Adobe Elements 7

Adobe uaktualniło swój pakiet aplikacji do amatorskiej obróbki multimediów. Zarówno Photoshop Elements, jak i Premiere Elements, wchodzące w skład siódmej edycji zestawu, mają maksymalnie ułatwić pracę użytkownikowi retuszującemu zdjęcia lub montującemu film.

Adobe uaktualniło swój pakiet aplikacji do amatorskiej obróbki multimediów. Zarówno Photoshop Elements, jak i Premiere Elements, wchodzące w skład siódmej edycji zestawu, mają maksymalnie ułatwić pracę użytkownikowi retuszującemu zdjęcia lub montującemu film.

Adobe Elements 7

Informacje http://www.adobe.com Cena: 179,99 dolara (pakiet), 139,99 dolara (pojedyncza aplikacja)

Zobacz również:

Premiere Elements 7 pozwala na łatwe i szybkie utworzenie klipu wideo z zaimportowanych zdjęć lub filmów .Kliknij, aby powiększyćPremiere Elements 7 pozwala na łatwe i szybkie utworzenie klipu wideo z zaimportowanych zdjęć lub filmów .Photoshop Elements to propozycja dla osób zajmujących się amatorsko obróbką zdjęć. Zbudowany jest z czterech głównych modułów, umożliwiających zarządzanie plikami, szybki retusz, bardziej złożoną edycję oraz publikowanie i udostępnianie gotowych dzieł. Poruszanie się po interfejsie aplikacji ułatwiają kolorowe karty z nazwami poszczególnych modułów (Organize, Fix, Create oraz Share).

Z fotoedycją za pan brat

Program umożliwia dokonanie wstępnej korekty (np. usunięcia efektu czerwonych oczu) już na etapie przenoszenia plików z aparatu cyfrowego. Dużym ułatwieniem jest wbudowana predefiniowana lista słów kluczowych, które przypiszesz zaimportowanym obrazom. Obróbka zdjęć możliwa jest na trzy sposoby - najprostszy to Quick Fix, czyli szybkie poprawki, wprowadzane za pomocą suwaków. W zależności od położenia suwaka, natężenie wybranego efektu (np. jasności) rośnie lub maleje. Kolejny tryb to Guided Fix, w którym także używasz suwaków, ale masz ich do dyspozycji trochę więcej.

Najbardziej ambitni użytkownicy przejdą zapewne od razu do panelu Full Edit, wyposażonego w bogaty przybornik oraz oferującego bezpośredni dostęp do palety filtrów i efektów (tych samych, które figurują w menu Filtry). Praca z paletą powinna przynieść sporo radości fotoamatorom - wystarczy kilka kliknięć, aby z naprawdę licznej grupy dostępnych opcji wybrać interesujące w danej chwili rozwiązanie. Panel prezentuje efekty w sposób i łatwo się zorientować, jaki wpływ będzie miało zastosowanie określonego efektu. Aplikacja umożliwia też porównywanie na bieżąco wprowadzanych zmian (służy do tego opcja View | Before & After, dzieląca obszar roboczy programu).

Po zakończeniu pracy z obrazami użytkownik może utworzyć z nich galerię i udostępnić ją w Internecie. Należy w tym celu kliknąć kartę Share w widoku Organizatora i wskazać pozycję Online Album. Wyświetlona zostanie paleta Album Details, za pośrednictwem której możliwe jest dodawanie zdjęć do galerii. Gotowy album wyeksportujesz do Internetu lub nagrasz na płycie.

Wideo w domowych pieleszach

Podobnie jak Photoshop, Premiere Elements wita użytkownika ekranem, ułatwiającym podjęcie decyzji co do dalszych poczynań w programie. Możesz więc wybrać ścieżkę tworzenia filmu, wrócić do niedokończonego projektu bądź rozpocząć prace nad nowym. Interfejs programu podzielony jest na trzy główne części - w lewym górnym rogu znajduje się okno podglądu projektu, a pod nim - linia czasu/scen, ułatwiająca nawigację i udostępniająca wgląd w zawartość projektu. Na prawo od okna podglądu widnieje panel organizacyjny z czterema kartami - w pierwszej (Organizuj) zawarta jest przeglądarka plików. Tu zaimportujesz wideo z różnych nośników. Źródłem plików mogą być kamery DV, HDV, AVCHD, aparaty cyfrowe, a nawet telefony komórkowe czy kamery internetowe. Obsługa nowoczesnego formatu wideo AVCHD jest jedną z ważniejszych innowacji w programie w porównaniu z jego poprzednią wersją.

Karta Edycja udostępnia efekty, przejścia, szablony tytułów, słowem - wszystko, czym uatrakcyjnisz wygląd swojego projektu. Kolejna karta, Menu dyskowe, jak sama nazwa wskazuje, pozwala zaprojektować menu startowe płyty DVD z wykorzystaniem dostępnych szablonów, pogrupowanych w kilkanaście kategorii. Na ostatniej z kart dostępne są opcje publikacji projektu - możesz go zapisać na płycie lub kasecie DV/HDV, udostępnić w serwisie YouTube lub na własnej stronie WWW, a także wyeksportować w formacie AVI lub Flash. Poszczególne karty oznaczone są różnymi kolorami (kolejne podobieństwo do Photoshop Elements), dzięki czemu nawet niezorientowany użytkownik szybko dojdzie do wprawy w obsłudze aplikacji.

Producent, projektując aplikację, wyraźnie miał na celu możliwie największe uproszczenie procesu twórczego. Po wybraniu opcji Instant Movie zbudowanie prostego pokazu to zaledwie kilka kliknięć. Podobnie rzecz wygląda z funkcją Inteligentne tagi, która automatycznie dzieli importowane wideo na sceny i przydziela im stosowne słowa kluczowe. Co ciekawe, Adobe zapowiada, że kolejne wydania aplikacji zostaną wyposażone w możliwość rozpoznawania i lokalizacji osób sportretowanych na cyfrowym zdjęciu lub wideo, co ma zwiększyć skuteczność inteligentnego tagowania. Równie łatwe jest dodanie ścieżki dźwiękowej (z programem instalowana jest biblioteka Smart Sound, oferująca kilkadziesiąt nagrań w różnych stylach) oraz nagranie narracji czy zmiksowanie ścieżek audio.

Oprogramowanie powinno przypaść do gustu również bardziej ambitnym domowym reżyserom, choć trzeba przyznać, że na rynku amatorskich aplikacji do wideoedycji jest sporo konkurencyjnych programów, np. Ulead Video Studio czy Pinnacle Studio Plus.

Aplikacje noszące miano Elements są przyjazne, proste w obsłudze, a przy tym wystarczająco rozbudowane.

Plusy

  • szerokie możliwości w zakresie amatorskiej obróbki zdjęć i filmów,
  • prostota obsługi.

Minusy

  • cena aplikacji dostępnych osobno zbyt wysoka w porównaniu z zestawem Photoshop + Premiere.