Właściwa pamięć dla peceta

Większa pojemność pamięci roboczej owocuje znacznie większą wydajnością, a nigdy wcześniej moduły nie były tak tanie jak teraz. Podpowiemy ci, na co zwracać uwagę przy zakupie i jak zamontować nową pamięć.

Większa pojemność pamięci roboczej owocuje znacznie większą wydajnością, a nigdy wcześniej moduły nie były tak tanie jak teraz. Podpowiemy ci, na co zwracać uwagę przy zakupie i jak zamontować nową pamięć.

Opinia eksperta

Gdy zechcesz rozszerzyć pamięć RAM w swoim komputerze, nie wystarczy zakupić i zamontować dowolne moduły. Musisz wziąć pod uwagę różne parametry - przede wszystkim typ pamięci, częstotliwość taktowania i maksymalną pojemność. W poniższym materiale opisujemy różnice między poszczególnymi rodzajami pamięci, wyjaśniamy fachowe pojęcia i pomagamy ci znaleźć odpowiednie układy pamięciowe do twojego komputera stacjonarnego bądź przenośnego.

Chcąc zmodernizować swój komputer, najlepiej zwiększyć jego zasoby pamięci operacyjnej. W ten sposób zanotujesz spory zysk wydajności przy stosunkowo niewielkim wkładzie finansowym. Ale jakie moduły pamięciowe są najlepsze? Napisy takie jak ECC, PC2-4200 i CL4 widniejące na układach pamięci zapewne nie mówią ci zbyt wiele. W poniższym artykule zaznajomimy cię z typami pamięci roboczej, doradzimy, na co zwracać uwagę przy zakupie i objaśnimy fachowe pojęcia. Oprócz tego podpowiemy, jak zamontować moduły pamięciowe na płycie głównej i jak je skonfigurować, aby działały optymalnie.

Zobacz również:

1. Płyta główna - obsługa typów pamięci

Aby ustalić, jaką pamięć możesz zainstalować w swoim pececie lub notebooku, są ci potrzebne trzy parametry - nazwę płyty głównej, obsługiwane typy RAM i maksymalną pojemność pamięci. Jeśli masz pod ręką instrukcję obsługi płyty głównej (bądź notebooka), powinieneś znaleźć w niej nieodzowne informacje. Większość obecnych płyt głównych obsługuje maksymalnie 8 GB pamięci DDR2-SDRAM o częstotliwości nie przekraczającej 1066 MHz. Tymczasem w notebookach stosuje się przeważnie modułami DDR2 w zwartym formacie SO-DIMM taktowane częstotliwością 667 MHz. W dalszej części materiału zamieszczamy zestawienie dostępnych typów pamięci, wskazując ich różnice.

Alternatywnie możesz poszukać informacji o właściwym typie pamięci do swojego komputera i maksymalnej pojemności w internetowej witrynie producenta płyty głównej. Oczywiście, jest to możliwe tylko wtedy, gdy znasz dokładnie model swojej płyty. W przeciwnym razie odczytaj go na ekranie powitalnym, który pojawia się tuż po włączeniu komputera. Jeśli nie uda ci się nadążyć, czytając szybko przewijające się informacje, naciśnij klawisz [Pause]. Jeśli na ekranie jest widoczne tylko logo producenta, przywołaj konfigurację BIOS-u za pomocą klawisza [Delete]. Następnie przejdź do menu Advanced Bios Features i ustaw opcję Disabled w polu Full Screen Logo Display. Jednak najprościej zdobędziesz potrzebne informacje za pomocą oprogramowania diagnostycznego, np. Everest Ultimate Edition (środowiska: Windows 95/98/Me/NT4/2000/XP/Vista, 30-dniowa wersja demonstracyjna dostępna pod adresem www.lavalys.com ).

2. Napisy na modułach - rozszyfrowywanie ciągów liczbowych

Niektórzy producenci oferują specjalne zestawy układów pamięciowych, aby zapewnić, że będą optymalnie działały w trybie Dual Channel.Kliknij, aby powiększyćNiektórzy producenci oferują specjalne zestawy układów pamięciowych, aby zapewnić, że będą optymalnie działały w trybie Dual Channel.Na układach pamięciowych widnieją przeważnie takie napisy jak 1 GB, DDR2, 800, 5-5-5-1-5. Pierwsza wartość oznacza maksymalną pojemność modułu, a druga typ pamięci. Trzecia informacja podaje maksymalną częstotliwość taktowania. Warto zaznaczyć, że oprócz powszechnie stosowanych modułów o częstotliwościach takich jak np. 400, 667, 800 bądź 1066 MHz niektórzy producenci oferują układy o niekonwencjonalnych częstotliwościach taktowania (np. 900 lub 1150 MHz). Moduły te są przetaktowane i zasilane wyższym napięciem. W tym wypadku istnieje zagrożenie, że komputer będzie działał niestabilnie. Warto się zastanowić, czy wziąć na siebie takie ryzyko. Ponadto należy wiedzieć, że przetaktowana pamięć daje tylko niewielki zysk wydajności.

Ciąg cyfr (w naszym przykładzie to 5-5-5-1-5) to wartości taktowania sygnałów, które można ustawić przy maksymalnej częstotliwości. Poszczególne wartości można obniżać w BIOS-ie, aby przetaktować pamięć. Niemniej jednak po każdej zmianie tych parametrów powinieneś sprawdzić stabilność działania pamięci. Poniżej podajemy znaczenie kolejnych cyfr we wspomnianym ciągu.

CAS Latency (często określany skrótem CL) określa czas, który upływa od wydania polecenia odczytu do otrzymania danych. Zatem CL 5 oznacza, że układ musi dostarczyć żądane dane w ciągu pięciu taktów zegara od otrzymania polecenia odczytu. Im niższa wartość CAS Latency, tym większa wydajność pamięci. CAS to akronim od Column Address Strobe (sygnał adresowania kolumnowego) i oznacza sygnał sterujący wydany po poprawnym zaadresowaniu kolumny.

RAS to CAS Delay oznacza przedział czasu, w którym sygnał wiersza (RAS) pozostaje na linii, zanim układ przełączy na sygnał kolumny (CAS). Również w tym wypadku zwiększysz przepustowość pamięci, obniżając wartość tego parametru.

RAS Precharge Time określa częstotliwość odświeżania (zawartości) komórek pamięciowych. Ustawienie dłuższych interwałów przyspieszy działanie pamięci, jednak może doprowadzić do utraty danych.

Command Rate określa czas, który przydziela się kontrolerowi pamięci na wybranie właściwego modułu pamięciowego. Jeśli w komputerze są zainstalowane 3 lub 4 układy pamięci, przeważnie zaleca się ustawienie wartości 2. Niemniej jednak wydajność pamięci wzrasta, gdy parametr Command Rate jest ustawiony na 1.

RAS Active Time podaje, jak długo ma być aktywny wiersz adresu, zanim sygnał przeskoczy do następnego wiersza. Ta wartość zapobiega przedwczesnemu przeskokowi, który spowodowałby przerwanie odczytu bądź zapisu danych, zanim operacja ta zostanie zakończona.

Fachowa chińszczyzna - pamięć RAM

DDR / DDR2 / DDR3 - Double Data Rate to technologia stosowana w pamięciach RAM umożliwiająca transmisję danych na rosnącym i na opadającym zboczu sygnału taktowania. W ten sposób można znacznie zwiększyć przepustowość pamięci w stosunku do układów SDRAM.

Dual Channel - dwa moduły pamięci RAM o tej samej pojemności są użytkowane równolegle, co przynosi wyraźny wzrost wydajności.

Rzeczywista częstotliwość - ta częstotliwość uwzględnia technologię prefetch. Zatem w wypadku modułu DDR2 taktowanego nominalną częstotliwością na poziomie 100 MHz rzeczywista częstotliwość wynosi 400 MHz, bo 4-krotny prefetch zwiększa ją o mnożnik 4.

Prefetch - za pomocą tej technologii można zwielokrotnić wydajność pamięci, nie zmieniając częstotliwości, którą jest taktowana. Aby uzyskać taki efekt, kontroler pamięci DDR wczytuje za jednym zamachem podwójną ilość danych (w modułach DDR2 jest to poczwórna, a w modułach DDR3 ośmiokrotna ilość danych), a następnie przesyła je z podziałem na rosnące i opadające zbocze sygnału.

SDRAM - Synchronous Dynamic Random Access Memory określa typ pamięci, w której dane są przesyłane tylko na rosnącym zboczu sygnału.

SO-DIMM - Small Outline Dual Inline Memory Modules to moduły, które ze względu na swoją zwartą konstrukcję znajdują zastosowanie przede wszystkim w komputerach przenośnych.

Częstotliwość pamięci - tym pojęciem określa się częstotliwość, z którą są przesyłane dane pomiędzy kontrolerem pamięci i procesorem.

Wartości taktowania - te parametry określają wydajność pracy danego modułu pamięciowego. Należą do nich np. CAS Latency, RAS to CAS Delay i RAS Precharge Time.

Rozbudowa pamięci krok po kroku

Wciśnij moduł delikatnie, lecz pewnie w gniazdo, aż zaskoczy.Kliknij, aby powiększyćWciśnij moduł delikatnie, lecz pewnie w gniazdo, aż zaskoczy.Etap 1 - identyfikowanie płyty głównej. Jeśli nie masz pod ręką instrukcji obsługi, która pomogłaby ci ustalić model płyty głównej, użyj programu diagnostycznego, np. Everest Ultimate Edition (środowiska: Windows 95/98/Me/NT4/2000/XP/Vista, 30-dniowa wersja demonstracyjna dostępna pod adresem www.lavalys.com). Alternatywnie znajdziesz wszystkie informacje na ekranie powitalnym (patrz punkt 1).

Etap 2 - ustalanie odpowiedniego typu pamięci i maksymalnej pojemności. Poszukaj dane techniczne swojej płyty głównej na internetowej stronie producenta. Znajdziesz w nim typ obsługiwanej pamięci (DDR2 lub DDR3), a także maksymalną pojemność i częstotliwość taktowania. (patrz punkt 1).

Etap 3 - prawidłowe montowanie pamięci. Odłącz komputer od zasilania. Zwróć uwagę, w którym miejscu moduł pamięci ma wyżłobienia, a w którym są noski w gnieździe pamięci na płycie. Chwytaj układ pamięci za boczne krawędzie, starając się nie dotykać styków. Wciśnij moduł pionowo w gniazdo, aż zaskoczy. Następnie zarygluj go za pomocą plastikowych uchwytów. Następny moduł wstaw do sąsiedniego gniazda.

Przetaktowywanie pamięci - w BIOS-ie znajdziesz opcje, za pomocą których zmienisz wartości taktowania.Kliknij, aby powiększyćPrzetaktowywanie pamięci - w BIOS-ie znajdziesz opcje, za pomocą których zmienisz wartości taktowania.Etap 4 - tryb Dual Channel. Chcąc wykorzystać wzrost wydajności w trybie dwukanałowym, musisz zastosować dwa moduły pamięci o tej samej pojemności, tej samej częstotliwości taktowania i tego samego producenta. Kolejność obsadzania gniazd powinna być wyszczególniona w instrukcji obsługi.

Etap 5 - restart komputera. Uruchom komputer i sprawdź na ekranie powitalnym, czy pecet wykrywa wszystkie zamontowane moduły. W przeciwnym razie sprawdź, czy są dobrze zamocowane.

Etap 6 - opcjonalne przetaktowanie. W BIOS-ie znajdziesz liczne parametry (patrz punkt 2), które pozwolą ci przetaktować pamięć. Pamiętaj jednak, że przetaktowanie może obniżyć stabilność działania pamięci, a nawet doprowadzić do utraty danych!