A będzie ci znalezione...

Przyjrzeliśmy się dostępnym na rynku wyszukiwarkom desktopowym, chcąc pomóc w doborze idealnego partnera w codziennym poszukiwaniu informacji i danych magazynowych na komputerze osobistym pracującym pod kontrolą Windows.

Przyjrzeliśmy się dostępnym na rynku wyszukiwarkom desktopowym, chcąc pomóc w doborze idealnego partnera w codziennym poszukiwaniu informacji i danych magazynowych na komputerze osobistym pracującym pod kontrolą Windows.

W dzisiejszych czasach przechowujemy coraz więcej danych i dokumentów na dysku twardym komputera. Różnego typu pliki, informacje, muzykę czy materiały filmowe. Wszystko to w katalogach porozrzucanych po różnych partycjach. W pewnym momencie dochodzimy do wniosku, że przydałaby się pomoc podczas wyszukiwania zasobów, których w danej chwili potrzebujemy. I wtedy warto sięgnąć po narzędzia typu Desktop Search.

Zobacz również:

Domyślnym silnikiem indeksującym i pomagającym w wyszukiwaniu plików na komputerze pracującym pod kontrolą Windows Vista jest usługa Windows Search. Komponent dostępny jest także, w postaci odrębnej aktualizacji dla Windows XP oraz serwerowych edycji systemów z Redmond. Czy jednak podczas pracy z systemami Microsoftu zmuszeni jesteśmy do korzystania z wbudowanej aplikacji Desktop Search? Wcale nie. Przyjrzyjmy się więc także i innym produktom i wybierzmy najlepsze narzędzie dla siebie. Z pewnością podczas wyboru odpowiedniej, dla własnych potrzeb i preferencji, aplikacji wyszukującej pomocna będzie tabela, w której zestawiliśmy cechy wszystkich opisywanych programów.

Co nowego w Windows Search 4.0?

Zanim jednak przyjrzymy się produktom firm trzecich, zobaczmy najpierw co nowego dla użytkowników Windows zaoferował Microsoft wraz z czwartą odsłoną usługi Windows Search, która została udostępniona w połowie br.

Narzędzie współpracuje z systemami Windows Vista SP1 (aktualizacja uaktualnia domyślny, wbudowany silnik wyszukiwania) oraz z Windows XP z dodatkiem SP3 (jako opcjonalna aktualizacja). Należy pamiętać także o tym, iż aparat Windows Search wykorzystywany jest także przez programy Microsoft Office Outlook oraz OneNote.

Moduł wyszukiwania Windows Search w systemie Windows VistaKliknij, aby powiększyćModuł wyszukiwania Windows Search w systemie Windows VistaPo pierwsze jako najważniejszą zmianę wymienić należy zwiększenie prędkości podglądu zasobów - przyspieszenie odczuwalne jest głównie w systemie Windows XP. W komputerach pracujących pod kontrolą Windows Vista nie ma aż tak dużej różnicy w porównaniu z domyślnym silnikiem. Pamiętajmy jednak, że Windows Search działa o wiele szybciej pod warunkiem, że mamy włączoną usługę indeksowania plików (patrz: ramka). Możliwości narzędzia Microsoftu rozszerzono o nową funkcjonalność w postaci obsługi plików zaszyfrowanych za pomocą EFS oraz możliwość odczytywania indeksów na innych komputerach należących do jednego udziału sieciowego.

Opcją, która przypadnie do gustu administratorom oraz użytkownikom zaawansowanym jest możliwość konfiguracji najnowszej wersji Windows Search z poziomu przystawki Group Policy. Usprawniono także proces indeksowania zawartości znajdującej się na serwerze Exchange, który pracuje w trybie online i nie ma lokalnej pamięci podręcznej.

Kiedy wyłączyć usługę indeksowania plików?

Dosyć często wykorzystywanym sposobem optymalizacji działania systemów z rodziny Windows jest wyłączenie usługi indeksowania plików. Nasuwa się więc pytanie kiedy to warto zrobić?

Z pewnością wtedy, gdy nie korzystamy z domyślnego silnika wyszukiwania plików na komputerze pracującym pod kontrolą Windows. Warto jednak zaznaczyć, iż funkcję wstrzymać można selektywnie, dla każdego woluminu z osobna. Jeśli więc mamy partycję, na której przechowujemy jedynie kilka typów danych, np. filmy i muzykę, to także można bez obawy wyłączyć indeksowanie plików.

W celu dezaktywacji usługi tylko na wskazanym dysku należy kliknąć prawym przyciskiem myszy wybrany wolumin i z menu kontekstowego wskazać opcję Właściwości, następnie na zakładce Ogólne odznaczamy pole Indeksuj ten dysk, aby przyspieszyć wyszukiwanie. Wprowadzone zmiany zatwierdzamy kontrolką Zastosuj.

Google Desktop Search

Pierwszym konkurentem domyślnego silnika wyszukiwania w Windows Vista jest bezpłatne narzędzie Google Desktop Search, które pozwala przeszukiwać i organizować zawartość danych na dysku twardym komputera i nie tylko. Oprogramowanie firmy Google umożliwia także gromadzenie informacji pochodzących z sieci Web za pomocą dodatkowych gadżetów oraz paska bocznego. Producent rozwija własną aplikację typu Desktop Search już od kilku lat, obecnie dostępna, piąta odsłona programu to już prawdziwy "kombajn". Aplikacja amerykańskiej spółki obsługuje wiele popularnych formatów plików, których ilość można rozszerzyć dzięki licznym dodatkom.

Okienko wyszukiwania Google Desktop Search, z opcjami precyzującymi wyszukiwanieKliknij, aby powiększyćOkienko wyszukiwania Google Desktop Search, z opcjami precyzującymi wyszukiwanieNa co warto zwrócić uwagę w nowym Google Desktop Search? Przede wszystkim na udoskonalone okno wyszukiwania, które można wywołać, naciskając dwukrotnie klawisz CTRL. Po wpisaniu zadanej frazy narzędzie niemal natychmiast zwraca wyniki, zarówno pasujące do zapytania, które znajdują się na dysku twardym komputera, jak i w sieci Web. Za pomocą okna wyszukiwania można uruchamiać także zainstalowane na dysku twardym aplikacje. Podobnie jak ma to miejsce w menu Start systemu Windows Vista, wystarczy wpisać kilka pierwszych liter nazwy aplikacji i kliknąć odpowiednią pozycję myszą, gdy tylko się pojawi w wynikach.

Google Desktop Search posłużyć może także jako narzędzie do odtwarzania usuniętych danych. Program tworzy kopie zapasowe skasowanych plików, tzw. migawki przechowywane w folderze pamięci podręcznej aplikacji, a stąd można je odzyskać praktycznie dwoma kliknięciami myszy.

Nowa wersja programu udoskonalona została pod kątem integracji z klientami pocztowymi, takimi jak Microsoft Office Outlook czy Poczta systemu Windows. Po instalacji do wspomnianych aplikacji dodany zostaje nowy pasek narzędzi, który pozwala bezpośrednio w oprogramowaniu do obsługi poczty i kontaktów wyszukiwać wiadomości, notatki, zadania zapisane w kalendarzu itp. Google Desktop Search zawiera rozbudowany moduł formularza wyszukiwania zaawansowanego, który pozwala definiować typy przeszukiwania bez konieczności zapamiętywania wszystkich operatorów funkcji oraz określać przedział czasowy, w którym program ma przeprowadzić proces wyszukiwania.

Co jeszcze ciekawego znajdziemy w kolejnej odsłonie narzędzia Google? Program dodaje po instalacji pasek boczny do pulpitu (podmieniając tym samym domyślny sidebar w Windows Vista), gdzie umieszczonych jest wiele ciekawych gadżetów, nie tylko związanych z wyszukiwaniem, m.in. zegar, notatnik, podgląd zdjęć i wiele innych. Jeśli nie przypadnie nam do gustu pasek boczny Google to zawsze możemy go zminimalizować do postaci Deskbara, który można przeciągnąć swobodnie w dowolne miejsce na pulpicie. Warto także przytoczyć fakt, iż Google Desktop Search umożliwia stosowanie zaawansowanych filtrów wyszukiwania.

Minusem programu jest rozbudowany o zbędne naszym zdaniem opcje interfejsu użytkownika, brak możliwości przeszukiwania zawartości skompresowanych archiwów (funkcja możliwa dzięki dostępnym rozszerzeniom) oraz dosyć wolne indeksowanie plików, w porównaniu do konkurencyjnych produktów. Czasami można także odnieść wrażenie, iż narzędzie Google jest trochę za mocno przeładowane dodatkami, w rzeczywistości zbędnymi podczas wyszukiwania danych.

Copernic Desktop Search

Aplikacja firmy Copernic Inc. jest dosyć dobrze znana na polskim rynku wyszukiwarek od momentu wprowadzenia pierwszej wersji programu. Dużo przydatnych opcji i przyjazny interfejs użytkownika sprawiły, że po narzędzie to często sięgają rodzimi użytkownicy.

Udostępniona niedawno trzecia wersja aplikacji wprowadza sporo zmian i nowości. W nowej edycji CDS usunięto także wiele błędów z poprzednich wydań. Narzędzie współpracuje z systemami Windows XP oraz Windows Vista. Umożliwia przeprowadzanie wyszukiwania na podstawie zadanego przez użytkownika typu zawartości, także w Internecie. Program integruje się po instalacji z przeglądarką internetową, dodając do aplikacji własny pasek narzędzi.

Wśród nowości Copernic Desktop Search 3 wymienić warto przebudowany pasek Deskbar, który cechuje się większą użytecznością, przeorganizowany widok modułu opcji, nowe filtry wyszukiwania materiałów wideo oraz ulepszoną funkcjonalność procesu indeksowania plików.

CDS jest programem darmowym do użytku domowego. Istnieją jeszcze dwie wersje płatne programowania, mianowicie Professional (dla wszystkich użytkowników zaawansowanych) oraz Corporate (dla klientów biznesowych). Wśród opcji rozszerzonych edycji programu wspomnieć warto o możliwości przeszukiwania napędów sieciowych, sposobności zapisywania wyników czy wyszukiwaniu kontekstowym zawartości klienta pocztowego Microsoft Office Outlook. Wspomnianą funkcjonalność uzyskamy jednak całkowicie za darmo wykorzystując inne omawiane aplikacje typu Desktop Search, chociażby wbudowanego w najnowszych systemach Microsoftu Windows Search. Mankamentem CDS, dla niektórych użytkowników może być zbyt "kolorowy" interfejs użytkownika przesłaniający momentami funkcjonalność narzędzia oraz brak opcji sortowania wyników według zadanych typów w bezpłatnej edycji Home.