Acer Aspire One 150-B

Kolejny netbook na naszym rynku będzie konkurował głównie z MSI Wind.

Kolejny netbook na naszym rynku będzie konkurował głównie z MSI Wind.

Informacje: http://www.acer.pl

Cena: 1349 zł

Coraz tłoczniej robi się w segmencie netbooków. Po premierach urządzeń MSI Wind U100 i HP Mini-note 2133 oraz zapowiedziach produktów takich firm jak Dell czy Lenovo, przyszła pora na kolejnego z wielkich graczy na rynku komputerów przenośnych - Acera. Jego Aspire One pod wieloma względami przypomina ASUSA Eee PC 901, co nie powinno dziwić - w końcu nie ma sensu wymyślać koła na nowo. Podobna wielkość i rozdzielczość ekranu (8,9 cala, 1024x600, podświetlenie LED) wymuszają zastosowanie systemu operacyjnego o intuicyjnym, łatwym w obsłudze interfejsie. I choć Aspire One dostępny jest ze starym, dobrym Windows XP Home (tylko w modelach Aspire One 150 z twardym dyskiem), to jego podstawowym środowiskiem ma być odpowiednio skrojona wersja dystrybucji Linpus Linux Lite, w której główny ekran systemu przedstawia preinstalowane aplikacje podzielone według funkcji na 4 obszary - Connect (łączność), Works (praca), Fun (rozrywka) oraz Files (pliki). Skojarzenia z interfejsem Eee PC są więc jak najbardziej na miejscu.

Aspire One jest nieco większy i cięższy od rywala z ASUSA, zwłaszcza w wersji z klasycznym twardym dyskiem, ale też mniejszy od MSI Wind U100. Te pośrednie rozmiary wynikają z ekranu o przekątnej jak w Eee PC, lecz i klawiatury o trochę większych rozmiarach klawiszy niż w ASUSIE. Mimo raptem 5-procentowej różnicy w stosunku do pełnowymiarowej klawiatury, wciąż jednak nie jest tak wygodna, jak w netbooku MSI. Zastrzeżenia można też mieć do panelu dotykowego, a konkretnie jego przycisków, które dla oszczędności miejsca rozlokowano po bokach touchpadu. Dla osób przywykłych do typowo notebookowego układu owych przycisków takie rozmieszczenie może stanowić nie lada wyzwanie.

Zobacz również:

Acer wyposażył swój netbook w procesor Intel Atom N270 (1,60 GHz, FSB 533 MHz, 512 kB pamięci cache L2) oraz pamięć RAM 512 lub 1024 MB. Nabywcy mają do wyboru dwa rodzaje pamięci masowej: układy NAND 8 GB zamontowane na stałe na płycie głównej (model Aspire One 110) albo klasyczny, 2,5-calowy twardy dysk o pojemnościach 120 lub 160 GB (Aspire One 150). Aspire One obsługuje ponadto 5 typów kart pamięci (SD/MMC/MS/MS Pro/xD).

Ciekawym rozwiązaniem jest dodatkowe gniazdo kart SD, które w wypadku modeli z pamięcią NAND traktowane jest jak rozszerzenie przestrzeni dyskowej. Wystarczy włożyć kartę np. 16 GB, by system natychmiast dodał ją do wspólnej puli razem z wbudowanym dyskiem półprzewodnikowym - użytkownik widzi po prostu powiększony napęd. To doskonały patent w sytuacji, gdy ceny kart SD nieustannie spadają, a ich pojemność rośnie. Co więcej, w przeciwieństwie do wieloformatowego gniazda kart pamięci po drugiej stronie obudowy, nośnik SD włożony do tej szczeliny chowa się całkowicie, nie będzie więc przeszkadzał w podróży. Natomiast w modelach z tradycyjnymi twardzielami dodatkowe gniazdo SD pełni standardową funkcję.

Oczywiście, jak na netbook przystało, istotny element wyposażenia stanowi łączność: standardowo montowany jest moduł Wi-Fi b/g, ale urządzenie można wzbogacić o obsługę sieci WiMAX lub 3G (gniazdo kart SIM znajduje się pod baterią). Do komunikacji ze światem zewnętrznym przydadzą się 3 porty USB, gniazdo LAN 100 Mb/s oraz kamerka internetowa. Niestety, nie ma modułu Bluetooth.

Aspire One sprawdziliśmy w testach, mając do dyspozycji konfigurację 150-B w cenie 1349 zł obejmującą 1 GB RAM, twardy dysk 120 GB i Windows XP Home. Pod względem szybkości pracy zmierzonej w programach PCMark05, PCWorldBench 6 Beta 2 i MobileMark2007 wypadł praktycznie tak samo, jak MSI Wind, a więc znacznie lepiej od Eee PC 900 (nie mylić z 901 wyposażonym w procesor Intel Atom). Natomiast czas pracy na baterii okazał się wyraźnie gorszy od uzyskanego przez konkurenta: Aspire One działał średnio 2 godziny – o pół godziny krócej od Winda.

Zalety

  • gniazdo SD jako powiększenie pojemności dysku NAND
  • 4 kolory obudowy do wyboru
  • dobra jakość ekranu
  • spolonizowany system

Wady

  • rozmieszczenie przycisków touchpadu
  • krótki czas pracy na baterii
  • brak Bluetooth