoszeniem wartości FSB i właśnie na płycie wyposażonej w jeden z nich oprzemy się podczas praktycznego sprawdzianu podkręcania.

Zobacz również:

Mostek północny płyt do procesorów Intela ma własną częstotliwość pracy, mnożnik i opóźnienia. Częstotliwość pracy będzie, podobnie jak w wypadku procesorów, iloczynem FSB i mnożnika NB.

Jeśli ktoś przeglądał internetowe fora, z pewnością spotkał się z tajemniczym terminem "strap". Ilu wypowiadających się, tyle definicji - od kombinacji FSB, częstotliwości NB i opóźnień, przez sam mnożnik NB aż po wartość FSB, przy której następuje rozluźnienie timingów mostka północnego i spadek wydajności pamięci komputera. Ta ostatnia definicja jest najpopularniejsza, ale też w największym stopniu uproszczona. Strap to nie tyle niekorzystne zjawisko podczas pracy układu, lecz sam sposób jego funkcjonowania, więc najlepiej przyjąć, że odpowiada mu najbardziej złożone określenie.

Częstotliwość pracy mostka północnego nie może rosnąć w nieskończoność. Zwiększa się wraz z podnoszeniem FSB, aby po dojściu do pewnej wartości, dzięki zmianie mnożnika wrócić do niższego poziomu. Jednakże mnożnik nie zawsze można obniżyć, a do tego dochodzi rozluźnienie timingów na mostku północnym i wiążący się z tym spadek wydajności pamięci (jeden z efektów strap, ale nie jego istota). Szybciej pracujący układ to wyższa wydajność, ale także zwiększone zużycie prądu, ilości wydzielanego ciepła i niestabilna praca. Z kolei wysoka częstotliwość FSB powoduje problemy z podkręcaniem i funkcjonowaniem procesora przy pewnych wartościach progowych, w których parametry pracy mostka północnego są najbardziej niekorzystne. Dotyczy to wyłącznie chipsetów Intela - z układami NVIDII nie ma tego kłopotu, ale osiągają one także niższą wartość FSB. Częstotliwość pracy RAM jest wprost zależna od FSB, co sprawia, że do mocnego przetaktowania potrzeba także modułów mogących pracować z wysoką częstotliwością.

Prymitywne, piekielnie skuteczne, nieco kłopotliwe

Podkręcanie mnożnikiem - najłatwiejsze, wymagające najmniej wysiłku i umiejętności. Niestety, w wypadku procesorów Intela dostępne jedynie w wersjach Extreme, kosztujących kilka tysięcy złotych.Kliknij, aby powiększyćPodkręcanie mnożnikiem - najłatwiejsze, wymagające najmniej wysiłku i umiejętności. Niestety, w wypadku procesorów Intela dostępne jedynie w wersjach Extreme, kosztujących kilka tysięcy złotych.Jeśli uznać podkręcanie za metodę zwiększania nie tylko częstotliwości pracy układów, ale także wydajności komputera, trzeba powiedzieć o innym sposobie. Otóż wielordzeniowe procesory Intela to w rzeczywistości pojedyncze układy umieszczone w jednej obudowie. Komunikują się przez magistralę płyty głównej. To dość prymitywne w istocie (co nie znaczy, że nieskuteczne) rozwiązanie nakłada duże ograniczenia - mocno obciążona FSB może stanowić wąskie gardło w zwiększaniu wydajności komputera.

W tym wypadku jest oczywiste, że zwiększenie taktowania magistrali, a tym samym jej przepustowości, może mieć bardzo duży wpływ na wydajność całego systemu, nawet jeżeli nie podniesiesz częstotliwości pracy innych układów. Logiczne byłoby więc obniżenie mnożnika procesora i podniesienie wartości FSB tak, aby uzyskać pożądany efekt. Niestety, napotkasz wówczas dwa problemy - pierwszym są wymienione wyżej kłopoty ze strapem, drugim to, że zmiana mnożnika w procesorach Intela, dostępnych w sklepach, niezwykle przystępnych cenowo, powoduje mocne podbicie częstotliwości pracy mostka północnego. Można ją wyliczyć według wzoru:

mnożnik nominalny CPU

NB (MHz) = ------------------------------------- x FSB (MHz)

mnożnik wymuszony CPU

Jak łatwo wyliczyć, chcąc np. zwiększyć przepustowość FSB na płycie z procesorem Core 2 Duo E6750, pracującym standardowo z mnożnikiem x 8 i FSB 333 MHz, można obniżyć mnożnik do minimalnych dostępnych x 6 i podnieść FSB do 444 MHz. W ten sposób uzyskasz częstotliwość pracy procesora identyczną z wyjściową, ale zmusisz mostek północny do pracy z częstotliwością aż 592 MHz, co stanowi już dla niego spore wyzwanie. Poza tym zwiększanie przepustowości magistrali ma naprawdę sens dopiero w wypadku procesorów czterordzeniowych, choć nawet wówczas ten zabieg nie daje wyjątkowo spektakularnych efektów, poza znaczną poprawą wyników benchmarków pamięci. To wyjaśnia również, dlaczego procesory o niższym mnożniku są wdzięczniejszym materiałem do poszukiwanie najwyższych wartości FSB osiąganych przez płytę.

Oczywiście producenci płyt w miarę upływu czasu doskonalą swoje konstrukcje, optymalizując ich budowę, a także wypuszczając nowe wersje BIOS-ów, co pozwala na zmniejszenie dokuczliwości niektórych efektów i zwiększenie maksymalnie osiąganej FSB.

Dobra płyta to podstawa

Każda prawdziwa płyta overclockerska pozwala zapisać zdefiniowane przez użytkownika ustawienia BIOS-u. Po każdej udanej próbie podkręcania skorzystaj z tej możliwości. Jeśli po następnym kroku system odmówi startu, będziesz mógł zresetować ustawienia zworką bądź przyciskiem CLR_CMOS i po wejściu do BIOS-u od razu wgrać zapisane parametry. Zaoszczędzisz wiele czasu i pracy na ponowne poszukiwania.Kliknij, aby powiększyćKażda prawdziwa płyta overclockerska pozwala zapisać zdefiniowane przez użytkownika ustawienia BIOS-u. Po każdej udanej próbie podkręcania skorzystaj z tej możliwości. Jeśli po następnym kroku system odmówi startu, będziesz mógł zresetować ustawienia zworką bądź przyciskiem CLR_CMOS i po wejściu do BIOS-u od razu wgrać zapisane parametry. Zaoszczędzisz wiele czasu i pracy na ponowne poszukiwania.Doskonalone są także same chipsety i procesory. Pierwsze Core 2 Duo pracowały na FSB 266 MHz. Wówczas pojawił się także tańsze odmiany tych procesorów do FSB 200 MHz. Z czasem droższe układy przeszły na magistralę 333 MHz, pojawiły się nawet odmiany wymagające szyny 400 MHz. Jednocześnie klientom udostępniono budżetową serię Pentium Dual-Core, z niewielką pamięcią cache L2 i wymagających FSB 200 MHz. Jeśli przyjąć, że przyśpieszanie magistrali jest tym bardziej kłopotliwe, im wyższe wartości osiągasz, a jedyną skuteczną drogą do podkręcania układów Intela jest właśnie podnoszenie FSB (z wyjątkiem procesorów z odblokowanym mnożnikiem), łatwo się zorientować, że najprościej podkręcać właśnie tanie układy, wymagające FSB 200 MHz, a najtrudniej drogie, pracujące na najszybszej szynie. Zapas częstotliwości, jakim dysponują wówczas płyta główna i pamięć, jest w ich wypadku niezwykle ograniczony.

Jak nietrudno zauważyć - im lepszym procesorem dysponujesz, tym droższej i lepszej płyty będzie wymagał podczas prób podkręcania.

Dobre zasilanie to gwarancja bezpieczeństwa

Kolejną przeszkodą może się okazać sprawność układów zasilających procesor, którego zapotrzebowanie na prąd rośnie wraz z podnoszeniem częstotliwości pracy i napięcia. Do podkręcania układów dwurdzeniowych wystarczy płyta o dobrych parametrach, ale do podkręcania czterordzeniowego procesora potrzeba konstrukcji z najwyższej półki. W sprawdzianach praktycznych posłużyliśmy się naszym nowym procesorem testowym - Core 2 Extreme QX 6850 z czterema rdzeniami, pracującym z mnożnikiem x 9 na magistrali 333 MHz i już w standardowym trybie pracy potrzebującym aż 125 W mocy. Jego przetaktowanie stanowi ogromne wyzwanie dla płyty, dlatego użyliśmy konstrukcji legendarnej marki DFI - X48-T2R. Nie trzeba chyba przypominać, że przekroczenie granicy możliwości układów grozi ich nieodwracalnym uszkodzeniem.