Microsoft Image Composite Editor

Image Composite Editor jest kolejnym narzędziem udostępnionym przez dział badawczy Microsoft Research. Dość prosty w użyciu program umożliwia zszywanie kilku mniejszych zdjęć w jedno większe, panoramiczne.

Image Composite Editor jest kolejnym narzędziem udostępnionym przez dział badawczy Microsoft Research. Dość prosty w użyciu program umożliwia zszywanie kilku mniejszych zdjęć w jedno większe, panoramiczne.

Microsoft Image Composite Editor

Informacje: http://research.microsoft.com/ivm/ice.html Cena: bezpłatny

Microsoft Image Composite EditorKliknij, aby powiększyćMicrosoft Image Composite EditorAby utworzyć panoramę, należy wczytać wszystkie wchodzące w jej skład fotografie - oczywiście powinny one pochodzić z jednego miejsca i obejmować rozmaite, przylegające do siebie fragmenty otoczenia. Program przetwarza zdjęcia i łączy je zgodnie z wbudowanym algorytmem.

Zobacz również:

Po utworzeniu pierwszej wersji panoramy mamy możliwość przetworzenia jej zgodnie z naszymi upodobaniami. Sekcja Stitch pozwala wybrać jeden z kilku rodzajów "zszycia", w sekcji Crop można ustalić kadrowanie, zaś sekcja Export pozwala wybrać jeden z wielu obsługiwanych formatów, m.in. TIFF, JPEG, PNG, BMP, Adobe Photoshop czy opracowanych przez Microsoft HDview oraz Silverlight Deep Zoom. Możliwe jest też określenie jakości obrazu w procentach, a także skalowanie obrazu wynikowego w zakresie od 12,5 do 100 procent oryginału.

Do dyspozycji mamy narzędzie do przybliżania i oddalania obrazu, co pozwoli ocenić zarówno szczegóły, jak i jego całość. Jest też oddzielne narzędzie do środkowania i zakrzywiania panoramy, gdzie w specjalnej siatce można wybrać jeden z dostępnych rodzajów projekcji, a także przesuwać i obracać obraz za pomocą myszy.

Ostateczny efekt w oczywisty sposób zależy od tego, czy same zdjęcia zostały poprawnie wykonane, gdyż żadne algorytmy nie będą w stanie nadrobić tutaj poważnych uchybień na etapie robienia zdjęć.

Niestety brak w ICE funkcjonalności związanej z innymi zadaniami związanymi z obróbką grafiki powoduje, iż wyraz Editor w nazwie programu jest raczej określeniem na wyrost.

Dział Microsoft Research udostępnił narzędzie ICE zarówno dla platformy 32-bitowej, jak i x64. Warto wspomnieć, iż podobną funkcjonalność oferuje inne darmowe narzędzie Microsoftu - aplikacja Deep Zoom Composer.

Plusy:

  • Edycje 32- i 64-bitowa
  • Narzędzie udostępnione całkowicie za darmo
  • Duża ilość obsługiwanych formatów wyjściowych

Minusy:

  • Zbyt mało opcji użytkowych

Ocena: 5/10

Podsumowanie: Microsoft Image Composite Editor pozwala w prosty sposób utworzyć większą panoramę z kilku mniejszych fotografii i nic więcej. Niestety brak wielu opcji i funkcji czyni narzędzie bezużytecznym w innych zastosowaniach związanych obróbką grafiki.