Wybieramy obudowę komputerową

Większość z nas chce mieć komputer nie tylko wydajny, ale również oryginalny, ładnie prezentujący się, taki który wprawi w zachwyt rodzinę i znajomych. Warto przy tym zadbać aby obudowa była funkcjonalna i pozwalała na elastyczną rozbudowę zestawu komputerowego. Przeprowadziliśmy przegląd rynkowej oferty i z przyjemnością donosimy, iż w zapomnienie odchodzą marnie wykonane szare skrzynki, które do niedawna stanowiły większość dostępnych modeli. Już za nieco ponad 150 zł możecie kupić ciekawe i dobrze wykonane obudowy, które spełnią wasze oczekiwania.

Większość z nas chce mieć komputer nie tylko wydajny, ale również oryginalny, ładnie prezentujący się, taki który wprawi w zachwyt rodzinę i znajomych. Warto przy tym zadbać aby obudowa była funkcjonalna i pozwalała na elastyczną rozbudowę zestawu komputerowego. Przeprowadziliśmy przegląd rynkowej oferty i z przyjemnością donosimy, iż w zapomnienie odchodzą marnie wykonane szare skrzynki, które do niedawna stanowiły większość dostępnych modeli. Już za nieco ponad 150 zł możecie kupić ciekawe i dobrze wykonane obudowy, które spełnią wasze oczekiwania.

Oferta obudów jest bardzo szeroka. Podobnie wygląda rozpiętość ich cen. Starannie wykonane obudowy aluminiowe czy tez trwałe konstrukcje ze stalowej blachy o ciekawej stylistyce i dobrze zaprojektowanym wnętrzu mogą kosztować nawet ponad 500 zł i to bez zasilacza. Wybór jest naprawdę ogromny i każdy powinien znaleźć coś dla siebie. Niektóre konstrukcje są jedyne w swoim rodzaju jak np. obudowa Cooler Master CSX z ręcznie malowanymi grafikami. Niestety za taki luksus przyjdzie nam zapłacić, uwaga - ponad 3000 zł. Są i takie, które na pierwszy rzut oka sprawiają wrażenie kopii renomowanych producentów tyle, że w niższej cenie. Wśród obudów można przebierać jak w ulęgałkach w zależności od tego, co kto lubi i na co go stać. Pamiętaj jednak, że wygląd to nie wszystko. Wybierając odpowiednią konstrukcję, warto zwrócić uwagę na takie parametry, jak liczba miejsc na dodatkowe wentylatory, liczba wnęk na twarde dyski, wyposażenie w wentylatory, rozmieszczenie poszczególnych elementów. Liczy się również funkcjonalność, czyli możliwość łatwego montażu kart rozszerzeń, napędów optycznych, twardych dysków - bez użycia śrubokrętu. Jakość wykonania łatwo poznać po starannym wykończeniu blach, powinny być sztywne i obrobione tak aby właściciel komputer nie pokaleczył się o ostre krawędzie. Nie każda obudowa spełnia te wymagania, dlatego postanowiliśmy przedstawić krótki poradnik, na co zwracać uwagę kupując nową obudowę do komputera.

Zobacz również:

Wielkość obudowy

Wielkość obudowy musi być adekwatna do rozmiarów płyty głównej oraz liczby montowanych urządzeń. W modelu Mini Tower nie zmieścimy pełnowymiarowej płyty głównej ATX ani kilku twardych dysków. Najbardziej uniwersalne są obudowy Midi Tower, zapewniają przestrzeń odpowiednią do montażu praktycznie każdej płyty głównej, a także odpowiednią liczbę kieszeni 5,25-calowych na napędy optyczne oraz dodatkowe urządzenia niezbędne do pracy komputera. Jeżeli zależy ci na mniejszej obudowie bo nie używasz zewnętrznej karty graficznej warto wziąć pod uwagę mniejsze konstrukcje typu Slim ATX. Pamiętaj jednak, że są to obudowy mało praktyczne, bo przeważnie utrudniają dostęp do newralgicznych podzespołów, czasami są też zbyt małe, aby zmieścić pełnowymiarowy zasilacz, czy też większą kartę graficzną. Większość osób decydujących się na mniejsze obudowy do komputera dla gracza wybiera obudowy SFF (Game Cube), które pozwalają na montaż normalnego zasilacza jak i karty graficznej.

Rozmiar obudowy, a rodzaj komputera

1. Obudowy SFF( Small Form Factor) - mały rozmiar

-Przystosowanie: płyty główne mniejsze niż standardowe ATX.

Kategoria ta obejmuje:

-HTPC (multimedialne), przeznaczone do płyt głównych mniejszych niż Micro ATX (Mini ITX) - idealne do budowy komputera do salonu, pełniącego również rolę stacjonarnego odtwarzacza multimedialnego.

-Game Cube - większe, do bardziej zaawansowanych komputerów z płytami Micro ATX, mocniejszymi zasilaczami i wydajnymi kartami graficznymi. Zazwyczaj mają około 40 cm głębokości i od standardowych Midi Tower z miejscem na cztery napędy optyczne są o 20 cm niższe (ich wysokość rzadko przekracza 30 cm) i o 10-15 cm szersze. Powodem ostatniej z wymienionych różnic jest to, że w obudowie standardowej płyta główna zamocowana jest do bocznej ścianki, natomiast w Game Cube najczęściej do dolnej tacki. Przeważnie mają też specjalną konstrukcję tak, aby zoptymalizować cyrkulacje powietrza.

2. Obudowy Slim ATX - przystosowane do płyt głównych o rozmiarze Micro ATX, głównie do niedrogich komputerów zbudowanych na bazie ekonomicznych jednostek centralnych i płyt głównych ze zintegrowanymi układami graficznymi.

3. Obudowy Mini Tower - przystosowane do płyt głównych o rozmiarze Micro ATX, dobre do budowy niedużego komputera do pracy i zabawy za rozsądne pieniądze. Nie oferują dużo miejsca i możemy mieć kłopoty z montażem długiej karty graficznej, większego zasilacza, czy dużego zestawu chłodzącego procesor. Bez problemu powinniśmy zmieścić standardowy zestaw chłodzący, kartę graficzną z średniego przedziału cenowego i dwa twarde dyski. Obudowy tego typu przeważnie są o około 10 cm niższe i krótsze od obudów Midi Tower.

4. Obudowy Midi Tower - to najchętniej kupowane obudowy z czterema wnękami 5,25 cala. Najczęściej o wymiarach ok. 50x20x50 cm (wysokość x szerokość x głębokość). Oferują wygodny dostęp do większości podzespołów, nie powinniśmy tez mieć problemów z montażem długiej karty graficznej, 2-3 twardych dysków i większego zestawu chłodzącego procesor. Wyposażone w kilka gniazd na większe wentylatory 120x120 mm są idealne do budowy wydajnego komputera do gier.

5. Obudowy Big Tower - to potężne obudowy o wymiarach 60x25x60 cm (wysokość x szerokość x głębokość), oferują sporo miejsca na montaż nawet bardzo dużych zestawów chłodzących procesor, płyty główne Extended ATX, 4-6 twardych dysków i sporą liczbę wolnych zatok 5,25 cala na montaż różnorakich urządzeń jak panele sterujące, czytniki kart pamięci, stacje dokujące itp. Wyposażone w duże wentylatory, bez problemu zapewnią odpowiednie schładzanie newralgicznych podzespołów. Dobre do budowy wydajnego komputera dla gracza, lub domowego serwera z kilkoma twardymi dyskami pracującymi w macierzy dyskowej RAID.

Konstrukcja

Obudowy o konstrukcji trzyczęściowej są o wiele praktyczniejsze od jednoczęściowych, które są spotykane już tylko na rynku wtórnym (pozwalają zajrzeć do wnętrza komputera po zdemontowaniu tylko jednej ścianki bocznej). Wygodne są te, które umożliwiają dotarcie do wnętrza komputera po otwarciu specjalnego zatrzasku lub odkręceniu jednej śrubki (przykręcana jest jedynie górna osłona obudowy, ścianki boczne natomiast wyciąga się specjalnymi uchwytami). Jeżeli często zaglądasz do wnętrza obudowy równie istotne są duże śrubki, które pozwolą zdjąć panel boczny bez konieczności używania śrubokrętu lub specjalne zatrzaski.

Obudowa na lata

Odradzamy zakup modeli wykonanych z cienkiej blachy i wyposażonych w tanie zasilacze. Nie są trwałe, często niedbale wykonane, mają ostre krawędzie i niezbyt sztywną konstrukcję. Zauważyć możemy prostą zależność: im obudowa cięższa, tym jej trwałość większa. Można to logicznie uzasadnić: najbardziej trwałe konstrukcje (niestety również najdroższe) zbudowane są z grubej stalowej blachy, a nie, jak w przypadku często spotykanych tanich obudów, z cienkiej blaszki, która łatwo się wypacza. Słabe konstrukcje łatwo rozpoznać, gdyż obudowa przy mocniejszym dociśnięciu wygina się i w efekcie traci pierwotny kształt. Blacha stosowana np. do niektórych obudów jest prawie dwukrotnie grubsza niż w tańszych konstrukcjach (1- 1,5 mm). Wyjątkiem od tej zasady są obudowy aluminiowe, które charakteryzują się lekkością i jednocześnie dużą trwałością. Nie bez znaczenia są również dodatkowe wsporniki umieszczone na zgięciach obudowy. Gorzej, jeżeli chodzi o trwałość, prezentują się obudowy przezroczyste (najczęściej wykonane z pleksi lub akrylu) - są bardzo podatne na uderzenia. Nie polecamy obudów ze szkła, które nie nadaje się do tego celu ze względu na kruchość, choć zdarzają się również takie (przeważnie są robione na zamówienie lub wystawę).

Wygodna obudowa

Dla osób, które cenią komfort, producenci wymyślili kilka użytecznych drobiazgów, które znacznie ułatwiają korzystanie z komputera, niestety rzadko są stosowane w tanich modelach. Specjalne rusztowania na przykład pozwalają na montowanie twardych dysków na zewnątrz obudowy oraz przykręcenie całej konstrukcji, przeważnie za pomocą jednej śrubki lub specjalnej dźwigni. Warto również zwrócić uwagę na to czy obudowa wyposażona jest w zdejmowaną tackę płyty głównej. Pozwala ona zamontować poza komputerem płytę główną z procesorem i zestawem chłodzącym, co jest szczególnie istotne gdy mamy duży zestaw chłodzący procesor i niewiele miejsca wewnątrz obudowy. Kolejnymi udogodnieniami są wszelkiego rodzaju zatrzaskowe systemy mocowania wentylatorów, kart rozszerzeń (dźwiękowych, graficznych), napędów optycznych, twardych dysków. W niektórych droższych obudowach nawet panele boczne mocujemy bez użycia śrubokrętu, na zatrzaski.

Wnęki twardych dysków umiejscowione w poprzek obudowy z zatrzaskowym systemem montażu pozwalają na ich wygodny montaż i demontaż w obudowie. Tak umiejscowione dyski nie przeszkadzają również przy montażu długich kart graficznych. Przydatna jest również zdejmowana zaślepka do montażu zasilacza, która pozwala po jej odkręceniu na wsadzenie zasilacza z tyłu obudowy a nie boku. Takie rozwiązanie szczególnie przydaje się gdy wymaniamy zasilacz, a nie chcemy demontować pozostałych podzespołów.

Wentylacja to podstawa

Najprostszym sposobem obniżenia temperatury pracy procesora jest wybór obudowy z gniazdami na dodatkowe wentylatory. Wewnątrz standardowej obudowy powinno być możliwe zamontowanie dwóch dodatkowych wentylatorów (przeważnie o rozmiarach 120x120 mm), poprawiających cyrkulację powietrza. Jeden z nich umieszcza się z tyłu, drugi z przodu, żeby zapewnić przepływ chłodnego powietrza przez komputer. Droższe modele pozwalają na montowanie większej liczby dodatkowych wentylatorów, bo mają na przykład po dwa gniazda w przedniej i tylnej ściance, a nawet w górnej. Najlepiej gdy obudowa pozwala na montaż dużych wentylatorów 120x120 mm lub większych. Niewątpliwym liderem pod tym względem jest Aplus, który w obudowach wykorzystuje bardzo duże wentylatory. Np. w obudowie CS-El Diablo jeden wentylator o wymiarach 220x220 mm, zamocowany w przednim panelu, schładza twarde dyski, drugi, o wymiarach 300x300 mm, ulokowany w bocznej ściance wspomaga schładzanie karty graficznej i procesora. Oba pracują relatywnie cicho, a dodatkowo można regulować ich prędkość obrotową. Jedyny kłopot, który może się pojawić, to problemy z wymianą takich wentylatorów w wypadku awarii. Są nietypowe, a tym samym trudno dostępne. Równie istotne jest rozmieszczenie otworów wentylacyjnych, które powinny dodatkowo wspomóc schładzanie komponentów komputera. W obudowach z zasilaczem umiejscowionym na dole, otwór wentylacyjny w dolnej tacce obudowy tuż pod zasilaczem, pozwoli na szybkie wydalenie cieplejszego powietrza z zasilacza na zewnątrz. Chcąc zapewnić procesorowi odpowiednią temperaturę, wybierz obudowę z kominem, pozwalającym na schładzanie go powietrzem pobieranym z zewnątrz. To rozwiązanie stosowane nawet w najtańszych obudowach. Nie zapomni tez o filtrach przeciwkurzowych, które utrudniają dostanie się kurzu do wnętrza komputera.

Wyposażenie dodatkowe

W większości nowych obudów wyprowadzenie złączy USB, FireWire czy audio (słuchawki, mikrofon) znajduje się w przednim panelu obudowy. Niestety, tylko w nielicznych u góry, a to znacznie ułatwia korzystanie z nich, gdy obudowa stoi na podłodze. W dalszym ciągu rzadko można spotkać wyprowadzone gniazda eSATA, które powoli staje się coraz bardziej popularne, bo oferuje o wiele większą przepustowość niż USB 2.0. Tym, którzy chcieliby mieć temperaturę pod kontrolą jak i móc regulować prędkość poszczególnych wentylatorów polecamy obudowy z wbudowanymi funkcjami panelu sterującego. Poza względami ekonomicznymi za takim rozwiązaniem przemawia m.in. zastosowanie większych wyświetlaczy LED niż w panelach sterujących. Dodatkowo do dyspozycji jest zatoka 5,25-calowa, która w przypadku zakupu osobnego panelu sterującego byłaby zajęta. Dobrym przykładem takiej obudowy jest Aero Cool T40. Umożliwia ona regulację trzech wentylatorów, jak i monitorowanie temperatury za pomocą trzech czujników. Prędkość wentylatorów możemy regulować ręcznie w zakresie od 6 do 12 V, lub skorzystać z trybu automatycznego, który dostosowuje prędkość wentylatorów w zależności od odczytywanej temperatury. Możemy ustalić także temperaturę alarmową, której przekroczenie dla któregoś z podzespołów włączy sygnał dźwiękowy i ustawi prędkość obrotową wentylatorów na najwyższą.