Dane zawsze pod ręką

Pecety są wszechobecne i nierzadko korzystamy z kilku maszyn - w pracy, domu, na rozjazdach. Problemem może być dostęp do kluczowych plików, jeśli środowiska naszej pracy są zróżnicowane - z pomocą przychodzą internetowe synchronizatory plików, które dają dostęp do wybranych danych wszędzie, gdzie się znajdujemy.

Pecety są wszechobecne i nierzadko korzystamy z kilku maszyn - w pracy, domu, na rozjazdach. Problemem może być dostęp do kluczowych plików, jeśli środowiska naszej pracy są zróżnicowane - z pomocą przychodzą internetowe synchronizatory plików, które dają dostęp do wybranych danych wszędzie, gdzie się znajdujemy.

Z problemem dostępu do ważnych danych spotkała się chyba każda osoba, której przyszło pracować na większej niż jeden liczbie komputerów. Trudno oczekiwać od użytkownika każdorazowego przenoszenia zmodyfikowanych plików na nośniki optyczne - zajmuje to cenny czas, a i ryzyko uszkodzenia płytki oraz znajdujących się na niej danych nie jest zupełnie nierealne. Można skorzystać z pendrive'a, jednak i tu istnieje ryzyko zgubienia czy po prostu brak chęci do częstego schylania się w celu umieszczenia pamięci flash w porcie USB, który zazwyczaj znajduje się głęboko pod biurkiem. Remedium na problem dostępu do ważnych danych są internetowe synchronizatory plików.

Zobacz również:

Jednym ze sposobów na synchronizację plików pomiędzy różnymi komputerami jest skorzystanie z oprogramowania, które instalowane na każdej maszynie z osobna pozwala na w miarę wygodne przesyłanie danych pomiędzy nimi, tak aby na każdym znajdowały się aktualne pliki. Przykładem programu umożliwiającego wymianę danych pomiędzy objętymi jego działaniem komputerami był kiedyś produkt korporacji Novell o nazwie iFolder. Oprogramowanie tego typu sprawdza się w firmach lub zamkniętych sieciach, gdzie użytkownicy korzystają zawsze z tych samych komputerów - problemem jest jednak skomplikowana konfiguracja, konieczność użycia serwera obsługującego synchronizację danych oraz mała mobilność rozwiązania, które może przestać poprawnie funkcjonować po zmianie lokalizacji sieciowej czy odłączeniu peceta od połączenia VPN. Tego rodzaju trudności obce są programom, które oferują synchronizację plików z wykorzystaniem wirtualnej przestrzeni dyskowej na serwerach usługodawcy.

Live Mesh

Live Mesh oferuje dobrą jakość usług, ale dostępny jest tylko dla użytkowników systemów operacyjnych WindowsKliknij, aby powiększyćLive Mesh oferuje dobrą jakość usług, ale dostępny jest tylko dla użytkowników systemów operacyjnych WindowsMesh.com to serwis, który wchodzi w skład pakietu usług internetowych Microsoftu, Windows Live. Firma z Redmond nieodpłatnie oferuje użytkownikom 5120 megabajtów na dane, które mają być synchronizowane pomiędzy komputerami użytkownika lub udostępniane znajomym poprzez Internet.

Live Mesh to szybka i stabilna usługa, która jednak w teorii ograniczona jest regionalnie - według licencji mogą z niej skorzystać jedynie internauci ze Stanów Zjednoczonych. Programiści nie zastosowali jednak mechanizmów, które rozpoznają po adresie IP lokalizację użytkownika - aby skorzystać z tej formy synchronizacji plików, wystarczy zarejestrować konto usługi Live i zadeklarować się jako internauta ze Stanów Zjednoczonych. Po zalogowaniu się użytkownik może do woli korzystać z usług oferowanych przez Mesh.com.

Problem ograniczeń regionalnych pojawia się po raz kolejny przy próbie zainstalowania aplikacji, która umożliwia synchronizację plików bez użycia przeglądarki - aplikacja o takiej samej nazwie jak usługa, czyli Live Mesh, wymaga od użytkownika zmiany ustawień w Panelu Sterowania komputera. Należy wybrać tam Opcje regionalne oraz zmienić Standardy i formaty na Angielski (Stany Zjednoczone) oraz Lokalizację na Stany Zjednoczone. To umożliwi instalację oraz korzystanie z programu do obsługi serwisu Mesh.com.

Aplikacja ma interfejs przypominający komunikator Windows Live Messenger - jest on przejrzysty i prosty, a przy tym dobrze prezentuje się na ekranie komputera. Po jego zainstalowaniu w okienku Mój Komputer pojawi się pozycja Live Mesh Folders, w której dostępne są foldery z usługi synchronizacji plików Microsoftu. Użytkownik może dowolnie manipulować ich zawartością - zarządzanie nimi odbywa się w identyczny sposób, jak tradycyjnymi folderami i plikami dostępnymi na twardym dysku komputera. Można umieszczać tam dowolne pliki, tworzyć foldery, a wszystko dostępne będzie z dowolnego komputera, na którym użytkownik zdecyduje się zalogować w serwisie Mesh.com.

Produkt Microsoftu ma jednak dużą wadę - z serwisu Mesh.com skorzystać można w każdym systemie, jednak najważniejsza jest tu aplikacja do korzystania z usługi, która niestety nie jest dostępna na Linuksa czy MacOS X. Ograniczenie się do wsparcia jedynie dla systemu operacyjnego Windows, zrozumiałe z biznesowego punktu widzenia, zmniejsza jednak liczbę potencjalnych użytkowników serwisu.

Informacje: http://Mesh.com

Dropbox

Dropbox jest wzorem usługi przyjaznej użytkownikowi - jest prosty w obsłudze i sprawny w działaniuKliknij, aby powiększyćDropbox jest wzorem usługi przyjaznej użytkownikowi - jest prosty w obsłudze i sprawny w działaniuDropbox jest jedną z najciekawszych usług oferujących synchronizację plików na wielu komputerach, z której mogą skorzystać internauci bez dokonywania jakichkolwiek opłat. Serwis oferuje użytkownikom doskonale działającą aplikację, świetny interfejs webowy oraz dwa gigabajty przestrzeni dyskowej na pliki. Do konta można przyłączyć dowolną liczbę komputerów. Niestety, nie wiadomo, jaka będzie polityka cenowa aplikacji po zakończeniu beta testów aplikacji, które obecnie mają miejsce - brak jest jakichkolwiek doniesień o ewentualnych opłatach czy pozostawieniu usługi do dyspozycji użytkowników bez konieczności płacenia za nią.

Usługa oferowana przez Dropbox działa wyjątkowo sprawnie i jest bardzo prosta w obsłudze. Użytkownik umieszcza współdzielone na różnych komputerach pliki w specjalnym folderze, który zachowuje się jak standardowy katalog znajdujący się na twardym dysku peceta - wyjątkiem są wyraźne znaczki ptaszka bądź iksa, w zależności od tego czy plik został już przesłany na serwer, bądź jeszcze nie, bo np. nie ma połączenia z Siecią.

Jak już wspomnieliśmy wcześniej, usługa jest póki co oferowana w fazie testów - nie ma możliwości pobrania jej z głównej strony getdropbox.com. Teoretycznie wymagane jest zapisanie się na listę osób zainteresowanych skorzystaniem z Dropbox. Użytkownicy mogą skorzystać z furtki, która umożliwia zarejestrowanie się w serwisie bez konieczności oczekiwania. Dostępna jest podstrona getdropbox.com/beta/go, z której można pobrać aplikację do synchronizacji plików za pośrednictwem serwisu. Po jej zainstalowaniu należy wypełnić prosty formularz rejestracyjny oraz podać hasło beta-testów, którym jest go.

Dropbox pozwala tworzyć współdzielone katalogi, do których dostęp mają zaproszeni użytkownicy, co czyni narzędzie idealnym dla firm czy też osób, które często wymieniają się plikami. Każdy użytkownik współdzielonego folderu dostaje komunikaty, które pojawiają się po dokonaniu jakiejkolwiek zmiany w jego zawartości.

Dużą zaletą aplikacji jest jej mobilność - mogą z niej skorzystać użytkownicy Windows, systemu MacOS X oraz Linuksa, przy czym aplikacja na ten ostatni jest we wczesnej fazie rozwoju i użytkownik musi się liczyć z ewentualnymi problemami w jej funkcjonowaniu.

Informacje: http://getdropbox.com

Syncplicity

Syncplicity jest na razie w fazie testów i należy liczyć się z problemami z jego działaniem.Kliknij, aby powiększyćSyncplicity jest na razie w fazie testów i należy liczyć się z problemami z jego działaniem.Jeszcze jedną usługę synchronizowania plików pomiędzy wieloma komputerami oferuje serwis Syncplicity.com. Nie trzeba płacić za opcję, która pozwala użytkownikowi skorzystać z dwóch gigabajtów przestrzeni dyskowej oraz przyłączyć do konta maksymalnie dwa komputery. Komercyjna wersja usługi kosztuje niemal 10 dolarów miesięcznie lub 99 dolarów rocznie - w jej ramach użytkownik może przypisać do swojego konta dowolną ilość komputerów oraz przechowywać aż 40 gigabajtów danych. Dodatkowa przestrzeń dyskowa, wynosząca 50GB, to koszt 99 dolarów rocznie. Warto wspomnieć, że w obu opcjach, darmowej i płatnej, autorzy serwisu premiują osoby, które zwerbują do skorzystania z usług Syncplicity.com swoich znajomych - jest to odpowiednio dodatkowe 100 oraz 250 megabajtów.

Syncplicity.com umożliwia zarządzanie danymi za pośrednictwem przeglądarki, za pomocą wygodnego interfejsu opartego o technologię Flash lub poprzez specjalną, rozbudowaną aplikację Syncplicity. Synchronizacją można objąć dowolny folder - może to być Pulpit, Moje Dokumenty, Ulubione lub każdy inny, zdefiniowany przez użytkownika katalog.

Opcje konfiguracyjne aplikacji umożliwiają określenie limitów wykorzystania łącza internetowego w procesie synchronizacji, można włączyć lub wyłączyć ikonkę programu z paska Menu Start oraz powiadomienia o zmianach dokonanych na plikach objętych jej działaniem, a także skorzystać z serwera proxy (obsługiwany jest tylko protokół HTTP).

Aplikacja działa szybo, jednak należy liczyć się z problemami związanymi ze statusem Syncplicity - usługa jest nadal w fazie testów. Na stronie internetowej programu widnieje informacja, że po opublikowaniu jej finalnej wersji nie będzie możliwości korzystania z jego możliwości bez uiszczenia stosownej opłaty. Można mieć nadzieję, że autorzy zostawią furtkę dla osób, które nie chcą płacić za usługę synchronizacji danych Syncplicity.com.

Informacje: http://syncplicity.com