Seagate Momentus 5400.5 320 GB ST9320320AS

Przedstawiciel najnowszej rodziny twardzieli Seagate’a do laptopów potwierdza zapewnienia producenta dotyczące wydajności i poboru energii.

Przedstawiciel najnowszej rodziny twardzieli Seagate’a do laptopów potwierdza zapewnienia producenta dotyczące wydajności i poboru energii.

Informacje: http://www.seagate.com

Cena: 230 zł

Dyski Seagate’a z rodziny Momentus 5400 przeznaczone są do laptopów, w których wydajność komponentów nie jest kluczowym parametrem – jak wskazuje oznaczenie, cechują się szybkością obrotową 5400. Ich osiągi są więc nieco niższe od uzyskiwanych przez napędy 7200 obr./min, lecz jednocześnie dzięki mniejszemu zużyciu energii pozwalają na trochę dłuższą pracę notebooka na baterii.

Zobacz również:

Piąta już generacja Momentusów 5400 według producenta ma zapewnić wyższą wydajność systemu przy jeszcze niższym poborze mocy przez urządzenie. Twierdzenia Seagate’a sprawdziliśmy na dysku o pojemności 320 GB - największym z serii Momentus 5400.5.

Trzeba uczciwie przyznać, że producent nie rzucał słów na wiatr: przedstawiciel nowej rodziny wypadł w testach lepiej od 250-gigabajtowego poprzednika, Momentusa 5400.4. Przewaga była jednak minimalna, a dysk Seagate’a szybkością wciąż nie może dorównać WD Scorpio WD3200BEVT o tej samej pojemności. Za to na polu zużycia energii widać znaczny postęp: wyraźnie obniżyła się maksymalna wartość poboru prądu, przez co jego średnia wartość jest najniższa z testowanych dotychczas dysków 2,5-calowych.

Zalety

  • najniższy pobór mocy
  • podwyższona wydajność w stosunku do poprzedników
  • niski koszt 1 GB

Wady

  • wolniejszy od rywala spod znaku WD