Prosta edycja postów w blogach

Boom na blogi rozpoczął się w połowie dekady i forma ta szybko znalazła przychylność wśród internautów mających cokolwiek do powiedzenia innym. To sposobność prostego wyrażania własnego zdania, docierania słowem do innych ludzi czy też możliwość pisania jedynie dla siebie samego.

Boom na blogi rozpoczął się w połowie dekady i forma ta szybko znalazła przychylność wśród internautów mających cokolwiek do powiedzenia innym. To sposobność prostego wyrażania własnego zdania, docierania słowem do innych ludzi czy też możliwość pisania jedynie dla siebie samego.

Blogi stają się z roku na rok coraz popularniejsze. "Blogują" praktycznie wszyscy, od nastolatków chcących podzielić się własnymi przeżyciami z kolegami na ludziach biznesu, polityki i estrady skończywszy. Nieważne dlaczego piszemy blogi, powodów może być wiele - istotne jest to, iż wraz z tą formą przekazu słownego mamy możliwość samorealizacji, a przy tym być może nadzieję, że ktoś to jeszcze w sieci przeczyta.

Zobacz również:

Opinia eksperta

Większość polskich użytkowników, zwłaszcza mało zaawansowanych, korzysta z edytorów wbudowanych w platformy blogowe. Chcąc użyć edytora, trzeba sprawdzić w pomocy lub u administratora, czy obsługiwany jest interfejs Metaweblog API - gdy go nie ma, konieczne jest pisanie online, chyba że dostawca platformy wykorzystuje znany standard, jak WordPress. Platform udostępniających blogi jest wiele - portale, firmy, media, nawet prywatne osoby, dlatego trudno tu o jednoznaczne wskazania.

Zaletą edytorów blogów są bardziej zaawansowane narzędzia edycyjne i obsługa wielu platform jednocześnie, z kolei pisać online można z dowolnego miejsca na świecie i dowolnego komputera, chyba że wozi się maszynę ze sobą. Najlepiej jest oczywiście posługiwać się różnymi narzędziami, zależnie od zaistniałych okoliczności, dlatego zalecamy poznanie zarówno oprogramowania desktopowego, jak i edytorów wbudowanych w systemy blogowe.

W Internecie znajdziemy wiele platform do blogowania, wśród najważniejszych wymienić należy WordPress, Blogger, Windows Live Spaces czy LiveJournal, mamy też kilka popularnych platform w polskich portalach. Wpisów w blogu dokonywać możemy bezpośrednio z poziomu przeglądarki internetowej, jednak na dłuższą drogę staje się to rozwiązaniem nie dla wszystkich wygodnym, zwłaszcza gdy blogujemy aktywnie. Na szczęście w sieci istnieje mnóstwo programów, które zadanie to ułatwiają, tzw. edytorów blogów. Przyjrzeliśmy się dostępnym na rynku rozwiązaniom dla systemu Windows, zamierzając podpowiedzieć użytkownikom, które spełnią ich oczekiwania. Do testów wzięliśmy osiem popularnych aplikacji tego typu - większość z nich udostępniona jest do pobrania za darmo. Dogłębnie sprawdziliśmy każdy aspekt programów, który może mieć znaczenie podczas pisania bloga. Podsumowanie cech omawianych narzędzi umieściliśmy w postaci tabeli, która pozwoli dokonać najtrafniejszego wyboru.

Co badaliśmy

W tabeli umieściliśmy cechy istotne w pracy z edytorem blogów - tutaj wymieniamy najważniejsze dla początkującego, jak i zaawansowanego blogera.

Dla przeciętnego użytkownika liczy się wersja językowa programu - polską dysponują tylko niektóre z nich, w tym systematycznie polonizowany Windows Live Writer, aczkolwiek badana tu wersja beta z serii Windows Live nie ma jeszcze polskiej odsłony. Spolonizowane są Flock i Word, a także edytory w platformach WordPress i Blogger.

Mało kto korzysta z programów komercyjnych - na szczęście jest wystarczająco wiele bezpłatnego oprogramowania, w tym najwyższej klasy, aby wybór nie stanowił żadnego problemu.

Dla polskiego użytkownika kluczowe znaczenie ma obsługa uniwersalnego interfejsu, jakim jest Metaweblog API, gdyż tylko w ten sposób można korzystać z edytora w polskich platformach, które są oparte o własne rozwiązania. WordPress i Blogger mają dobrą opinię, ale są wykorzystywane ciągle przez stosunkowo niewielki odsetek polskich blogerów, których liczy się już w milionach.

Wpis w blogu powstaje niekiedy przez dłuższy czas, zatem konieczne jest zapisywanie wersji roboczej, której edycję możemy podjąć w późniejszym momencie, zanim zdecydujemy się na wysłanie wpisu do Internetu.

Po opublikowaniu wpisu użytkownik powinien mieć możliwość jego ponownego zredagowania, jeśli zauważy jakiś błąd - nie tylko online, ale i z poziomu edytora blogów.

Platformy blogowe pozwalają zazwyczaj kategoryzować wpisy, aby były łatwiejsze do przeglądania. Edytor powinien obsługiwać kategorie utworzone w systemie blogowym.

Bardziej zaawansowany użytkownik, znający przynajmniej w podstawowym zakresie język HTML, może niwelować niedostatki narzędziowe edytora, redagując tekst w trybie kodu źródłowego, co pozwala wprowadzać elementy niedostępne bezpośrednio w menu edytora.

Ponieważ blogi, jak i poszczególne wpisy, nie mogą być zawieszone w próżni, wartościową cechą edytora jest dodawanie etykiet klasyfikujących wpisy, jak również wprowadzanie tzw. backtracków łączących nasze wpisy z wpisami o tej samej tematyce umieszczonymi w innych blogach.

Poniżej przedstawiamy informacje o wybranych edytorach.

Co to jest MetaWeblog API?

MetaWeblogAPI jest interfejsem programistycznym, stworzonym przez Dave'a Winera, który pozwala zapisywać, edytować i usuwać wpisy typu weblog poprzez dostępne usługi webowe. API to zaimplementowane jest przez usługi webowe XML-PRC w trzech wariantach, mianowicie w postaciach metaweblog.newPost(), metaweblog.getPost() oraz metaweblog.editPost(). Interfejs MetaWeblog wykorzystywany jest z powodzeniem do dnia dzisiejszego przez takie usługi jak WordPress, Windows Live Spaces, Blogger czy Movable Type.

Microsoft Word - blogowanie z biura

Ekspansję blogów w sieci dostrzegł także Microsoft i umieścił odpowiednią funkcjonalność w edytorze Word. Aby rozpocząć pracę z blogiem, należy kliknąć przycisk pakietu Office i z menu Nowy wskazać opcję Nowe ogłoszenie w blogu. Następnie należy zarejestrować konto bloga i można rozpocząć pracę. Z poziomu Worda możemy posyłać pliki do takich usług, jak WordPress, Blogger, Windows Live Spaces czy Community Server oraz innych, dzięki obsłudze protokołu MetaWeblogAPI.

Trzeba zauważyć, że edytorze zabrakło kilku istotnych opcji związanych z umieszczaniem i edytowaniem wpisów w blogu. Co prawda mamy możliwość zapisywania wersji roboczej, kategoryzowania czy podglądu wpisów przed umieszczeniem ich w blogu oraz wstawiania grafiki, tabel i innych elementów, ale funkcje takie jak ładowanie do ftp czy możliwość edycji kodu źródłowego lub umieszczania tagów są już nieobecne. Sprawia to, iż Word 2007 może stanowić ciekawe narzędzie dla użytkownika dopiero rozpoczynającego swoją przygodę z blogami. Osoby przyzwyczajone do pracy z Wordem szybko dostrzegą łatwość umieszczania wpisów dzięki bardzo intuicyjnie rozmieszczonym opcjom w programie. Bardziej wymagający blogerzy powinni zwrócić uwagę na inne produkty. W Wordzie, mimo wielu niedociągnięć, na plus wymienić warto jeszcze sposobność zarządzania wieloma kontami jednocześnie oraz możliwość stosowania we wpisach śródtytułów. Funkcjonalność tą bardzo rzadko można spotkać w innych, opisywanych narzędziach.

Windows Live Writer - nie tylko dla Live Spaces

Tworzenie nowego wpisu w Microsoft Word 2007Kliknij, aby powiększyćTworzenie nowego wpisu w Microsoft Word 2007Windows Live Writer jest aplikacją udostępnioną w ramach rodziny Windows Live. Narzędzie z nowej serii Windows Live Wave 3 znajduje się obecnie we wczesnej fazie rozwoju beta, jednak już wkrótce powinna pojawić się stabilna edycja programu. Windows Live Writer pozwala stworzyć i publikować w takich usługach jak Windows Live, WordPress, Blogger, Live Journal, TypePad, SharePoint, Community Server i innych. Edytor Microsoftu pozwala przy pierwszym uruchomieniu założyć nowego bloga - funkcja z pewnością ciekawa dla wszystkich niemających jeszcze konta w żadnej usłudze. Kreator przeprowadzi użytkownika przez proces zakładania bloga w usłudze Windows Live Spaces, krok po kroku. Przejrzysty i funkcjonalny interfejs użytkownika sprawiają, iż aplikacja Microsoftu jest łatwa w użytkowaniu - jedyny warunek to podstawowa znajomość języka angielskiego, gdyż narzędzie nie jest na razie dostępne w polskojęzycznej wersji (program jest jednak regularnie polonizowany).

Windows Live Writer ma opcję podglądu WYSIWYG co oznacza, iż przed procesem publikacji można obejrzeć podgląd wpisu, który zamierzamy dodać do bloga. Aplikacja ma rozbudowaną funkcjonalność związaną z wstawianiem zdjęć oraz materiałów filmowych pochodzących z serwisów MSN i YouTube. Fotografie i wideo można edytować, zmieniać rozmiar, pochylać, dodawać podpisy, a także modyfikować z użyciem wielu innych opcji.

Warto wspomnieć o dodatkach, które rozszerzają możliwości programu Windows Live Writer, np. o sposobność wstawiania dodatkowych treści pochodzących z witryn Flickr czy Facebook. Narzędzie Microsoftu pomimo faktu, iż znajduje się w fazie beta nie powoduje błędów i umożliwia stabilną pracę.